Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Klasifikace ...

Téma, které je základní znalostí každého elektrotechnika. U běžného ...

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Chápu, proč Edison, ten veliký mistr, mne neodpověděl hned. On, jenž přinutil zvuk, aby se do neslýchaných dálek nechal přenášeti, musil na neštěstí zaplatiti přírodě svou daň za to. Ucho jeho nesčetnými pokusy drážděno, stalo se méně cit­livým, tak ...
Nacházíte se zde: Úvod » Terminolog » Nikola Tesla (životopis)

Nikola Tesla (životopis)

Document Actions

Nikola Tesla (1856-1943) se narodil 10. června 1856 v malé ves­nici Similjan v Srbsku (v té době v Rakousko-Uherské monarchii). Jeho otec byl pravoslavný pop. Jako jednadvacetiletý začal studovat na technice ve Štýrském Hradci (dnešní rakouské město Graz). Zde se poprvé sezná­mil s Grammovým stejnosměrným strojem a ještě jako student pojal myš­lenku sestrojit elektrický stroj bez komutátoru. Po třech letech studia, v roce 1880 opustil techniku v Grazu a přešel do Prahy, kde pokračoval ve studiu na Karlově univerzitě. Odkud po roce odešel do Budapešti, kde svá studia ukončil.
Z té doby se k Teslovi váže tato historka. Ve 3. ročníku na technice, ve Štýr­ském Hradci, se Tesla při studiu fyziky seznámil s Grammovým stejnosměrným motorem. Ten byl tehdy novinkou, získanou z Edisonovy filiálky v Paříži. Komu­tace motoru byla nedokonalá, docházelo k silnému jiskřením kartáčů, což Tesla komentoval poznámkou, že je třeba sestrojit elektrický motor bez komutátoru.

Profesor Poeschl, který demonstraci prováděl, podrážděně reagoval obsáhlým výkla­dem, v něm ž dokazoval, že takový požadavek je nereálný, neboť je v rozporu se zákony elektrotechniky. Snad tato příhoda byla podnětem, který Teslu přivedl k pozdějšímu vynálezu motoru bez jiskřivého komutátoru, tj. k asynchronnímu motoru. Tesla ve své autobiografii uvádí, že k myšlence principu točivého magne­tického pole dospěl v únoru r. 1882 v Budapešti, při procházce v městském parku. Odtud pak již bylo blízko k realizaci asynchronnímu motoru.

...

Autor
Daniel Mayer
Zdroj


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Reklama textem
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933