Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Principy (18.) Akumulátory (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 1.01.2004
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Principy (18.) Akumulátory


Principy (18.) Akumulátory
Znáte definici a princip akumulátoru? Ne? Zde představujeme dva základní typy.
Margita Boháčová, ze dne: 1.01.2004

Nejvhodnějšími zdroji elektrického napětí jsou akumulátory. Dávají velmi silné proudy při stálém napětí. Nejsou to galvanické články v pravém slova smyslu. Jsou to spíše jakési zásobníky elektrické energie, která jim byla předem dodána při nabíjením jiným zdrojem. Vyrábějí se dva druhy, s deskami olověnými nebo železo-niklovými.

Akumulátor olověný
Olověné akumulátory mají elektrody ponořeny do zředěné kyseliny sírové. Elektrolytu časem ubývá, a proto se musí dolévat destilovanou vodou do výše asi 1cm nad okraj desek.
Ihned po nabití má akumulátor napětí asi 2,7voltu. Napětí však rychle klesá na stálou hodnotu asi 2volty. Článek se nemá vybíjet pod napětí 1,8voltu, aby desky netrpěly. Největší nabíjecí i vybíjecí proud je uveden na štítku článku jeho výrobcem.
Poněvadž vnitřní odpor akumulátoru je nepatrný (až několik tisícin ohmu), nesmějí se jeho svorky spojovat nakrátko, například kusem drátu. Vzniklý velmi silný proud by olověné elektrody zničil.

Občas je třeba články dobíjet, i když se z nich proud neodebíral. Také nesmějí zůstat delší dobu zcela vybité. Nebudeme-li jich dlouho používat, musí být dobře nabity a kyselina z nich vylita. Desky se pak dobře propláchnou destilovanou vodou.
Měřítkem výkonnosti akumulátoru je jeho kapacita, udaná v ampérhodinách (znak Ah). Je to součin odebíraného proudu v ampérech a času v hodinách, po který smí být proud odebírán. Pro nás stačí typ velikosti asi 10 ampérhodin. Teoreticky to znamená, že z takového akumulátoru dá se odebírat proud 1 ampéru po dobu 10 hodin, proud 2 ampérů po dobu 5 hodin a tak dále. Nejvyšší dovolený proud je asi 5 ampérů, který podle toho můžeme odebírat asi 2 hodiny. Součin proudu a doby tvoří vždy hodnotu, která je udána jako kapacita akumulátoru.

Akumulátor niklo-železný
Méně choulostivý je akumulátor druhého typu, u něhož jsou ocelové a niklové elektrody ponořeny do roztoku draselného louhu. Jeho napětí je po nabití asi 1,8voltu, rychle však klesne na stálou hodnotu 1,2voltu. Akumulátor se nemá vybíjet pod napětí 1voltu.
Niklo-železné akumulátory jsou necitlivé na přetěžování proudem a na otřesy. Ani přestoupení některého předpisu o jejich obsluze je nezničí na rozdíl od akumulátorů olověných.
Vypařený elektrolyt se dolévá destilovanou vodou. Je-li akumulátor ustavičně v provozu, má být jeho elektrolyt po jednom roce vyměněn za nový, koupený přímo u výrobce. Všechny kovové části, svorky, spojky a podobně, je třeba chránit vrstvou tuku před chemickým působením louhu.
Také u tohoto typu volíme velikost článků přibližně kolem 10Ah. Vybíjecí proud je asi 7 ampérů.

Reloaded Ladislav Smrz 1956

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.