Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Požadavky na elektrická zařízení strojů (2.) (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 16.06.2005
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Požadavky na elektrická zařízení strojů (2.)


Požadavky na elektrická zařízení strojů (2.)
Znáte zásadní požadavky nové normy ČSN EN 60204-1? Motory o jmenovitém výkonu nad 0,5kW normálně trvale zatěžované musí být jištěny proti přetížení, a to buď ....
František Valenta, ze dne: 16.06.2005

Na strojní zařízení, jehož rizika jsou převážně elektrického původu, se vztahuje tzv. Nízkonapěťová směrnice (Low Voltage Directive 73/23/EEC) stanovující základní zásady zajištění bezpečnosti elektrických zařízení do 1000V.

EN 60204-1:1997, zapracovaná jako ČSN EN 60204-1, patří mezi tzv. skupinové normy bezpečnosti typu B1, jak jsou definovány v EN 414 (zavedené již jako ČSN EN 414), i když z hlediska elektrotechnických aspektů se jedná o normu pro stroje základní. Technické komise CEN a CENELEC tuto normu používají ke zpracování norem pro určité výrobky nebo pro výrobky jednoho druhu (normy typu C). O výrobcích provedených podle těchto norem se předpokládá, že zaručují shodu s požadavky výše uvedené Směrnice EU pro bezpečnost strojního zařízení (dříve Směrnice 89/392/EEC nyní 98/37/EC), přičemž to, že výrobek odpovídá normě ČSN EN 60204-1, zaručuje též shodu s Nízkonapěťovou směrnicí (73/23/EEC).

Dále uvedeme některé zásadní požadavky nové normy:

Čl. 5.1 Ukončení napájecího kabelu, pro každý napájecí zdroj musí být svorka pro připojení ochranného vodiče přívodu označena písmeny PE. Označení PE musí být vyhrazeno svorce pro připojení ochranného obvodu stroje k ochrannému vodiči přívodu napájecí soustavy. aby se zabránilo záměně v místě pro spojení stroje a pevné instalace.
Pokud je použit střední vodič (N), musí být zřetelně označen v technické dokumentaci stroje, jako je zapojovací a obvodové schéma a musí být pro něj vyhrazena zvláštní izolovaná svorka, označená N.

Čl. 5.3 Hlavní vypínač - pro malé stroje se jmenovitým proudem nepřekračujícím 16A a celkovým příkonem nepřekračujícím 3kW může být použita zásuvka s vidlicí, stroj však musí mít ještě přístroj pro běžné zapínání a vypínání.
Tam, kde údržba může být ohrožena spuštěním stroje, musí být používány přístroje pro vypínání zabraňující neočekávanému spuštění. Pro ten účel se může použít jak hlavní vypínač, tak (za předpokladu, že stroj nebude rozebírán) stykač ovládaný řídicím obvodem.

Čl.6 Ochrana před úrazem elektrickým proudem je řešena ve smyslu požadavků harmonizačních dokumentů řady IEC a nejčastěji IEC 60364-4-41 (ČSN 332000-4-41).

Čl.6.2.4 uvádí málo známý požadavek na ochrana před zbytkovým napětím. Znamená to, že jakákoliv vodivá část, která má po vypnutí vyšší napětí než 60V, musí být na napětí nižší než 60V vybita během 5 s. Tento požadavek se neuplatňuje na součástky, v nichž je nahromaděn náboj 60C a nižší. Pokud by uvedené opatření mohlo narušit správnou funkci zařízení, musí být na krytu obsahujícím kondenzátory vyvěšen varovný nápis upozorňující na nebezpečí a stanovící časovou prodlevu, po níž lze kryt otevřít.
Pokud by se napětí mohlo vyskytnout např. na kolících vidlice po jejím vytažení ze zásuvky, nesmí vybíjecí čas překročit I s.
Pro ochranu před nebezpečným dotykem neživých částí běžně postačuje spojení neživých částí, jejich připojení na ochranný obvod a ochranný vodič přívodu a řádné jištění přívodu před přetížením a zkratem.

Čl.6.4 stanoví požadavky na ochrana před nebezpečným dotykem neživých částí použitím obvodů PELV.

Čl.7 Jištění.
Silové obvody se jistí proti nadproudu, stejně jako řídicí obvody (kde se jistí jak přívod k transformátorům, tak neuzemněný vývod).
U zásuvek se jistí neuzemněné živé vodiče, obvody místního osvětlení se jistí odděleně od ostatních obvodů proti zkratu.
U transformátorů je třeba dbát, aby jištění nevypínalo působením magnetizačních proudů.

Motory o jmenovitém výkonu nad 0,5kW normálně trvale zatěžované musí být jištěny proti přetížení, a to buď nadproudovými přístroji, teplotními čidly nebo zařízeními omezujícími proud. Tam, kde je to nutné, zařazuje se jištění proti mimořádné teplotě, ochrana před výpadkem nebo poklesem napětí a motory se chrání před nadměrným zvýšením otáček.

 

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.