Proudový chránič (2002)

Proudový chránič (fíčko)
FI-jistič vyhodnotí chybový proud unikající mimo pracovní vodiče na kostru nebo zem.

Úlohou proudového chrániče je odpojit během 0,2 až 0,4 sec. spotřebič, ve kterém vinou porušení izolace vzniklo nebezpečné dotykové napětí.

Skutečné odpojovací časy FI-jističů jsou mnohem kratší a tyto proudové chrániče poskytují obzvláště účinnou ochranu proti nebezpečí zasažení elektrickým proudem.

Všechny pracovní vodiče (aktivní vodiče) L 1, L2, L3, N (3 fáze a nulový vodič) vedoucí z rozvodné sítě (všechny vodiče kromě ochranného vodiče) k chráněnému spotřebiči procházejí součtovým transformátorem FI-jističe V bezchybovém stavu je součet protékajících proudů (přicházejících i odcházejících) roven nule. Střídavé magnetické pole všech vodičů se vzájemně vyruší a v sekundárním vinutí součtového transformátoru se neindukuje žádné napětí.

Při zkratu na zem, na kostru nebo na ochranný vodič v nějakém spotřebiči teče část zpětného proudu zemí nebo ochranným vodičem. Součet proudů protékajících FI-jističem pak není nulový a v sekundárním vinutí součtového transformátoru se indukuje napětí, které způsobí rozpojení elektromagnetického jističe. Tento jistič způsobí odpojení všech pracovních vodičů (nikoliv ochranného) vedoucích k poškozenému spotřebiči. Pomocí zkoušecího tlačítka může být simulována chyba. Tak se dá přezkoušet (pouze mechanická) vypínací funkce FI-jističe, ale nikoliv účinnost ochranných opatření.

Vypínání ochranného FI-jističe se má u nestacionárních zařízení zkoušet denně a u stacionárních zařízení minimálně jednou za 6 měsíců.

V jednofázových okruzích jsou používány 2-pólové FI-jističe (fáze a nulový vodič). V nových rozvodech, nebo ke zlepšení bezpečnosti ve starších rozvodech, např. při úpravách instalace pro koupelnu nebo sprchovací prostor, jsou používány kombinovaně FI-jističe a LS-jističe2 (nadproudové jističe) jako samostatné prvky. Dnes jsou již FI-jističe  předepsány ve stavebních rozvaděčích, v zemědělských i zahradních rozvodech, v rozvodech pro bazény, nemocniční prostory, laboratoře, školy a jiné vzdělávací instituce, jakož i pro prostory se zvýšeným požárním nebezpečím.


Autor
Klaus Tkotz
Zdroj
Příručka pro elektrotechnika
Příbuzné termíny