Spínače, vypínače 1972

V oboru elektroinstalačního materiálu jsou zastoupeny tyto druhy spínacích přístrojů:

Spínače, vypínače

Roztřídění
Elektroinstalační spínače jsou drobné nesamočinné spínací přístroje, určené ke spínání (zapínání, vypínání, přepínání) elektrických obvodů pů­sobením vnější mechanické síly na jejich ovládací ústrojí (rukojeť, tlačítko apod.), vyvolané obsluhující osobou nebo narážkou pohybující se strojové části (např. jeřábu, obráběcího stroje).

Podle použití se třídí na domovní spínače a spínače na spotřebiče:

Jednoznačná hranice mezi oběma druhy neexistuje. V mnoha případech se používají jako součásti spotřebičů a podobných elektrických předmětů i běžné spínače domovní, zejména jejich vestavné vzory.

Podle způsobu ovládání jsou obvyklé tyto hlavní druhy spínačů:

Zvláštní skupinu tvoří ovladače (dříve nazývaná "tlačítka"). Jsou to spínače, u kterých změna původní klidové polohy kontaktů do polohy jiné trvá jen po dobu, kdy je na ovládací část působeno tlakem (obvykle rukou). Přestane-li působení tlaku, vrátí se samočinně ovládací část (tlačítko) i kon­taktní ústrojí do klidové polohy.

Podle tvaru a uspořádání ovládací části jsou nejběžnější ovládače tla­ čítkové, kolébkové a páčkové. Jsou však známy i ovládače s rukojetí, která se vychyluje otáčivým pohybem. Podle spojení, kterých se dosáhne v ovládaných elektrických obvodech použitím spínačů a podle změn postavení jejich kontaktů v jednotlivých pra­covních polohách, třídí se spínače na vypínače a přepínače.

Vypínače mají dvě polohy: zapnuto a vypnuto.

Přepínače mají dvě nebo více pracovních poloh.

Běžné, nejčastěji se vyskytující druhy spínačů podle spojení jsou mezi­národně normalizovány a udávány kódovými čísly, tzv. čísly řazení (pattern number). V nynější době jsou běžná, mezinárodními specifikacemi normali­zovaná tato řazení (Publikace CEE 14, 24)1):

Základní schémata spojení uvedených spínačů.

Všechna z nich jsou normalizována i v našem státě; pro spínače domovní (ČSN 35 4106) přicházejí v úvahu řazení 1 až 7, pro spínače pro spotřebiče (ČSN 354107) všechna řazení. Řazení ovládačů jsou probrána zvlášť v dalších textech. Použití vypínačů (řazení 1 až 03) je jednoznačné. Využití přepínačů může být rozličné podle účelu a možných spojení v jednotlivých polohách, kte­rých lze dosáhnout.

Přepínač řazení 4 (skupinový přepínač) slouží k vypínání a zapínání dvou obvodů z jednoho místa v kombinacích: první obvod - druhý obvod ­vypnuto. V domovním rozvodu se původně používal zejména v hotelových pokojích, kde znemožňoval současně rozsvícení stropního svítidla a stolní lampy (odtud název "hotelový přepínač"). V nynější dohě se používá zejména pro ovládání schodišťových spínačů (tzv. přepínač "den-večer-noc"). V poloze DEN je vypnuto, v poloze VEČER jsou zapnuta světla trvale, kdežto v poloze NOC přes samočinný spínač, kdy se na nastavenou dohu rozsvítí po stisknutí ovládače.


Autor
Oldřich Novotný
Zdroj
Elektroinstalační materiál 1972
Příbuzné termíny