Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Jak je to s těmi normami u nás v ČR? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 24.04.2006
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Jak je to s těmi normami u nás v ČR?


Jak je to s těmi normami u nás v ČR?
Technická normalizace a metrologie je pro mnohé zcela "španělskou vesnicí". Mýty, pověry a představy v některých případech dosahují kritických mezí. Proto zde uvádíme část zdroje o normalizaci, který mnohé objasňuje ...
Miroslav Minařík, ze dne: 24.04.2006

Jsem členem (spíše pasivním pozorovatelem) TNK 21. Tato komise je skupina odborníků zabývající se názvoslovím v elektrotechnice. Členem jsem proto, že mě jednak zajímá etymologie odborných výrazů a také proto, že mě zajímají ti, kteří jsou pro většinu uživatelů norem schovaní za neviditelnou prací při jejich tvorbě.
Mezi elektrotechniky se často předávají zcela mylné představy o funkcích institutu, který zabezpečuje tvorbu a distribuci norem. Proto pokud objevím informaci, která by mohla pomoci k lepšímu přehledu, rád ji zpracuji a předám dalším. Autorem následujícího textu je inženýr Šavel. Text je doplněn našimi obrázky ze zasedání TNK č.21.


Josef Šavel:
Má ohromný technický a ekonomický význam a přínos nejen z hlediska podnikového a státního, ale též mezinárodního, celospolečenského a světového (globálního).

Vzhledem k tomuto širokému významu je vhodné se stručně zmínit o historii vzniku a vývoji technické normalizace v České (a dříve Československé) republice jako vyspělé a pokrokové průmyslové zemi.

Technická normalizace se začala rozvíjet v průmyslových podnicích v 19. století. První uznávanou národní normalizační organizací se stal Elektrotechnický svaz československý ESČ, založený z popudu průmyslu v roce 1919. V roce 1922 pak byla opět za přispění průmyslu, ale i státní správy, založena Československá společnost normalizační (ČSN) jako všeobecně prospěšná nezisková organizace. Těsná spolupráce průmyslu s oběma normalizačními organizacemi přispěla k vytvoření dobrého jména národní normalizace. ČSN vyvíjela i mezinárodní aktivity, jejichž výsledkem bylo založení Federace národních normalizačních organizací (ISA) v roce 1928 v Praze. Jeden ze zakladatelů národní normalizace, profesor Vladimír List, byl zvolen prezidentem ISA pro funkční období 1932-34. V roce 1951 byla technická normalizace znárodněna a ČSN a ESČ byly nahrazeny Úřadem pro normalizaci a měření. Následující období bylo charakteristické nárůstem počtu norem, které byly závazné.

Po roce 1991 nová právní úprava odstartovala transformaci technické normalizace. Podle nového zákona byly všechny normy vydávány jako dobrovolné. Změnilo se rovněž zaměření národní normalizace. V rámci odstraňování překážek obchodu začala harmonizace národních soustav norem se soustavou evropských i mezinárodních norem. V současné době je právní základ technické normalizace stanoven zákonem č.22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky ve znění pozdějších předpisů. Národní normalizační organizací je Český normalizační institut (ČNI), který zabezpečuje všechny činnosti na poli národní, evropské i mezinárodní normalizace. ČNI je členem ISO a IEC a plnoprávným členem CEN a CENELEC (viz dále).

Technická normalizace výrobků probíhá v několika časových, kvalitativních i kvantitativních etapách. Na nejnižší úrovni jsou to již technické podmínky výrobku, pak následuje typizace sortimentu; z úrovně výroba pak přechází normalizace na státní úroveň - národní normy a nakonec na úroveň mezinárodní - mezinárodní standardizace.

Těmto významným etapám odpovídají i příslušné orgány a instituce; na podnikové úrovni jsou to oddělení normalizace, na úrovni státní pak Český normalizační institut (ČNI) a Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) a Český metrologický institut (ČMI), na evropské úrovni: Evropská normalizační organizace (CEN) a Evropská normalizační organizace pro elektrotechniku (CENELEC) a mezinárodní pak Mezinárodní standardizační organizace (ISO), Mezinárodní elektrotechnická organizace (IEC), Evropský telekomunikační standardizační institut (ETSI).

Hlavními oblastmi činnosti ČSNI jsou:

Působnost ČNI je velmi široká a zahrnuje všechny obory a oblasti lidské činnosti, ve kterých se uplatňuje technická normalizace. ČNI se při své práci opírá o síť technických normalizačních komisí (TNK), které sdružují odborníky převážně z průmyslu. TNK, které jsou postupně vytvářeny od roku 1993, jsou poradním orgánem ředitele ČNI. ČNI je rovněž v pracovním spojení s řadou národních normalizačních organizací. Je členem mezinárodních normalizačních organizací ISO a IEC a plnoprávným členem evropských normalizačních organizací CEN a CENELEC. V ETSI má statut pozorovatele.

Ve všech těchto organizacích obhajuje české národní zájmy. Hlavním cílem aktivit ČSNI v oblasti mezinárodní spolupráce je zabezpečení výměny informací a doručení všech dokumentů a informací k tuzemským uživatelům.

Dokončení zde ....

 Zdroj: Elektrotechnologie

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.