Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Chránič v zásuvce (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 20.04.2004
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Chránič v zásuvce


Chránič v zásuvce
Spolehlivá ochrana osob a spotřebičů. Bezpečnostní SRCD (Socket Residual Current Device). Přístroje, které samočinně odpojí zařízení při výskytu zemního poruchového proudu v obvodu. To může nastat např. tehdy, dotkne-li se osoba elektrického spotřebiče, který má vadnou izolaci.
Tým portálu Elektrika, ze dne: 20.04.2004

BEZPEČNOSTNÍ ZÁSUVKY SRCD (SOCKET RESIDUAL CURRENT DEVICES)

Tyto přístroje samočinně odpojí zařízení při výskytu zemního poruchového proudu v obvodu. To může nastat např. tehdy, dotkne-li se osoba elektrického spotřebiče, který má vadnou izolaci.

Zásuvky s proudovými chrániči instalované v koupelnách, kuchyních, dětských pokojích, dílnách, garážích a na balkónech nezvyšují pouze úroveň ochrany, ale v zásuvkovém provedení nabízejí plnohodnotnou ochranu (samočinným odpojením od zdroje na základě poruchového proudu) v souladu s normami a předpisy ČSN 332000-4-41 a ČSN 33 2000-4-47. V době kratší než 30 milisekund rozpoznají vzniklý poruchový proud střídavý nebo pulzující stejnosměrný.

Bezpečnostními zásuvkami jsou tyto proudy přerušeny dříve, než by mohlo dojít k vážným zraněním osob a zvířat nebo k poškození cenných předmětů. Funkce těchto bezpečnostních zásuvek není závislá na napájení, a proto tyto zásuvky nepotřebují podpěťovou ochranu. To znamená, že zásuvky jsou neustále připraveny k provozu a nemusí se zapínat např. po výpadku elektrické sítě. To je umožněno elektromechanickým principem jejich funkce.

Integrovaný posuvný přepínač slouží k zapínání zásuvky do pohotovostního stavu a rovněž k opětovnému zapnutí proudového chrániče po jeho vybavení, ať již při poruše na připojených elektrických zařízeních nebo po provedeni funkčního testu vestavěným tlačítkem.

Při vzniku poruchového proudu se kromě zásuvky, do které je zapojen vadný spotřebič, odpojí i zásuvky, které jsou k ní připojeny přes její měřicí systém (u provedení FIF 16/2). Spotřebiče nepřipojené na tuto zásuvku zůstanou nadále v provozu, takže při použití těchto zásuvek není vypínána celá sekce elektroinstalace jako při použití klasického proudového chrániče v rozvodnici. Uživatel může zásuvku sám opět zapnout a nerušeně pokračovat v práci poté, co odpojí ze zásuvky vadný spotřebič. Tím není zatěžován obslužný personál a také se snižuje nebezpečí úrazů v důsledku paniky vzniklé výpadkem napájení v celé budově při vypnutí centrálního proudového chrániče.

Námitka laika může znít:

"Jistič mi přece také odpojí vadný spotřebič!".

To je pravda, ale je nutno si uvědomit, při jakém proudu jistič vypne - v bytovém sektoru se používají nejčastěji jističe s jmenovitými proudy 6, 10 nebo 16A. Navíc, aby jistič vypnul rychle, musí proud v obvodu několikanásobně překročit jmenovitou hodnotu. Oproti jističi, který chrání především spotřebič nebo vedení zejména v případě zkratu nebo při proudovém přetížení obvodu, reaguje proudový chránič na proud "unikající" z obvodu. Ten bývá řadově 1000x menší než vypínací proud jističe. Hodnoty proudů a nejdelší přípustné vybavovací časy vycházejí z pozorování účinků elektrického proudu na lidské tělo a jsou předepsány normou. Pro ochranu osob se používají jmenovité vybavovací proudy 30mA (někdy 10mA), přičemž chránič vypíná spolehlivě již asi při 2/3 jmenovité hodnoty.

Domovní aplikace
Dříve se u nás proudové chrániče používaly minimálně. U nových staveb nebo po renovacích musí instalace vyhovět novým předpisům dle zákona.

Povinné použiti

Dobrovolné použiti

Výhody užití SRCD

Komerční aplikace

"Nelze uhlídat vše, co kdo připojí, pokud nepoužijete zásuvku s proudovým chráničem."

Výhody užití SRCD

Aplikace v originálních zařízeních

Provozovatelé si přejí chránit zaměstnance a návštěvy před riziky souvisejícími s užíváním elektřiny.

Výhody SRCD

Technické informace

Jmenovité napětí: 230V AC (45 až 60Hz)
Jmenovitý proud:16A
Reziduální pracovní proud IΔn: 30mA (citlivost na pulzní proud)
Teplota okolního prostředí: -25 až +80°C
Klimatická odolnost: v souladu s EN 61008
Připojovací průřez: 1,5 až 2,5mm2 (bezšroubové svorky), lze připojit měděné nebo hliníkové vodiče
Vestavná hloubka: 32mm

Bezpečnostní zásuvka

Objednací číslo

s vestavěným proudovým chráničem 5526A-A02359 B
bez výstupních chráněných vodičů 5526A-A02359 C
Typové číslo: FIF 16 5526A-A02359 R
   

Bezpečnostní zásuvka

Objednací číslo

s vestavěným proudovým chráničem 5526A-A02369 B
s výstupními chráněnými vodiči 5526A-A02369 C
Typové číslo: FIF 1612

5526A-A02369 R

 

TEXT Z OBLASTÍ
  • Dějepis
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.