Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod » Terminolog » Spotřebiče třídy ochrany I

Spotřebiče třídy ochrany I

Document Actions

Spotřebiče třídy ochrany I. Jsou to spotřebiče, u nichž ochranu před úrazem elektrickým proudem zajišťuje kromě prostředku základní ochrany, kterým je základní izolace, ještě další prostředek ochrany, a to prostředek ochrany při poruše. Tím je spojení neživých částí s ochranným vodičem sítě. Toto spojení za předpokladu správně provedeného elektrického rozvodu zajišťuje, že v případě poruchy, tj. průrazu mezi živou a neživou částí, dojde buď k odpojení od zdroje, nebo napětí na neživé části zůstane pod přípustnou mezí.

Na tomto místě je vhodné zmínit se ještě o dříve vyráběných spotřebičích třídy ochrany 0I. To byly spotřebiče, které měly všude alespoň pracovní izolaci a byly opatřené ochrannou svorkou. Jejich napájecí přívod byl však bez ochranného vodiče a jeho vidlice byla bez ochranného kontaktu a nedala se zasunout do zásuvky s ochranným kontaktem. Výměnou pohyblivého přívodu mohly být tyto spotřebiče upravené na spotřebiče třídy I.

Takovéto spotřebiče se mohly užívat jak v prostorech s nevodivým okolím jako spotřebiče třídy ochrany 0, tak, po uvedené úpravě, v běžných prostorech, a to zejména v sítích TT a IT jako spotřebiče třídy ochrany I. Rovněž tyto spotřebiče se u nás používaly pouze výjimečně.


Pro větší náhled kliknout!


Napájecí přívod spotřebičů třídy ochrany I je vybaven ochranným vodičem. Ten se pozná podle toho, že jeho izolace je v barevné kombinaci zelená/žlutá. Vidlice přívodu těchto spotřebičů je vždy s ochranným kontaktem. Ten se při připojování spotřebiče spojuje s ochranným kontaktem zásuvky vždy dříve a při odpojování spotřebiče se odpojuje vždy později než ostatní pracovní kontakty. Ochranný vodič přívodu ke spotřebiči navazuje vždy prostřednictvím ochranného kontaktu zásuvkového spojení na ochranný vodič elektrické instalace.
Autor
Michal Kříž
Zdroj
Příbuzné termíny


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933