Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
  • Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi ...
Nacházíte se zde: Úvod » Terminolog » Nikola Tesla (životopis)

Nikola Tesla (životopis)

Document Actions

Nikola Tesla (1856-1943) se narodil 10. června 1856 v malé ves­nici Similjan v Srbsku (v té době v Rakousko-Uherské monarchii). Jeho otec byl pravoslavný pop. Jako jednadvacetiletý začal studovat na technice ve Štýrském Hradci (dnešní rakouské město Graz). Zde se poprvé sezná­mil s Grammovým stejnosměrným strojem a ještě jako student pojal myš­lenku sestrojit elektrický stroj bez komutátoru. Po třech letech studia, v roce 1880 opustil techniku v Grazu a přešel do Prahy, kde pokračoval ve studiu na Karlově univerzitě. Odkud po roce odešel do Budapešti, kde svá studia ukončil.
Z té doby se k Teslovi váže tato historka. Ve 3. ročníku na technice, ve Štýr­ském Hradci, se Tesla při studiu fyziky seznámil s Grammovým stejnosměrným motorem. Ten byl tehdy novinkou, získanou z Edisonovy filiálky v Paříži. Komu­tace motoru byla nedokonalá, docházelo k silnému jiskřením kartáčů, což Tesla komentoval poznámkou, že je třeba sestrojit elektrický motor bez komutátoru.

Profesor Poeschl, který demonstraci prováděl, podrážděně reagoval obsáhlým výkla­dem, v něm ž dokazoval, že takový požadavek je nereálný, neboť je v rozporu se zákony elektrotechniky. Snad tato příhoda byla podnětem, který Teslu přivedl k pozdějšímu vynálezu motoru bez jiskřivého komutátoru, tj. k asynchronnímu motoru. Tesla ve své autobiografii uvádí, že k myšlence principu točivého magne­tického pole dospěl v únoru r. 1882 v Budapešti, při procházce v městském parku. Odtud pak již bylo blízko k realizaci asynchronnímu motoru.

...

Autor
Daniel Mayer
Zdroj


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933