Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Rozvaděče a Zákon č. 22/97 Sb.... (2.) (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 18.12.2003
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Rozvaděče a Zákon č. 22/97 Sb.... (2.)


rozvadsob_1.jpg
Zákon č.22/97 Sb. včetně změn a příslušná nařízení vlády pro elektrotechnické výrobky se zaměřením na rozvaděče. Jak provede autorizovaná osoba certifikaci výrobku? Jaké jsou všeobecné požadavky? Jaké jsou v současné době využívány normy pro výrobce?
Josef Honzík, ze dne: 18.12.2003

Pro posouzení vlastností vzorku autorizovanou osobou v rozsahu, který vyplývá z požadavků uvedeného nařízení vlády, výrobce nebo dovozce předkládá autorizované osobě potřebné doklady, popřípadě vzorky výrobku nebo i výsledky předchozích ověřovacích zkoušek. Výrobce nebo dovozce současně předkládá prohlášení, že posouzení vlastností vzorku výrobku nedohodl s jinou autorizovanou osobou.

Autorizovaná osoba provede posouzení podkladů předložených výrobcem nebo dovozcem a posouzení technických vlastností, případně ověřovací zkoušky a jejich vyhodnocení.Technická dokumentace, kterou pořizuje výrobce nebo dovozce, obsahuje následující údaje a informace:

Při vzájemném porovnání výše uvedených požadavků s přesným zněním zákona lze zjistit některé drobné odchylky. Jedná se především o údaj použití ve stavbě. Vzhledem k tomu, že podstatnou část stanovených výrobků tvoří skutečné stavební výrobky je tento požadavek opodstatnělý. Zde je nutné upozornit na skutečnost, že na elektrotechnické výrobky, na které se vztahuje NV č.163/2002 Sb. jsou především posuzovány z hlediska požadavků vyplývajících z NV č.168/1997 Sb. a č.169/1997 Sb. (nařízení vlády, kterým se stanoví technické požadavky na elektrická zařízení nízkého napětí a nařízení vlády, kterým se stanoví technické požadavky na výrobky z hlediska jejich elektromagnetické kompatibility. Při rozboru jednotlivých paragrafů NV č.163/2002 Sb. a příslušných položek přílohy č.2, ve kterých jsou uvedeny seznamy stanovených výrobků, je s ohledem na odbornost pracovníků, kterým je tato přednáška určena, věnována pozornost elektrotechnickým výrobkům. V příloze č. 2 jsou uvedeny z oblasti elektrotechnických výrobků následující:

skupina č.9
-položka č.6 Vybavení komunikací (§5),

skupina.č.10

Technická zařízení staveb,

U těchto výrobků zajistí výrobce nebo dovozce provedení zkoušek typu výrobku a posouzení shody typu s technickou specifikací autorizovanou osobou. Autorizovaná osoba provede zkoušky a posoudí zda typ výrobku odpovídá technické specifikaci. O výsledcích zkoušek a jejich posouzení vystaví protokol s uvedením doby platnosti. Autorizovaná osoba provede certifikaci výrobku takto:

č. paragrafu zkoušky provádí posouzení systému jakosti provádí

Uvádění výrobce při provádění zkoušek a posuzování systému jakosti se rozumí, že výrobce provede nebo nechá provést příslušnou činnost u jiné organizace, což může být jiný výrobce, akreditovaná laboratoř, autorizovaná osoba atd. V každém případě musí být při případné kontrole dokladováno, že tato organizace má k disposici požadované zkušební zařízení a může na požádání zkoušky provést.

Pro oblast elektrotechnických výrobků se vždy při realizaci požadavků NV č.163/2002 Sb.se vychází z NV č.168/1997 Sb., která se vztahuje na elektrická zařízení nízkého napětí. Jako doplnění uvádím příklad postupu při posuzování výrobku, v našem případě jističe, který bude použit v rozvaděči a tento rozvaděč je součástí elektrické instalace stavby. V příloze č.2 NV č.168/1997 Sb. jsou uvedeny základní požadavky na elektrická zařízení. Pro lepší orientaci jsou požadavky jednotlivých bodů transformovány do konkrétních údajů.

A. Všeobecné požadavky

B. Ochrana před nebezpečím, které může způsobit elektrické zařízení

C. Ochrana před nebezpečími, která mohou vznikat působením vnějších vlivů na elektrická zařízení

Na základě těchto požadavků byl vypracován návrh obsahu případného protokolu ( příloha č.3 ), který výrobce rozvaděče popřípadě autorizovaná osoba zpracovává jako podklad pro prohlášení o shodě. Jestliže rozvaděč spadá do kategorie výrobků na který se vztahuje jen NV 168/1997 Sb. nebo také NV 169/1997 Sb., pak výrobce vypracuje tzv. ES prohlášení (příloha č.1), v případě,že na rozvaděč se vztahuje také NV 163/2002 Sb. pak ještě vypracuje tradiční prohlášení o shodě ( příloha č.2 ). Jedná se především o rozvaděče bytové, staveništní, určené jako součást zařízení pro vytápění a klimatiku apod.

V současné době jsou pro výrobce, zkoušení, certifikaci a dalších souvisejících činností využívány následující normy:
ČSN EN 60439-1 Typově zkoušené a částečně typově zkoušené rozvaděče tvořící základ dalších souvisejících norem
ČSN EN 60432-2 Zvláštní požadavky na přípojnicové rozvody
ČSN EN 60439-3 Zvláštní požadavky pro rozvaděče nn určené k instalaci do míst přístupných laické obsluze
ČSN EN 60439-4 Zvláštní požadavky na staveništní rozvaděče
ČSN EN 60439-5 Zvláštní požadavky na rozvaděče určené pro venkovní instalaci na veřejných místech-kabelové rozvodné skříně rozvod energie v sítích ČSN 35 7030 Rozvodnice a elektrorozvodná jádra
ČSN EN 50298 Prázdné skříně pro rozvaděče nn
ČSN IEC 890+A1 Metoda stanovení oteplení extrapolací pro částečně typově zkoušené rozvaděče
ČSN EN 50102 Stanovení IK kódu ( odolnost proti škodlivým mechanickým nárazům )
ČSN EN 50274 Ochrana před úrazem elektrickým proudem-ochrana před neúmyslným přímým dotykem nebezpečných živých částí

Komentář k první skupině není potřebný protože uvedené normy jsou již v platnosti delší dobu a velmi jednoznačnou formou definují základní požadavky na konstrukci, zkoušení, způsob montáže i obsluhu.

Ve druhé skupině je uvedena norma ČSN EN 50298 je v zásadě vázána na základní řadu norem ČSN EN 60439 ale uvádí dále rozšiřující požadavky, které musí výrobce uvést ve své specifikaci.

Ve třetí skupině je uvedena norma ČSN EN 50274, která je platná od října 2002. Norma platí pro rozvaděče nn se jmenovitým napětí do 1000V AC nebo 1500V DC.

Stanoví základní požadavky pro zajištění ochrany před úrazem elektrickým proudem vyvolaným přímým dotykem nebezpečných živých částí pro znalé a poučené osoby, kdy je od nich požadováno ruční ovládání přístrojů v rozvaděči a kde není možné na pracovní ploše dosáhnout alespoň stupně ochrany krytem IPXXB.
V normě je mimo jiných definován tzv. ochranný prostor tzn. prostor, kde mohou v rozvaděči osoby znalé nebo poučené aktivovat bez nebezpečí ovládací zařízení a základní oblast vymezující pracovní prostor na straně ovládacího zařízení.
Základní požadavky včetně rozměrů jsou pak popsány v čl. 4.4 a 4.5 této normy.

Elektrotechnický zkušební ústav Praha,
Pod Lisem 129, 17102 Praha 71-Troja
www.ezu.cz

Sborník přednášek výhodněji.

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.