Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: ESČ#1: Aktuálně o legislativě v elektrotechnice (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 21.06.2018
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

ESČ#1: Aktuálně o legislativě v elektrotechnice


ESČ#1: Aktuálně o legislativě v elektrotechnice
Protože se v obecných médiích nehovoří o elektrotechnické legislativě tak jako o politice, vznikají různé fámy, dohady a nepřesnosti ve výkladech. Jak se v tomto chaosu domněnek má elektrotechnik orientovat? Čemu tedy má věřit? Pokud vezmeme v úvahu formu dnešních technických sdělení, vypadá to, že by měl být technik částečně také právně vzdělán. Z toho mi vyplývá, že stávajícímu elektrikáři nezbývá nic jiného než se hlouběji ponořit do právního světa, zjišťovat všechny vazby a souvislosti.
Tým portálu Elektrika, ze dne: 21.06.2018



Na aktivu revizních techniků v Praze naše kamera nechyběla a primárně byla namířena na Radka Roušara, prezidenta ESČ, který objasňoval mnoho z mýtů šířících se po naší republice.



Textový přepis mluveného slova rozhovoru ...

Tématem mé dnešní přednášky bylo hlavně vyvrácení mýtů, které se šíří mezi elektrotechniky, ale hlavně bylo uvedení na pravou míru toho, co se týká přípravy nového zákona o provozu vyhrazených technických zařízení a související předpisů nařízení vlády.

Jak se v tomto chaosu domněnek má elektrotechnik orientovat? Čemu tedy má věřit?
V tuto chvíli by se firmy měly chovat tak, že stále platí stávající právní úprava a dokud nevyjde nová, musí dodržovat stávající. Není pravda, že by vyhláška 50 neplatila. Je nadále platná, není pravda, že by zákon č. 73 nebyl platný. Platí stejně jako zákon 174 z roku 1968 sbírky. Zatím minimálně do konce roku 2018 platí stávající právní předpisy.

Z toho mi tedy vyplývá, že elektrotechnikovi nezbývá nic jiného než se hlouběji ponořit do právního světa, zjišťovat všechny vazby a souvislosti.
Tuto přednášku jsem chtěl přednést až v rámci členské schůze nicméně prezidiální rada ESČ mě přesvědčila, že by měla zaznít dnes na ARTu a to z důvodu, že mezi elektrotechniky se šíří spousta mýtů, polopravd, nepravd. Dnes bych to vše chtěl uvést na pravou míru a informovat vás o tom, jaký je stav z oblasti legislativy pro vyhrazená technická zařízení. Než začnu se samotnou legislativou, dovolím si vysvětlit, proč zrovna já o tom mluvím. Od roku 2014 jsem byl jako prezident ESČ pozván nejdříve na práci k vyhlášce 50, byl jsem osloven ředitelem TIČR Oldřichem Küchlerem. Od roku 2015 do současné doby se jakožto představitel autorizovaného živnostenského společenstva Hospodářské komory podílím na jednáních MPSV ohledně novelizace zákona 174/1968 Sb. a s ním souvisejících vyhlášek 73/2010 Sb. a 50/1978. Od roku 2017 od podzimu jsem byl nominován Hospodářskou komorou i do Rady vlády pro BOZP, která tuto problematiku má zastřešovat a je to její úkol a gesce. Dovolím si tvrdit, že o dané problematice vím informací relativně dost a kromě asi jediného jednání, kdy jsem měl 40° teploty a účastnil se za mě Jaroslav Ďoubalík, tak jsem byl na všech důležitých jednání MPSV v této oblasti.


V dalších dílech se věnujeme rozboru přednášky Radka Roušara podrobněji. Celý záznam naleznou příjemci týdenního přehledu (odběratelé newsletterů) portálu Elektrika po vydání všech částí jako bonus.




Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením


TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
ESČ Elektrotechnický Svaz Český - Zelený pruh 1294/52, Praha 4 - 244 464 649 - esc@elektrosvaz.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.