Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: ESČ: Zákon o Inspekci práce (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 8.08.2005
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

ESČ: Zákon o Inspekci práce


ESČ: Zákon o Inspekci práce
„Zákon č.251/2005 Sb. O inspekci práce" nabyl účinnosti dnem 1. července 2005, Zákon mění státní dozor a zvyšuje podstatně finanční postihy. Seznamte se s některými body....
Kontrolní, ze dne: 8.08.2005

Vážení elektrotechnici, revizní technici a podnikatelé,
pokládám za prospěšné Vás na uvedený nový zákon upozornit. Pokusit se předejit případným postihům v důsledku neznalosti některých ustanovení tohoto zákona za porušení stanovených povinností.

Současně si dovoluji Vás pozvat na odborný seminář, který pořádáme

21. září 2005 v Praze,

kde hlavní bod programu přednese za Státní úřad inspekce práce, Ing. Jaromír Elbel – generální inspektor SÚBP.

Legislativní tahanice kolem tohoto zákona skončily 14. července, kdy Poslanecká sněmovna navzdory předchozímu odporu senátu a prezidenta republiky schválila zákon téměř v takové podobě, jak jej původně předložila vláda.

Zákon rozšiřuje stávající dozor nad bezpečností práce i na aspekty pracovněprávních vztahů, mění organizační strukturu odborného dozoru a podstatně zvyšuje finanční postihy za přestupky.

Široký záběr zákona s přesně definovaným seznamem vysokých pokut za konkrétní přestupky pro fyzické osoby a za správní přestupky pro právnické osoby se stal terčem kritiky v Parlamentu i Senátu a i důvodem pro vetování zákona prezidentem republiky.
Veto prezidenta republiky bylo poslední komplikací při téměř roční anabázi zákona v legislativním procesu.

Zákon počítá s pokutami:
a) do 200 000,-- korun,
b) do 400 000,-- korun a
c) do 2 000 000,-- korun

S pokutou do 200 000,-- korun
jsou spojeny prohřešky zaměstnavatele, který poruší stanovené povinnosti vůči příslušným odborovým orgánům, radám zaměstnanců, nebo zástupcům pro oblast BOZP.

S pokutou do 400 000,-- korun
jsou spojeny prohřešky za diskriminaci v zaměstnání, za některé přestupky v oblasti odměňování zaměstnanců, pracovní doby.

Pokutu do 2 000 000,-- korun
bude možné uložit v oblasti porušování bezpečnosti práce.

Za přestupky na úseku vyhrazených technických zařízení: (například), může fyzická osoba obdržet pokutu:

Podle § 17 odst 2, může fyzická osoba obdržet pokutu do 300 000,-- korun když např. nezajistí na pracovištích dodržování zákazu požívat alkoholické nápoje, nebo zneužívat jiné návykové látky (kouření) atp. Za zmínku stojí např. ustanovení § 19 , kde při nezajištění provozování zařízení se zvýšenou mírou ohrožení osobami bez zvláštní odborné způsobilosti lze uložit pokutu do 2 000 000,-- korun. Přitom podle citované odvolávky na § 134b ZP, vláda nestanovila viz. odst. (4) nařízením, která technická zařízení a které činnosti představují zvýšenou míru ohrožení života a zdraví.

Zákonem o inspekci se dotýkají změny celé řady předpisů, zejména Zákoníku práce, Zákona o zaměstnanosti, Zákona o živnostenském podnikání, Zákona o státním odborném dozoru, a dalších.

Zákon v sobě zahrnuje 27 paragrafů (§10 - §37) obsahující postihy pro fyzické i právnické osoby, které již nejsou formulovány obecně, tak jako tomu bylo doposud. To by mělo podle zákonodárců zabránit situacím, kdy za malý přestupek může být udělena vysoká pokuta jenom pro jeho obecné definování v zákoně.

Plné znění zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce najdete ve Sbírce zákonů v částce 94 z 29. června 2005. Budeme se těšit na Vaší účast na tomto mimořádně důležitém semináři, kde se Vám pokusíme zajistit odpovědi na Vaše konkrétní dotazy a připomínky, které budou využity pro další praxi při aplikaci tohoto zákona.

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
ESČ Elektrotechnický Svaz Český - Zelený pruh 1294/52, Praha 4 - 244 464 649 - esc@elektrosvaz.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.