Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

O Zákoně 250/2021 ...

Poslechněte si velice dobře připravenou přednášku Petra Létala, SOLIDTEAM, ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Bazar
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Nejen já, i mnoho dalších, se domnívají, že by se nestalo nic zásadního. Starší elektrotechnici se stále odvolávají na dobu, kdy technické normy stály podstatně méně a navíc jejich šíření nebylo zakázáno zákonem jako dnes. Pokud si všimneme jakým ...
  • Na jaře tohoto roku byl představen automatický přepínač zdrojů TrueONE. ABB uvádí, že jde o první zařízení toho druhu na světě. Skládá se z přepínače a záskokové jednotky v jednom kompaktním celku. TrueONE najde využití tam, kde je potřebné zajistit ...
Nacházíte se zde: Úvod » Terminolog » Nikola Tesla (životopis)

Nikola Tesla (životopis)

Document Actions

Nikola Tesla (1856-1943) se narodil 10. června 1856 v malé ves­nici Similjan v Srbsku (v té době v Rakousko-Uherské monarchii). Jeho otec byl pravoslavný pop. Jako jednadvacetiletý začal studovat na technice ve Štýrském Hradci (dnešní rakouské město Graz). Zde se poprvé sezná­mil s Grammovým stejnosměrným strojem a ještě jako student pojal myš­lenku sestrojit elektrický stroj bez komutátoru. Po třech letech studia, v roce 1880 opustil techniku v Grazu a přešel do Prahy, kde pokračoval ve studiu na Karlově univerzitě. Odkud po roce odešel do Budapešti, kde svá studia ukončil.
Z té doby se k Teslovi váže tato historka. Ve 3. ročníku na technice, ve Štýr­ském Hradci, se Tesla při studiu fyziky seznámil s Grammovým stejnosměrným motorem. Ten byl tehdy novinkou, získanou z Edisonovy filiálky v Paříži. Komu­tace motoru byla nedokonalá, docházelo k silnému jiskřením kartáčů, což Tesla komentoval poznámkou, že je třeba sestrojit elektrický motor bez komutátoru.

Profesor Poeschl, který demonstraci prováděl, podrážděně reagoval obsáhlým výkla­dem, v něm ž dokazoval, že takový požadavek je nereálný, neboť je v rozporu se zákony elektrotechniky. Snad tato příhoda byla podnětem, který Teslu přivedl k pozdějšímu vynálezu motoru bez jiskřivého komutátoru, tj. k asynchronnímu motoru. Tesla ve své autobiografii uvádí, že k myšlence principu točivého magne­tického pole dospěl v únoru r. 1882 v Budapešti, při procházce v městském parku. Odtud pak již bylo blízko k realizaci asynchronnímu motoru.

...

Autor
Daniel Mayer
Zdroj


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933