Projektová dokumentace

Projektová dokumentace elektrických rozvodů je součástí projektové dokumentace stavby. Tato dokumentace obsahuje průvodní zprávu, technickou zprávu, situační schéma stavby, stavební výkresy a dokumentaci pozemních a inženýrských sítí.

Průvodní zpráva charakterizuje budoucí stavbu a její provoz, určuje harmonogram stavby, obsahuje přehled uživatelů a provozovatelů, termíny zahájení a dokončení, zkušební provoz, náklady na stavbu apod.

Technická zpráva charakterizuje území stavby, architektonické řešení, obsahuje údaje o technickém a technologickém zařízení, řeší dopravní situaci v okolí stavby, vliv na životní prostředí, bezpečnost práce, požární ochranu, koordinaci se sousedními stavbami, zemní práce. Technická zpráva popisuje rozvod elektrické energie, a to zejména: napěťovou soustavu, instalovaný příkon, soudobost, maximální odběr, způsob měření spotřeby, druhy a způsob uzemnění, kompenzaci účiníku, ochranu před úrazem elektrickým proudem, náhradní zdroje, druhy prostředí apod. Dále se zabývá ostatními zdroji, veřejným osvětlením, slaboproudými rozvody popř. jinými podzemními nebo nadzemními vedeními.

Situační schéma stavby se zpracovává dle platných ČSN, umožňuje odlišit stávající stav od navrhovaného. Jeho obsahem je zejména celková situace stavby, výškové a polohové vyznačení stavby a jejího nejbližšího okolí, ochranných pásem, obvodu stavby, demolic a inženýrských sítí určených ke zrušení. Celkové situační schéma se zpracovává zpravidla v poměru 1:500.

Stavební dokumentace se zpracovává pro každý stavební objekt zvlášť. Obsahuje technickou zprávu, výkresovou dokumentaci, vybavení objektu technologií, vyznačení nových a bouraných pokud jde stavební úpravy. Technická zpráva popisuje objekt a to např. účel, kapacitu, zastavěnou plochu, architektonické řešení, technické řešení, vybavení, technologické vybavení, prostředí prostorů, ochranu proti negativním vlivům, bezpečnost a ochranu zdraví, požární ochranu.

Technologická dokumentace obsahuje např. vybavení objektů jako je vnitřní plynovod, požární vodovod, vytápění, vzduchotechnika, apod. Ve stavební i technologické části dokumentace je i příslušná dokumentace elektro. Různé typy elektrotechnických schémat řeší ČSN 013303, ve které se rozlišují schémata přehledová, funkční, obvodová, náhradní, zapojovací, svorkovnicová, situační. Dokumentace se kreslí přiměřeně rozsáhlá, používají se normalizované značky nebo značky obvyklé. Obor elektrotechniky patří do oborů vyhrazených a je v působnosti Inspektorátu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu. Návrh elektrického zařízení se provádí zejména s ohledem na způsob ochrany před nebezpečným dotykovým napětím v souvislosti s prostory s nebezpečím úrazu, z hlediska prostředí, krytí a umístění. Při projektování elektrického zařízení musíme pamatovat na některé zásady, jako je jištění proti zkratu a přetížení, dimenzování vodičů a jejich typu podle provozních podmínek a prostředí. Další zásady pro návrh jsou např. důležitost napájení jednotlivých objektů, bezpečnostní a havarijní vypínání, provedení kabelových kanálů, požární ochranu, ochranu proti statické a atmosférické elektřině, splnění podmínek EMC, a také požadavky na kvalifikaci obsluhy.

Schémata a dokumenty v projektu:
Situační schéma, montážní schéma, obvodové schéma, zapojovací schéma, technická zpráva, rozpis materiálu, rozpočet, průvodní zpráva, souhrnná technická zpráva

...

Autor
SOŠE COP Hluboká nad Vltavou (2011)
Zdroj
Inovace a vytvoření odborných učebních textů
Příbuzné termíny