Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • S ukončením platnosti legendární vyhlášky 50/1978Sb. se nám objevuje na scéně požadavek na svéprávnost. V původním předpisu byl ukryt v potvrzení o zdravotní způsobilosti. Noví, mladí čekatelé na osvědčení dle nařízení vlády 194/22Sb. nejsou zatížení ...
Nacházíte se zde: Úvod » Members » Příspěvky autora

Michal Kříž

6263
Na této stránce je uveden seznam článků a diskusních příspěvků tohoto autora na portálu Elektrika.cz.
Informace o autorovi
Michal Kříž

Články

8.10.2014 Základní zásady pro dimenzování vedení
Jaké platí základní zásady pro dimenzování vedení? Proč teplota vedení při průchodu elektrického proudu roste až téměř s 2,5mocninou velikosti proudu a co z toho vyplývá? Jaká je úměra mezi zatížeností vodičů a kabelů a jejich průřezem? A jak postupovat, aby nedošlo k přetěžování vedení? To se dozvíte v tomto článku.
13.08.2014 Vyšší zatížení vodičů a odebíraný proud v čase ...
Jaká je efektivní hodnota síťového proudu při provozu zářivky 230V a 58W se starším usměrňovačem na jednom fázovém vodiči? Máte představu o výkyvech v síti v případě typického průběhu proudu odebíraného ze sítě osobním počítačem? A jak se chová zářivková trubice při stejnosměrném proudu ve srovnání s činným odporem?
30.07.2014 Vyšší harmonické, jejich vliv na instalace a rozvody, opatření proti jejich působení
Myšlenka tzv. vyšších harmonických kmitočtů je založena na skutečnosti, že každý periodický průběh je možno rozložit na součet sinusových průběhů, jejichž kmitočet je násobkem základního kmitočtu základního periodického průběhu. S tímto rozložením je možné v elektrotechnice dále pracovat.
18.07.2014 Jak dimenzovat vedení vzhledem k vyšším harmonickým ...
Harmonické frekvence nemusí být nutně neviditelným strašákem! Podívejme se, která norma hovoří o elektromagnetické kompatibilitě. Kterým spotřebičům přiřadíte kterou třídu? Jak je možno zbavit se třetí harmonické? Pokud vás napadlo, že je možno rozkládat průběhy proudů a napětí ještě jiným způsobem než na jejich harmonické složky, nejste daleko od pravdy.
6.06.2014 Síť IT
Pokud jste ze školy déle, je dobré si připomenout základní informace o sítích. Jaká jsou pravidla pro zapojení sítě IT? Které přístroje v síti IT mohou být použity pro monitorování, hlídání a ochranu? Která podmínka musí být splněna pro neživé části? Jaké jsou podmínky pro automatické odpojení? Čtěte dále v tomto článku.
22.05.2014 SOLID: Uzemnění a ochranné vodiče #2
Michal Kříž hovoří v druhém díle přednášky o ochraně před přepětím a elektromagnetickým rušením dle nové normy ČSN 33 2000-4-444. V přednášce se dozvíme o hlavním uzemnění, kde jsou jaké zóny přepěťové ochrany v budově, kombinace ochran nebo o připojení přepěťových ochran v síti TN a IT. Víte jak zapojit přepěťové ochrany ve vztahu k ochranám před zkratem? Jaké je rozložení elektrického potenciálu do okolí nebo jaké jsou účinky proudu na člověka? Toto vše a další podrobnosti si poslechněte v této přednášce!
16.05.2014 OPAKOVÁNÍ: Ochrana malým napětím SELV a PELV
Co vyžaduje ochrana malým napětím SELV a PELV? Jak vysoké napětí je možno použít při střídavém a stejnosměrném proudu? Jaké jsou požadavky na zdroje a obvody pro SELV a PELV? Mohou být uzemněny obvody PELV? Ochranné oddělení od živých částí obvodů, které nejsou SELV nebo PELV, které je zajišťováno dvojitou nebo zesílenou izolací nebo základní izolací a ochranným stíněním, které odpovídají nejvyššímu napětí obvodů.
2.05.2014 Zásady uzemňování a pospojování
Zopakujme si základní informace o zásadách uzemňování a pospojování. Víte přesně co vše uzemnění představuje? Jak chránit zemniče před korozí? Co vše předstabvuje hlavní uzemňovací svorka? Jaké proudy mohou vést ochrannými vodiči? Nač pamatovat v souvislosti spojitosti ochranných vodičů? Jaký minimální průřez mohou mít vodiče PEN, PEL nebo PEM a kde se používají? Zopakujte si tyto zásady, které někdo již zapomněl a někteří do teď ještě nezjistili ...
25.04.2014 Doplňková ochrana
Toto krátké připomenutí zmiňuje problematiku doplňkové ochrany v síti střídavého napětí. U jakých elektrotechnických zařízení se musí vyskytovat? Jak funguje proudový chranič i s názorným ilustrativním obrázkem, naleznete v tomto článku. Co vše lze použít jako doplňková ochrana? Sledujte základní zadání a v případě nejasností využijte níže uvedené diskuse ...
18.04.2014 OPAKOVÁNÍ: Dvojitá nebo zesílená izolace
Jaké musí obsahovat elektrické zařízení značky? Jaké zásady platí, když mají elektrická zařízení základní izolaci, přídavnou izolaci nebo zesílenou izolaci? Kdy musí mít obvod napájející jednotlivá zařízení třídy ochrany II ochranný vodič? Sledujte základní informace a své případné dotazy směřujte do diskusního tématu pod tímto článkem ...

Příspěvky do diskusí

26.02.2014 Umíte vysvětlit, co je to Ochrana automatickým odpojením od zdroje?
17.02.2014 Je vám jasný termín "řízení potenciálu"?
4.12.2012 Krytí elektrických zařízení jako prostředek základní ochrany před úrazem elektrickým proudem.
30.10.2012 Dimenzování vedení z hlediska hodnot impedanční smyčky
8.08.2012 SOLID: Výběr a stavba elektrických vedení (informace k nové ČSN 33 2000-5-52)
22.04.2011 Proč a kdy zřizovat nouzové osvětlení?
9.12.2010 Jak se chová vaše tělo při zásahu elektrickým proudem?
26.11.2010 Víte jaká je filosofie ochranných opatření a jak je prezentována normami ČSN EN 61140 a ČSN 33 2000-4-41?
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933