Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Události
PRAHA - KNX školení
Praha, V Olšinách 2300/75,
23.04.2024
PRAHA - KNX školení
Praha, V Olšinách 2300/75,
24.04.2024
PRAHA - KNX školení
Praha, V Olšinách 2300/75,
25.04.2024
PRAHA - KNX školení
Praha, V Olšinách 2300/75,
21.05.2024
PRAHA - KNX školení
Praha, V Olšinách 2300/75,
22.05.2024
OLOMOUC - DEHN: Seminář IP ILPC
Olomouc, Hotel Prachárna, Křelovská 91,
22.05.2024
PRAHA - KNX školení
Praha, V Olšinách 2300/75,
23.05.2024
PRAHA - Plošné ozvučení budov i exteriérů
Praha, Dvůr Čertousy,
23.05.2024
OSTRAVA - DEHN: Seminář IP ILPC
Ostrava, Hotel Harmony, 28.října 170,
24.05.2024
OSTRAVA - Plošné ozvučení budov i exteriérů
Ostrava, školící středisko DEXON,
30.05.2024
BRNO - Plošné ozvučení budov i exteriérů
Brno, hotel Atlantis,
6.06.2024
OSTRAVICE - 35. ODBORNÝ SEMINÁŘ SEPETNÁ se Solid Team
Ostravice, Horský hotel Sepetná,
10.06.2024
OSTRAVICE - 35. ODBORNÝ SEMINÁŘ SEPETNÁ se Solid Team
Ostravice, Horský hotel Sepetná,
11.06.2024
Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod » Téma týdne » Osobnosti

Téma týdne číslo 21
>>> Osobnosti <<<


Výběr článku z archívu portálu na toto téma. (Sledujte prosím datum vydání!)

Jaroslav Ďoubalík a Michal Kříž na ART 2023 obdrželi poděkování a ocenění ESČ

Ve stále zrychlujícím se světě často zapomínáme na ty, kteří nám několik desítek let svou prací pomáhali. V některých případech ani netušíme, kdo za některými fakty stojí na pozadí a bereme to jako samozřejmost. Ve skutečnosti za mnohými obvyklostmi jsou hodiny, dny, dlouhá léta mravenčí práce a trpělivosti. Samozřejmě s vývojem technologií, digitálních nástrojů a komunikace bez hranic je mnohé zcela jinak, přesto odborné znalosti a zkušenosti nejsou jednoduše přenositelné a jejich klávesové zkratky neexistují ...

S Janem Lojkáskem nejen o 30. výročí IN-EL

Doba, kdy od změny režimu můžeme dělat závěry a vzpomínat. Jednou ze společností s kulatým výročím je vydavatelství elektrotechnické literatury IN-EL. Někdy od roku 1998 se známe se zakladatelem této firmy, Janem Lojkáskem. Vystavoval na schodišti olomoucké Sidie na kdysi pořádaných elektrotechnických výstavách ELEKTRA. A po čtvrt století jsme se setkali v Beskydech, kde jsme tu časovou úsečku pokusů trošku rozebírali. Ptal jsem se třeba, co by měl elektrotechnik jako osoba znalá všechno znát, co bylo před tím než přišla vyhláška padesát, jak tehdy probíhalo školení a přezkoušení nebo třeba proč se dodnes elektrikářské řemeslo povyšuje nad všechna ostatní ...

Vzpomínka na Josefa Kunce, posledního českého mohykána eib/ KNX

Pokud s někým prožijete téměř půl svého života, ať již jako rodinný blízký, soused nebo třeba kolega, kamarád, tak jeho nečekané úmrtí vrátí vše prožité a často i to nedokončené. Vždy, když se v poště objeví smuteční parte změní se život i jeho příjemci. V hlavě se začnou vyrovnávat dvě najednou rozdílné hladiny informací. Proudy vzpomínek nakonec vše srovnají a do paměti umístíme status quo. Josef měl své profesní i osobní poslání. To jej naplňovalo a on odevzdal ostatním vše co mohl a často i více. Pro mě je KNX navždy spojeno s Josefem ...


Josef Nyklíček ze Žamberka končí současně s vyhláškou padesát!

Prožít celý svůj produktivní věk jako elektrikář, dát do toho vše, ale také vědět, kdy dost. Josef Nyklíček si zvolil svou tečku synchronně s koncem legendární vyhlášky padesát! Přichází nové předpisy, noví odborníci, nové technologie, nová nebezpečí. Informací přibývá geometrickou řadou a s příchodem věku moudrosti člověka ztrácíme schopnost a chuť všemu rozumět jako za mlada. Vše jednou končí, třeba proto, aby mohlo něco dalšího začít. V případě Josefa Nyklíčka přichází na řadu nové úkoly!

EH#: Vzpomínka na 145. výročí narození Vladimíra Lista

Letos je to 145 roků od narození našeho praotce elektrotechnika! Samozřejmě byla tu celá řada dalších odborníků, ale Vladimír List byl na vrcholcích mnohých zásadních elektrotechnických aktivit. Při konci rakouské monarchie byl u počátků pravidel v elektrotechnice, které v různých obměnách dodržujeme stále. Zůstává nám v paměti jako profesor brněnské techniky, prezident Elektrotechnického Svazu Československého, nebo třeba také spoluautor pražského metra. Jeho život si krátce připomeňme tímto krátkým článkem ...

Poslední ELEKTRO Emila Širůčka

Vstupuji do předzahrádky. Automaticky koukám do poštovní schránky. V té se kromě reklamních letáků většinou nic neobjevuje, jen občas nějaká ta pohlednice ano ... áááá pozor! ELEKTRO! Přece jen něco, zač tu schránku stojí mít. No jo, zamýšlím se, to je vlastně Emilovo poslední. Usedám do křesla, otvírám ELEKTRO. Oči mi přejíždí ze stránky na stránku, ale myšlenkami jsem zcela jinde. Kdo tuší, kolik energie musel někdo vydat, abychom toto číslo mohli číst? Nad tím moc lidí neuvažuje, je tu přece internet a ten je zdarma. Ale je to o obsahu, o kvalitním obsahu, nejen o placených inzercích ...

Daniel Anděl, nová tvář v českém týmu DEHN

Na přednáškách, prezentacích a také v obchodním styku se objevila nová, ale známá tvář! Patří Danielu Andělovi. Má za sebou již mnoho let řešení přepěťových ochran. Skutečnost, že se objevil v týmu DEHN nebude žádná náhoda a prozrazuje to mnohé. Když už si Jan Hájek s Jiřím Kutáčem někoho vybrali, bude mít jejich důvěru. A také to něco napovídá o potřebě značky, když má dalšího ...

TA#11.2 To nejlepší z Out of Camera

Minule jsme si dali to nejlepší z hlavních dílů a nyní nás čekají ty nejlepší fláky ze zákulisí. Můžete se těšit na Pavla Horského a jeho splašená kladiva, Petra Jahodu a jeho vpád do vojenského prostoru a nechybí ani názorná ukázka o poslechu hudby, jak vysvětluje Milan Hudec. Zařadili jsme i povídání o automobilech s Radkem Červeným, kávu Petra Prycla a nakonec jeden výlet do oblak od Oldřicha Morávka. Sledujte to nejlepší ze zákulisí pořadu Talk About.

TA#11.1 To nejlepší za uplynulý rok

Finále sezóny pořadu Takl About je tady. Podívejte se na to nejlepší za uplynulý rok a připomeňte si veselé momenty napříč všemi díly. Zařadili jsme skvělé momenty Milana Hudce, Vítka Rotrekla, Radka Červeného a mnoha dalších. Jako nejpikantnější otázka, z edice rychlých otázek a odpovědí, se ukázala jako: "Kdy jsi naposledy porušil zákon". Sledujte to nejlepší ze série hlavních dílů Talk About.

TA#10.2 Out of camera Pavla Horského

"Kladiva už se mi neplaší", říká Pavel Horský, aneb výstřižky z hlavního dílu. Je tady Out of camera pořadu Talk About. Otázka padla také na tričko: "Jsem v pohodě, jsem z Podbořan" a zda je toto tvrzení opravdu pravdivé. Kdy naposledy došlo k výbuchu sopky jménem Horác? A nakonec jsme z Pavla přeci jen vypáčili, co mu udělá radost, když má den blbec.

TA#10.1 Oblíbených jídel mám mnoho, říká Pavel Horský

Je tu kulaté vydání pořadu Talk About. Dnešním hostem je Pavel Horský, známý pod přezdívkou Horác. Dozvíte se, zda se bubáci opravdu bojí Horáce. V jakém stavu je Pavlova baskytara? Proč se letos účastnil srazu elektrikářů s názvem Elektrická spojka? V rubrice rychlých otázek pak padla zmínka o klasické svíčkové od manželky. Sledujte desátý díl na portále Elektrika.

TA#9.2 Out of camera Oldřicha Morávka

Out of camera, aneb vše co se do hlavního dílu nevešlo. Prozradíme, kdy se Oldřich Morávek učil hrát na kytaru a jakou motivaci měl. Podíváme se také na roční abstinenční výzvu a na to, jaké je nepít prvních šest měsíců. V hlavním díle jsme mluvili o seskocích padákem a nyní to posuneme ještě dál. Máme pro vás pozvánku na jeden virtuální skok. Sledujte Out of camera na portálech Elektrika.

TA#9.1 Je fajn blbost občas porazit, říká Oldřich Morávek

Je tady pokračování seriálu o osobnostech v elektrotechnice. Dnešním hostem je elektrikář ze Svinišťan, Oldřich Morávek. Dozvíte se, jak rychle je možné skočit si samostatně z letadla s padákem. Proč jsou Svinišťany ideálním místem nebo jak Oldřich Morávek vnímá Elektrickou spojku. Nechybí ani rubrika rychlých otázek a odpovědí. Sledujte devátý díl Talk About .

TA#8.2 Out of camera Petra Prycla

Nyní vám přinášíme out of camera Petra Prycla, elektrikáře, rybáře a notorického konzumenta kafe. Prozradíme, kde se nejlépe rybaří kolem Jihlavy a kde na takovou činnost vyšetřit čas. A nemůžeme ani v tomto díle vynechat božský chuťový zážitek jménem kafe. Jaké kávě dává Petr Prycl přednost, ať už v práci nebo doma? Sledujte vše, co se do hlavního dílu nevešlo.

TA#7.2 Out of camera Petra Jahody

Je tady všechno, co se do hlavního dílu nevešlo. Jak Petr Jahoda vnímá právo? Čeho se snaží vyvarovat při cestování? Jak je připraven na cestování s vnučkami? Otázka vedla také na poruchy a na to, zda bylo potřeba řešit nějaký defekt na cestách. A také se ze země a ježdění autem přesuneme do vzduchu a létání. Sledujte Talk About Petra Jahody.

TA#7.1 O právním minimu a cestování s Petrem Jahodou

Dnes do pořadu Talk About přijal pozvání Petr Jahoda. Toho si mnozí pamatují jako elektromobilního nadšence, který zdolával cílové pásky autem na elektrický pohon. Časy se mění a lidská povaha také, ovšem u cestování zůstáváme i tentokrát, ale pouze v poklidné rekreační fázi. "Ovšem dávejte si pozor, kde necháváte svoje DNA", varuje Petr Jahoda, jako právník.

TA#6.3 Out of camera Františka Kosmáka

Vítejte u třetího pokračování s Františkem Kosmákem, kterým je out of camera. V minulém díle jsme se dotkli oblasti našeho rodného jazyka, jak jsme na tom dnes s češtinou podle Františka Kosmáka? Jaké zkušenosti a zážitky si František Kosmák pamatuje ze státního dozoru? A nechybí ani příběh ze života, aneb po jídle trocha piva neuškodí. Sledujte Talk About exkluzivně na portálu Elektrika.

TA#6.2 Nechuť učit se, mě opravdu rozčiluje, říká František Kosmák

Je zde pokračování šestého dílu Talk About s Františkem Kosmákem. Toho dnes můžete znát jako školitele a normoznalce v oboru elektrotechniky. Dnes probereme téma řízení a řidičského průkazu, počítačů a zda nás elektronika jednou jako lidstvo spolkne. Nechybí ani dotaz, zda František Kosmák někdy porušil zákon, odpověď mnohé z vás překvapí. Sledujte Talk About s Františkem Kosmákem exkluzivně právě teď na Elektrika.TV.

TA#6.1 K elektrotechnice jsem se dostal náhodou, říká František Kosmák

Dnešní pozvání do pořadu Talk About přijal František Kosmák. Toho znáte jako školitele a normoznalce v oboru elektrotechniky. Šestý díl je speciální v tom, že hlavní díl je půlený na dva. Dnes tedy první polovina o tom, zda se František Kosmák zajímá i o jiné obory kromě elektro, o tom, jak je možné se orientovat v legislativě, nebo zda to nebylo v 90. letech lepší...

TA#5.2 OUT OF CAMERA Jiřího Vlka

Je tady leden 2018 a teď je připraveno vydání OUT OF CAMERA Jiřího Vlka. Dozvíte se, jaká je skutečná odpověď na otázku, kdo tě dokáže nejvíce rozčílit? Jaká je povinná výbava Tesly? Kdy chce jít Jiří Vlk do důchodu? Nechybí ani přednáška co se věku týče a nakonec necháme všechny vydělat těžký milióny. Připoutejte se, právě startuje OUT OF CAMERA.

TA#5.1 O zdravém životním stylu s Jiřím Vlkem

Do seriálu o osobnostech na Elektrika.tv přijal pozvání elektromobilní nadšenec a zastánce zdravého životního stylu, Jiří Vlk. Dozvíte se názor na odpůrce elektro aut kteří tvrdí, že výroba a likvidace takového auta vyprodukuje více spalin než obyčejné auto se spalovacím motorem? Probereme stav českých silnic a přírodní energy drinky. Sledujte lednové vydání Talk About.

TA# Vánoční medailonek 2017 (2.)

Druhý vánoční výběr se známými tvářemi. Česká elektrikářská síť je sice nesourodá, za to velmi rozsáhlá. Vlastně se nějak všichni přes někoho nějak známe. Ono to vypadá, že skoro každý úspěšný elektrikář musí být obr! Samozřejmě až na drobné vyjímky. Takový Štefan Beláň by se v trávě ztratil. Ale někteří jsou fakt ... :-)

TA# Vánoční medailonek 2017 (1.)

Je tu první malá vánoční kompilace. Pár střípků z našich objektivů. Nebojte, žádná práce! Alespoň na chvíli žádné normy, předpisy a nařízení. Víte, že jsme se ptali různých odborníků na marketing a propagaci a dozvěděli jsme se, že elektrikáře zajímá pouze jeho odbornost? Někteří nechtěli přijmout fakt, že elektrikář také vnímá emoce, je veselý nebo smutný a dokonce se může i těšit. Zajímavé. My se sami sobě zdáme stejní jako ostatní ...

TA#4.2 OUT OF CAMERA Vítka Rotrekla

Druhý díl ze dvou čtvrtého vydání Talk About je tu. Startuje OUT OF CAMERA Vítka Rotrekla. Dozvíte se jaké pocity panují nad změnou zaměstnání? Jaké sporty se dají spojit s focením? Která nehoda dokáže člověku opravdu zvednout mandle nebo jaká značka piva je ta nejlepší? Sledujte OUT OF CAMERA z naší redakční kuchyně.

TA#4.1 Gaučing a dřevorubectví s Vítkem Rotreklem

S Vítkem Rotreklem jsme ladili termín natáčení opravdu dlouho, i kvůli jeho velkému pracovnímu nasazení. Vůbec nás tedy nepřekvapuje poznámka, že si taky rád občas vydechne s nohama nahoře. Otázka padá i na jeho proslulou přezdívku "Pařez", na nové zaměstnání nebo na focení. Nechybí ani část rychlých otázek a odpovědí. Sledujte prosincový díl Talk About s Vítkem Rotreklem.

TA#3.2 Out of camera Radka Červeného

"Na Elektrické spojce byl největší problém s obloženými mísami", říká Radek Červený. Prozradil také, co musí jeho nová posila zvládat, jak se skutečně dívá na jednotlivé zakázky a co ho v konečném důsledku nejvíce potěší. Jaký typ auta bude u Radka další v pořadí? A jaká značka to určitě nebude? Sledujte třetí část Talk About, Out of camera s Radkem Červeným.

TA#3.1 Kafe, chlebíčky a žabožrouti s Radkem Červeným

Dnes náš hledáček kamery zastavil u Radka Červeného, kterého můžete znát i pod firemní hlavičkou jako Elektrikabrno. Radek dnes odhaluje některé zákulisní informace o poslední Elektrické spojce, které byl pořadatelem. Prozrazuje, co ho nejvíce svazuje při podnikání a nechybí zmínka o nové posile v týmu nebo povídání, proč jezdí nejraději českým vozem. Sledujte listopadový díl TALK ABOUT s Radkem Červeným.

TA#2.2 Out of camera Milana Hudce

Vítejte ve třetí třetině druhého dílu Talk About, je zde Out of camera Milana Hudce. Dozvíte se, jak Milan Hudec vnímá peníze. Jde o odměnu nebo pochvalu za odvedenou práci? Jak Milan vnímá práci, jakožto zaměstnání? A co si myslí o oboru elektrotechniky? Sledujte Out of camera Milana Hudce ...

TA#2.1 Pravdivá lež s Milanem Hudcem

Milana Hudce můžete znát jako velkého kritika a perfekcionistu na různé věci. Možná by se hodilo i přirovnání "velký pitaval z malého města". Víte, jestli je Milan Hudec týmový hráč? Jaké vlastnosti by měl mít jeho ideální pracovní kolega, nebo kdy naposledy porušil zákon? Sledujte hlavní díl Talk About s Milanem Hudcem ...

TA#2.0: Talk About s Milanem Hudcem již brzy

Blíží se vydání dalšího dílu seriálu o lidech Talk About. Tentokrát je hostem Milan Hudec. Člověk v diskusích dobře známý a také proslulý velkými kritikami na různé elektrotechnické výrobky, což jste několikrát mohli vidět i v našich reportážích. Nenechte si ujít nové vydání seriálu o lidech, které znáte. Příští týden ve čtvrtek hlavní díl!

TA#1.2 Out of camera Jana Fraňka

Druhá část prvního dílu Talk About je tady. Jde o odpovědi, které se nevešly do hlavního dílu. Dozvíte se, jak Jan Franěk vybírá značku nářadí a co opravdu na výrobcích nesnáší. Jak je to skutečně s Honzovou dovolenou, nebo jak vnímá práci o víkendech. Doufáme, že jste dobře naladěni na výroky mimo hlavní díl. Začíná OUT OF CAMERA Jana Fraňka ...

TA#1.1: Talk About s Janem Fraňkem

S koncem léta je zde nový seriál Talk About, zkráceně TA#. Jako prvním zpovídaným je člověk v místních diskusích dobře známý, elektrikář, OSVČ, Jan Franěk. Věděli jste jak vznikl název FRAJA? Kolik kilometrů denně a měsíčně najezdí? Jaké je jeho nejoblíbenější jídlo a pití, nebo co Jana Fraňka dokáže zaručeně rozčílit? Sledujte první díl Talk About ...

TA#1.0: Talk About s Janem Fraňkem již brzy!

Sešli jsme se u nás v "kanclu" a dlouhé dny a noci pracovali na novém seriálu. Ptáte se o čem bude? Přeci o vás, o vás všech. Někteří k nám budou jezdit přímo do studia, do našeho rozvaděče, do kotelny, kde přikládáme každý den pod kotel. Očekávejte první díl nového seriálu, s hostem Janem Fraňkem, již brzy.

SI# Jaká je elektrotechnická historie Petra Vetešníka?

V seriálu o systémových instalacích jste mohli vidět a slyšet názory Petra Vetešníka. Jaká je jeho elektrotechnická historie nám prozradil on sám.

SI# Roman Steiger a to, co o něm ještě nevíte

Roman Steiger začínal své technické kroky se stavebnicí Merkur. Jak se historicky vyvíjela jeho technická kariéra až do dnešní doby?

SI# Richard Müller a to, co o něm ještě nevíte

Cesta elektrotechnikou byla pro Richarda Müllera relativně dlouhá. Jaké takzvané kameny musel ve svém životě překonat? ... "v současnosti jsem ve společnosti ABB, a je to moje třetí pozice a konečně taková, na kterou jsem se chtěl dostat. Nyní mám systém na starosti jako celek" ...

SI# Jiří Olejníček a to, co o něm ještě nevíte

Systémový integrátor. Co je to za funkci? Je to víc elektrikář nebo projektant? Jiří Olejníček dnes pracuje hlavně se systémy KNX. Je to práce s mnoha znalostmi a dovednostmi. Být v této oblasti dobrý, znamená neustále poznávat novinky, srovnávat je a vyhodnocovat. Jak se k tomuto oboru dostal si poslechněte právě teď.

SI# Jak se Václav Mimráček dostal k elektrotechnice?

Václava Mimráčka vždy bavily technické vědy. Poslechněte si, jak se dostal k automatizaci potažmo k elektrotechnice.

Fenomén Michal Kříž a IN-EL

Michala Kříže není třeba elektrotechnikům nijak dlouho představovat. Je neodmyslitelně spjatý s technickou normalizací, ale také s odborným vzděláváním v oboru. Dokáže zodpovědět snad jakýkoliv elektrotechnický dotaz. Původně studoval výrobu a rozvod na FEL ČVUT, poté měl namířeno do výzkumu, ale souběhem okolností skončil na Úřadě pro normalizaci. Co dalšího nám o sobě prozradil?

SI# Jak se dostal Jaromír Pávek k elektrotechnice?

Jak dlouho se Jaromír Pávek pohybuje v systémových instalacích? Co jej dělá odborníkem v pravém slova smyslu? Poslechněte si další díl o autorech seriálu systémových instalací.

SI# Historie Josefa Kunce

Josef Kunc není v seriálu o systémových instalacích náhodou. Této oblasti se věnuje mnoho let. Jak a kde se k ní dostal? Jakého výrobce zastupuje? Co nám o sobě prozradil dalšího? Sledujte další díl o autorech seriálu SI# systémových instalací.

SI# Kde se vzal Zdeněk Rajmont v elektrotechnice?

Ortodoxní názory Zdeňka Rajmonta v diskusích občas zvednou ze židle ne jednoho kolegu odborníka. Jestli je elektrotechnika jeho koníčkem nebo prací se dozvíte v dnešním povídání o autorech seriálu systémových instalací.

SI# Jak se Pavel Barvíř dostal k elektrotechnice?

Cesta Pavla Barvíře k systémovým instalacím byla delší než u jiných odborníků. Jaký obor vystudoval a co o sobě prozradil se dozvíte v článku o autorech seriálu systémových instalací..

SI# Jaká je elektrotechnická historie Jaromíra Klabana?

Co o sobě prozradil Jaromír Klaban? Jakými školami prošel? Jak se dostal k oboru a co ho vedlo do společnosti TECO? Odpovědi se dozvíte v tomto článku o autorech seriálu SI# systémových instalací.

SI# Kde se vzal Martin Formánek v elektrotechnice?

Co o sobě prozradil Martin Formánek? Jak dlouho pracuje pro společnost ENIKA, na jakých projektech se podílí a co je jeho náplní práce? Jak se dostal k systémovým instalacím? Odpovědi se dozvíte v tomto článku o autorech seriálu SI# systémových instalací.

#EH: Jak se František Kosmák dostal k elektrotechnice

Jako dítě vyrůstal v období, kdy se u nás začalo elektrifikovat. Chtěl být pilotem, ale tatínek mu řekl: "Nikam nepůjdeš, nebo bys tam někde spadl, na to jsme tě nevychovávali". Nakonec zaškrtl povolání elektroinstalatér. Kudy prošel František Kosmák, než se dostal na technickou inspekci? Sledujte tuto exkluzivní výpověď známého elektrotechnika.

O Josefu Honzíkovi jinak

Josef Honzík je zkušený lektor s bohatými zkušenostmi z praxe projektanta a revizního technika. Školí především silové rozvody související s požárně bezpečnostními zařízeními. K elektrice se přitom dostal poměrně náhodou. V té době to fungovalo tak, že zájemci na Národním výboru přidělili učební místo u určité firmy, kde jej přijmuli, vyučil se a pak pro firmu pracoval. A Josef Honzík náhodou natrefil na volné elektrikářské místo u Průmstavu. Co nám o sobě ještě prozradil na AMPERu 2015?

O Jiřím Slukovi jinak

Jiřího Sluku znají elektrikáři jako inspektora elektrických zařízení či lektora. Víte ale, jaké má záliby nebo co si myslí o elektrikářích? Na AMPERu 2015 jsme se v krátkém rozhovoru pokusili nahlédnout do jeho soukromí. Z rozhovoru se například dozvíte, jak se tento absolvent Fakulty radiolokace na Vysoké vojenské technické škole v Liptovském Mikuláši dostal k elektrice i jak jeho vzdělání ovlivňuje jeho současnou práci.

Co by nám měl František Kosmák ještě prozradit?

Víme, že byl František Kosmák pracovník Státního odborného dozoru. Odtud tedy pramení jeho informační "našlapanost". Ale na rozdíl od jiných pracovníků František na svých znalostech stále pracuje. Doplňuje, dohledává, konzultuje. A co je důležité, nenechává si to pro sebe! Nutno dodat, že je také již ve věku, kdy je životní čas cennější než kdykoliv předtím. A přece jede na plné obrátky. Nedávno jsem si uvědomil, že mám na něj hodně otázek, které by mohl objasnit jedině on. Normozpytec!

Josef Sousedík - (ne) zapomenutý vynálezce

Josef Sousedík (1894–1944) byl významný český elektrotechnik a vynálezce s mnoha československými i světovými patenty, zakladatel elektrotechnické továrny ve Vsetíně, úspěšný podnikatel, uznávaný komunální politik, humanista a vlastenec z první poloviny 20. století. Dne 13. června bude ve Vsetíně v městském Muzeu, široké veřejnosti představena publikace o tomto vsetínském rodákovi.

O knize "Josef Sousedík"

Dřívější a současný šéfredaktor časopisu Elektro, Jiří Kohutka a Josef Košťál, se rozhodli zmapovat život a dílo Josefa Sousedíka, rodáka z valašského Vsetína, významného českého elektrotechnika a vynálezce s mnoha československými i světovými patenty, zakladatele elektrotechnické továrny ve Vsetíně, proto vznikla kniha ...

HMV: František Křižík a jeho paměti

O českém vynálezci a podnikateli Františku Křižíkovi se toho již napsalo a napíše dost. Méně se ví, že byl také politikem, vlastencem a pozorovatelem života známým i mimo hranice Rakousko-Uherska, kde prožil větší část života. Své životní osudy, ale také zkušenosti a názory shrnul v knize nazvané Paměti ...

Rozhovor s Milanem Illkem, projektatem nn a vn

Známe se? Kdo jsme my, elektrikáři? Víte, kolik zkušeností si nestačíme sdělit mezi sebou? Vzpomínáte si na své začátky? Jaké to bylo tehdy a dnes? Vytvořili jsme prostor pro sdílení informací, na které si ještě vzpomínáme. Poznejme, jací jsme opravdu, neverbální komunikace nevypovídá přesně ...

Století plné vynálezů

Celá dlouhá tisíciletí zůstala elektřina pro lidstvo tajemstvím. Pak během jednoho jediného století byly objeveny všechny nejdůležitější zákonitosti a lidé mohli začít s všestranným využíváním elektrické energie. Pojďme se podívat, co vše a kdy bylo objeveno.

BRNO: Ten, kdo dává noci šmrnc

... Brno je příliš malé k tomu, aby se udrželo nějaké tajemství pod pokličkou. A jako podle učebnice přinášely Radkovy reference další a další poptávky a realizace. A tak se v Brně začalo objevovat noční osvětlení zářivkovými a LED zdroji, svítící bary, police, schody, reklamní cedule, popisy poschodí nebo třeba i svítící desky stolů.

František - nestor elektrifikace u nás

Slyšeli jste již někdy nějakou operu za světelného doprovodu slavné Křižíkovy fontány? Víte, kdy byla u nás poprvé zavedena elektrická dráha a odkud kam vedla? Jaké další projekty uskutečnil František Křižík, který je považován za nestora české elektrifikace, čtěte zde...!

Stejnosměrný nebo střídavý proud? Počátky elektrifikace ...

Je všeobecně známé, že první snahy o plošné rozšíření elektrického proudu mezi obyvatelstvo pochází od Thomase Alva Edisona. Jak došlo k jeho počátečnímu úspěchu a co mu stálo v cestě? A co vedlo odborníky k tomu, že se nakonec přiklonili k proudu střídavému? Více zde...!

Přehled světových elektrotechniků

Jak jste na tom se znalostmi největších osobností světové elektrotechniky? Víte, jak vypadali? Víte, kdo se s kým mohl osobně setkat? Pokud ne, nenechte si ujít přehlednou tabulku významných jmen z tohoto oboru ...

Český Emil, žák u Edisona

Víte, který z český techniků pracoval jako asistent u Edisona? S kým se v té době u Edisona setkal? Jak došlo k založení a rozvoji slavné značky ČKD? Více informací zde...!

BRNO: Komplexní elektroinstalace Radka Červeného

Radek Červený jako OSVČ v oblasti elektroinstalací klade důraz na přesnost, odbornost a bezpečnost dodávek služeb. Jeho názory a znalosti mnozí známe z našich diskusí. Tímto článkem jsme se podívali na jeho práci blíže. Navštívili jsme náhodně několik jeho zakázek s kamerou ...

V osmdesáti už opravdu do důchodu odejdu ...

... sám sobě slibuje Jindřich Dvořák. Světelný specialista, který strávil život mezi luxy a možná proto jeho životní tunel byl stále krásně osvětlen. Zastavili jsme se na slovíčko za vitálním mužem, který svou přesností, spolehlivostí, galantností a humorem je vždy vítaným partnerem, kolegou ...

Pavel Horský rumunského elektrikáře klidně zaměstná!

Pavla Horského známe z internetových diskuzí, kde spolu s dalšími přáteli z Clusteru vytváří odborné klima elektrikářů z praxe. Pro odpovědi jak vypadá elektrikařina z jeho pohledu jsme si zajeli za Pavlem do Podbořan.

ELEKTRO: Rozhovor s Romanem Hudečkem

... mám, a to „slabost" pro staré stroje a veterány. Při pohledu na ně se snažím pochopit technické myšlení našich dědů. Od nich se mám z jejich precizního a jednoduchého přístupu stále co učit ...

ELEKTRO: Rozhovor s Vladimírem Schnurpfeilem

... Je-li všeobecně psáno, že lidé narození v tomto znamení jsou vytrvalí, klidní a trpěliví a rádi si užívají svého pohodlí, tak to pasuje i na mou osobu. A jestli mně tohle ovlivnilo život? Určitě ano, a to jak v dobrém, tak i ve zlém ...

KARLOVY VARY: Štefan Beláň a sladký život revizního technika

Rozhovor s elektrotechnikem, pro kterého je tento obor drogou. Mnozí nechápou jak být dobrý a úspěšný elektrikář a současně radit tolika čtenářům. Seznamte se s některými jeho názory na audio záznamu v tomto článku ...

HOSTINNÉ: Diagnostika závad a revize s Josefem Noskem

Na koho se obrátíte v Hostinném pokud vám znenadání vypoví poslušnost elektroinstalace? Jak jednoduché! Obrátíte se na místního odborníka. Pokud nějakého ovšem znáte. Podívejme se spolu na jednoho, kterého známe my ...

Změna příkonu s Milanem Karvánkem

Jak změnit jednofázový přívod bytu za třífázový? Krátce a stručně popisuje Milan Karvánek, přímo z terénu ve chvíli, kdy pracoval na změně druhu přípojky. Seznamte se s krátkým postupem při potřebě výměny měření odběru elektrické energie ...

ELEKTRO: Rozhovor s Jaroslavem Smetanou

Kdo stojí za společností Blue Panther? Přečtěte si krátký rozhovor šéfredaktora časopisu ELEKTRO s jednatelem této společnosti Jaroslavem Smetanou.

Rozhovor s Václavem Macháčkem

Přečtěte si rozhovor s elektrotechnikem, kterého mnozí znají z odborných seminářů jako přednášejícího. Dozvíte se více o civilním profilu této osobnosti ...

ELEKTRO: Rozhovor s Michalem Křížem

Přečtěte si rozhovor šéfredaktora časopisu ELEKTRO Jiřího Kohutky s naším předním elektrotechnikem, garantem odbornosti iiSEL Michalem Křížem. V každém čísle časopisu ELEKTRO naleznete rozhovor s osobností, která ovlivňuje vývoj elektrotechniky na našem trhu ...

ELMONTEX: Miloslav Kašík, jak ho vidím já ...

Snad každý z nás má nějaké vzory osobností. Mě osobně fascinují ti, kteří si dokázali stanovit reálný cíl a dosáhnout jej. Zvláště pak ti, kteří se dokáží odpoutat od stereotypní šedi svého povolání a vznést se do oblak ... O tom, že jde o nelehkou práci se zde nemusím zbytečně rozepisovat. A tak se podívejme

Jan Hájek, jak ho vidím já ...

Stalo se módou psát o vrcholcích ledovců, ovšem aby vrcholek byl opravu nejvýš, musí stát na nějakém podloží. O těch, kteří často stojí na pozadí, jsem se rozhodl psát již mnohokrát. Znáte to, je to otázka času ... Zde o člověku s nezvyklou kombinací schopností ...

Cestovatel Marek Polan, jak ho vidím já ...

V minulosti jsme u nás uveřejňovali některé fotografie Marka Polana. Kdysi dávno mě napadlo seznámit ostatní s těmi, kteří jsou svým výkonem pozoruhodní. Požádal jsem Marka, zda by pro Elektriku.cz tu a tam, nezaznamenal "nějakou tu exotickou zásuvku".

Neper, předpony a jednotky

Po kom se jmenují jednotky elektrických a magnetických veličin? V elektrotechnické praxi se setkáváme s různými jednotkami elektrických a magnetických veličin. V tomto příspěvku uvádíme velmi stručné životopisy vědců a techniků, podle kterých se jednotky jmenují. Všímáme si však především jejich přínosu pro rozvoj elektrotechniky.

Volt, Watt, Franklin, Gauss, Gilbert, Maxwell

Po kom se jmenují jednotky elektrických a magnetických veličin? V elektrotechnické praxi se setkáváme s různými jednotkami elektrických a magnetických veličin. V tomto příspěvku uvádíme velmi stručné životopisy vědců a techniků, podle kterých se jednotky jmenují. Všímáme si však především jejich přínosu pro rozvoj elektrotechniky.

ELEKTRO: Rozhovor s Lenkou Přikrylovou

Přečtěte si rozhovor s jednatelkou nejúspěšnější vzdělávací agentury v Česku. O jaký jiný obor se zajímá? Které akce pořádá Lenka Přikrylová výhradně pro ženy? Krátký rozhovor s šéfredaktorem časopisu ELEKTRO naleznete zde ...

EXKURS: Jak se žije dědkovi z Hulína?

Pokud bych potřeboval nějakou drobnost z elektroinstalačního materiálu a projížděl jsem Hulínem, patrně by mne nenapadlo nic jiného než navštívit dědka! Kdo, že je ten dědek?

ROZHOVOR: Pohled na svět z výšky vn

Jak se žije elektrotechnikovi vysoko na vedení vysokého napětí? Většina zná elektrotechniku především z té "příjemnější" stránky. Tím jsem myslel kanceláře, dílny ... Podívejme se na povolání kde je buď pořádná zima nebo také pěkné horko.

Nikola Tesla, moje mládí....

Neobyčejný život Nikoly Tesly na pokračování(1/6)

Nikola Tesla je skutečným, leč neopěvovaným prorokem elektrického věku!

Neobyčejný život Nikoly Tesly na pokračování (úvod)

Josef Sousedík

Moravský průkopník elektrotechniky narozen 18. prosince 1894 ve Vsetíně, zastřelen nacisty 15. 12. 1944.

James Watt

Kdo to byl?

Kdo to byl Nikola Tesla?

Když v roce 1877 řekl jedenadvacetiletý Tesla profesoru Pöschlovi, že existuje možnost sestrojit motor na střídavý proud bez kartáčů a komutátoru,

James Clerk Maxwell

Kdo to byl? Maxwellovy rovnice tak nejsou pouze základními zákony elektromagnetismu, ale zároveň základními zákony optiky! Z jeho rovnic se totiž dají odvodit i dřívější známé zákony optiky i mnohá fakta a vztahy do té doby neobjevené.

Guglielmo Marconi

Kdo to byl?

František Křižík

Kdo to byl?

Gilbert William

Kdo to byl?

Benjamin Franklin

Kdo to byl?

Edison Thomas Alva

O životě a díle Thomase Alvy Edisona, významného amerického vynálezce a podnikatele, který se narodil v roce 1847 a zemřel v roce 1931. Přestože Edisonova formální vzdělání byla krátká, jeho nezměrná zvědavost a inovační duch ho vedly k vynálezu a zdokonalení mnoha technologií, které měly zásadní vliv na moderní společnost. Edison získal přes 1300 patentů, včetně vynálezů jako jsou fonograf, elektrická žárovka, a systém elektrického osvětlení, což umožnilo rozšíření elektřiny do domácností a průmyslu. Jeho práce v oblasti telekomunikací, včetně zlepšení telegrafu a vývoje uhlíkového mikrofonu pro telefony, přispěla k dalšímu rozvoji těchto technologií. Edisonova neúnavná práce a přístup k vynalézání, společně s jeho podnikatelským duchem, z něj učinily jednu z nejvýznamnějších postav průmyslové revoluce.

Diviš Prokop

Kdo to byl?

Alexander Graham Bell

Kdo to byl?

Ampere Andre Marie

Kdo to byl?

Osobnosti

Diskuse na toto téma

Máte k tématu co říct? Pošlete nám váš názor!



Termíny tohoto tématu

reklama
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933