Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Požadavky na elektrická zařízení strojů (3.) (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 21.06.2005
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Požadavky na elektrická zařízení strojů (3.)


Požadavky na elektrická zařízení strojů (3.)
Transformátory se nemusí používat u strojů do 3kW s jediným spouštěčem motoru a nejvýše se dvěma řídicími přístroji a u strojů pro domácnost. Bezpečný chod stroje musí být zajištěn potřebným blokováním. Spuštění stroje musí být možné, jen když jsou všechny prostředky bezpečnostní ochrany na ....
František Valenta, ze dne: 21.06.2005

Řídicí obvody
Pro napájení řídicích obvodů musí být použity transformátory s oddělenými vinutími. Stejnosměrné obvody musí být napájeny ze samostatného vinutí nebo transformátoru. Transformátory se nemusí používat u strojů do 3kW s jediným spouštěčem motoru a nejvýše se dvěma řídicími přístroji (např. blokovací zařízení a tlačítko nouzového zastavení) a u strojů pro domácnost (s el. zařízením uzavřeným v krytu stroje).

Funkce START a STOP

Funkce STOP je nově rozdělena do tří kategorií:
- Kategorie 0: zastavení bezpečnostním vypnutím,
- Kategorie 1: řízené zastavení (odpojení až po zastavení),
- Kategorie 2: řízené zastavení, kdy ovládací prvky zůstávají pod napětím.

Každý stroj přitom musí být vybaven funkcí STOP kategorie 0, která má přednost před ostatními kategoriemi. Volba kategorie zastavení se stanoví podle odhadu rizikovosti. Analýza rizik a volba kategorii nebezpečí je řešena především v ČSN EN 1050 a ČSN EN 954-1.

V současné době dochází k zásadním změnám při používání bezpečnostních prvků pro elektrická zařízení strojů (strojních zařízení). Po změně obsahu konečného návrhu harmonizované normy ČSN EN 60204-1, je umožněno, aby pro elektrická zařízení strojů byla používaná elektronická zařízení pro nouzové zastavení a to především ve vztahu k zajištění nebezpečného pohybu řízeného pohony.

Tato problematika navazuje na stanovení kategorie ve vztahu k ČSN EN 954-1. Tyto normy se stávají technickými předpisy pro konstrukčních řešeních bezpečnostních funkcí u strojních zařízení.

Jedná se o nové nebo novelizované normy:

Norma počítá s tím, že stroj může mít více pracovních režimů. Volbu režimu, který může být nebezpečný, se brání např. klíčem, zamykatelným vypínačem, kódem.
Norma počítá s prostředky bezpečnostní ochrany podle ČSN EN 12100-1.2 (dříve ČSN EN 292-1, 2) jsou to např. kryty a ochranná zařízení).
Pokud je jeden z těchto prostředků vyřazen, musí být zabráněno spuštění automatického chodu tím, že stroj je vybaven prostředkem k volbě režimu, který je možno zajistit (např. uzamčením).

Kromě toho by se mělo uplatnit např.:

- spuštění pohybu tipovacím tlačítkem (trvalé tisknutí tlačítka),
- ovládání z přenosného ovládacího zařízení (závěsného panelu) se zařízením nouzového zastavení,
- omezení rychlosti nebo síly pohybu,
- omezení rozsahu pohybu.

Bezpečný chod stroje musí být zajištěn potřebným blokováním. Spuštění stroje musí být možné, jen když jsou všechny prostředky bezpečnostní ochrany na místě a ve funkci. Vhodné blokování musí zajistit též bezpečný postup spouštění stroje. (K tomu norma předepisuje opatření.)
Při zastavování stroje se rovněž požaduje plnění podmínek postupného zastavování, přičemž plnění jednotlivých podmínek zastavování je třeba hlásit logice řídicího systému. Funkce zastavení stroje je podle naléhavosti zastavení rozdělena do kategorií. Zrušení funkce zastavení nesmí způsobit nebezpečný stav.

 

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.