Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Česká elektrotechnická legenda, přináší rozsáhlou publikaci, která zaujme nejen studenty, ale i praktiky. Kniha pokrývá základy elektrotechniky, bezpečnostní zásady, práci s elektrickými zařízeními, revize, první pomoc při úrazech elektrickým ...
  • Digitalizace ve firmách může být dvojsečná zbraň. Manažeři často digitalizují procesy, které by mohly zůstat analogové, nebo se digitalizují nesprávným způsobem kvůli nedostatku představivosti nebo špatné pochopení nějakého školení. Ve velkých ...
Nacházíte se zde: Úvod » Terminolog » Spínače, vypínače 1972

Spínače, vypínače 1972

Document Actions

V oboru elektroinstalačního materiálu jsou zastoupeny tyto druhy spínacích přístrojů:

  • nesamočinné spínače (dále jen "spínače" - vypínače, přepínače, ovládače),
  • zásuvky a vidlice,
  • pojistky (závitové a přístrojové),
  • samočinné spínače (pouze některé druhy).

Spínače, vypínače

Roztřídění
Elektroinstalační spínače jsou drobné nesamočinné spínací přístroje, určené ke spínání (zapínání, vypínání, přepínání) elektrických obvodů pů­sobením vnější mechanické síly na jejich ovládací ústrojí (rukojeť, tlačítko apod.), vyvolané obsluhující osobou nebo narážkou pohybující se strojové části (např. jeřábu, obráběcího stroje).

Podle použití se třídí na domovní spínače a spínače na spotřebiče:

  • Domovní spínače jsou určeny k ovládání světelných a silových obvodů v domovních a podobných rozvodech a jsou součástí tzv. pevné instalace.
  • Spínače na spotřebiče jsou určeny k ovládání silových obvodů elektric­kých spotřebičů a jiných elektrických zařízení připojovaných jako samostatné jednotky k pevnému rozvodu buď přímo nebo prostřednictvím odpojitelných pohyblivých přívodů. Jsou vestavěny buď přímo do nich nebo tvoří součást jejich přívodů.

Jednoznačná hranice mezi oběma druhy neexistuje. V mnoha případech se používají jako součásti spotřebičů a podobných elektrických předmětů i běžné spínače domovní, zejména jejich vestavné vzory.

Podle způsobu ovládání jsou obvyklé tyto hlavní druhy spínačů:

  • Spínače otočné mají rukojeť tvaru kličky; spíná se otáčením rukojeti obvykle skoky z jedné polohy do následující. U běžných druhů otočných spínačů se rukojeť otáčí kolem dokola oběma směry a zaujímá přitom postup­ně jednotlivé pracovní polohy.
  • Spínače páčkové mají rukojeť tvaru páčky, která se při ovládání přes­mykuje z jedné polohy do druhé. Běžné druhy páčkových spínačů mají dvě polohy, jsou však i páčkové spínače s několika polohami - např. se dvěma polohami krajními a s vyjádřenou polohou mezilehlou.
  • Spínače kolébkové jsou podobné páčkovým, jejich rukojeť má však tvar kolébky, která se překlápí. Má také jen dvě polohy. Manipulace s kolébkovými spínači je snažší a pohodlnější než s otočnými a páčkovými spínači, ke změně polohy překlopením kolébky stačí pouhý dotyk prstu.
  • Spínače tlačítkové mají ovládací části tvaru tlačítka, které se při mani­pulaci mírným tlakem stiskne. Po oddálení prstu se bud tlačítko vrátí do původní polohy, přičemž postavení kontaktů zůstává totéž, jaké bylo ve stisknuté poloze, nebo zůstane v zatlačené poloze a teprve po opětném stisk­nutí vyskočí, přičemž současně nastane nová změna postavení kontaktů. Všeobecným požadavkům nynějších předpisů vyhovují tlačítkové spínače druhého typu (z polohy ovládací části má být patrné, zda spínač je zapnut nebo vypnut). Tlačítkové spínače prvního typu, které této podmínce nevyhovují, se mohou použít jen v některých případech jako součásti pře­nosných spotřebičů. 
  • Spínače stiskací mají rukojeť vhodného oblého tvaru, která se dá pohodlně uchopit rukou (stiskátko) a při ovládání se zatlačí nebo vytáhne. Zatlačení se obvykle provádí pouhým úderem dlaně. Mají dvě krajní polohy (stisknuto a vytaženo), které odpovídají zapnuté a vypnuté poloze kontaktů.
  • Spínače tahové (též tahací) jsou ovládány taháním za šňůru, řetízek apod. Obvykle jsou upraveny ze spínačů otočných nebo páčkových nástavbou převodového mechanismu.

Zvláštní skupinu tvoří ovladače (dříve nazývaná "tlačítka"). Jsou to spínače, u kterých změna původní klidové polohy kontaktů do polohy jiné trvá jen po dobu, kdy je na ovládací část působeno tlakem (obvykle rukou). Přestane-li působení tlaku, vrátí se samočinně ovládací část (tlačítko) i kon­taktní ústrojí do klidové polohy.

Podle tvaru a uspořádání ovládací části jsou nejběžnější ovládače tla­ čítkové, kolébkové a páčkové. Jsou však známy i ovládače s rukojetí, která se vychyluje otáčivým pohybem. Podle spojení, kterých se dosáhne v ovládaných elektrických obvodech použitím spínačů a podle změn postavení jejich kontaktů v jednotlivých pra­covních polohách, třídí se spínače na vypínače a přepínače.

Vypínače mají dvě polohy: zapnuto a vypnuto.

Přepínače mají dvě nebo více pracovních poloh.

Běžné, nejčastěji se vyskytující druhy spínačů podle spojení jsou mezi­národně normalizovány a udávány kódovými čísly, tzv. čísly řazení (pattern number). V nynější době jsou běžná, mezinárodními specifikacemi normali­zovaná tato řazení (Publikace CEE 14, 24)1):

  • Řazení 1 - jednopólový vypínač
  • Řazení 2 - dvoupólový vypínač
  • Řazení 3 - trojpólový vypínač
  • Řazení 03 - trojpólový vypínač s vypínaným středním (nulovým) pólem
  • Řazení 4 - jednopólový dvoucestný přepínač s polohou vypnuto
  • Řazení 5  - jednopólový přepínač dvou obvodů s polohou vypnuto
  • Řazení 6  - jednopólový dvoucestný přepínač bez polohy vypnuto
  • Řazení 6/2 - dvoupólový dvoucestný přepínač bez polohy vypnuto
  • Řazení 7  - křížový přepínač bez polohy vypnuto
  • Řazení 8 - jednopólový regulační přepínač dvou obvodů čtyřpolohový
  • Řazení 9 - dvoupólový regulační přepínač dvou obvodů čtyřpolo­hový
  • Řazení 10 - dvoupólový regulační přepínač dvou obvodů pětipolo­ hový
  • Řazení 11 - dvoupólový regulační přepínač tří obvodů sedmipolohový

Základní schémata spojení uvedených spínačů.

Všechna z nich jsou normalizována i v našem státě; pro spínače domovní (ČSN 35 4106) přicházejí v úvahu řazení 1 až 7, pro spínače pro spotřebiče (ČSN 354107) všechna řazení. Řazení ovládačů jsou probrána zvlášť v dalších textech. Použití vypínačů (řazení 1 až 03) je jednoznačné. Využití přepínačů může být rozličné podle účelu a možných spojení v jednotlivých polohách, kte­rých lze dosáhnout.

Přepínač řazení 4 (skupinový přepínač) slouží k vypínání a zapínání dvou obvodů z jednoho místa v kombinacích: první obvod - druhý obvod ­vypnuto. V domovním rozvodu se původně používal zejména v hotelových pokojích, kde znemožňoval současně rozsvícení stropního svítidla a stolní lampy (odtud název "hotelový přepínač"). V nynější dohě se používá zejména pro ovládání schodišťových spínačů (tzv. přepínač "den-večer-noc"). V poloze DEN je vypnuto, v poloze VEČER jsou zapnuta světla trvale, kdežto v poloze NOC přes samočinný spínač, kdy se na nastavenou dohu rozsvítí po stisknutí ovládače.

Autor
Oldřich Novotný
Zdroj
Elektroinstalační materiál 1972
Příbuzné termíny


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933