Samoindukce (rok 1913)

Protínání silokřivek možno docliti i bez pohybu, neboť - jak jsme již poznali - utvoří se magnetické pole kol každého vodiče (A obr. 17.), prochází-li jím elektrický proud, které ihned zmizí, jakmile proud ve vodiči přerušíme.

V každém druhém vodiči (B obr. 17.), v dosahu tohoto magnetického, pole se nalezajícím, indukuje se tudíž elektrický proud jak v okamžiku, kdy v prvém vodiči proud zapneme, tak i v okamžiku, kdy proud opět přerušíme, neboť jak při povstání, tak i při zmizení magnetických silokřivek musí tyto druhý vodič protínati. Prochází-li pak prvým vodičem (A) střídavý proud, jest zřejmo, že ve vodiči druhém (B) musí povstati indukcí taktéž proud střídavý, a to o stejném počtu period, avšak opačného směru. Náleží-li vodiče A i B témuž proudovému kruhu, jak tomu jest ku př. u cívky na obr. 18., pak klade proud, který každý závit ve svých sousedních závitech indukuje a který hledí probíhati vodičem v opačném směru, tedy proti proudu indukujícímu, tomuto proudu jakýsi odpor.

Úkaz ten nazýváme samoindukcí, odpor pak jmenujeme zdánlivým. Kdežto tedy stejnosměrný proud, který svou sílu a směr nemění a tudíž proud v sousedních vodičích neindukuje (leda pří zapnutí a vypnutí proudu), cívkou takovouto snadno prochází, není tomu tak u proudu střídavého, pro který každá takováto cívka znamená značný odpor.
Cívky toho druhu nazýváme cívkami indukčními čili indukčními odpory.


Autor
Ing. V. Machytka
Zdroj
Příručka pro elektromontéry, I.L. Kolben 1913
Příbuzné termíny