Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
Nacházíte se zde: Úvod » Terminolog » Magnetické silokřivky (1913)

Magnetické silokřivky (1913)

Document Actions

Účinky magnetů můžeme si vysvětliti tím způsobem, že z magnetických polů vychází jakýsi proud, podobný elektrickému proudu. Proud ten vychází ze severního polu magnetu do vzduchového prostoru a z tohoto se opět vrací k polu jižnímu. Oblast tohoto proudu nazýváme magnetickým polem a dráhy, jimiž se magnetický proud béře, jmenujeme silokřivkami magnetickými. Směr těchto silokřivek jde tudíž vždy od polu severního k polu jižnímu.

Hustota silokřivek znázorňuje nám pak v tom kterém místě sílu magnetického pole a jest dle toho vliv magnetický nejsilnější tam, kde hustota křivek jest největší, t.j. na polech magnetů. Jako u proudu elektrického, rozeznáváme i zde dobré a špatné vodiče magnetické: dobrý magnetický vodič jest železo, špatný ku př. vzduch. Vložíme-li do magnetického pole kus železa, prochází pak většina silokřivek tímto železem a pouze nepatrná část okolním prostorem vzduchovým. V níže uvedených obrazcích znázorněn jest směr silokřivek, jakož i různá síla magnetického pole pro některé tvary magnetů, a to: magnet tyčkový (obr. 2.), magnet podkovitý (obr. 3.) a magnet kruhový, jenž jest vložen do cizího magnetického pole (obr. 4.).

Autor
Ing. V. Machytka
Zdroj


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933