Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Předtuchy ...

Ačkoliv si každý prosinec vzájemně přejeme vše krásné a zdraví, minulý ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 412
Bazar
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
 • Program Therm je volně použitelný program společnosti Rittal, určený pro návrh vhodné technologie chlazení a vytápění rozvaděčů. Při práci s programem Therm není zde nutná detailní znalost technologie chlazení. S jeho pomocí může navrhnout vhodnou ...
Nacházíte se zde: Úvod » Oblasti

Témata z alespoň jedné oblasti

Energetika

BLACKOUT #2: Jaké jsou příčiny vzniku blackoutu?

 • 24.09.2015
BLACKOUT #2: Jaké jsou příčiny vzniku blackoutu?
Rozsáhlý výpadek dodávek elektrické energie bývá zapříčiněn celou řadou vlivů - mezi nimi jsou například větrná smršť, různé poruchy, přetok energie ze zahraničních rozvodných soustav či teroristický útok. Nejčastěji přitom blackout způsobí souběh několika významných příčin najednou. Jak dochází ke vzniku rozsáhlého výpadku dodávek elektřiny, se dozvíte v druhém díle seriálu BLACKOUT.

BLACKOUT #1: Co je to blackout?

 • 10.09.2015
BLACKOUT #1: Co je to blackout?
Pod pojmem blackout se skrývá rozsáhlý výpadek dodávek elektrické energie, jehož důvodem může být porucha elektrárny či selhání přenosové soustavy. V nedávné době postihly rozsáhlé blackouty například Turecko nebo Holandsko. Kdy se jedná skutečně o blackout a jak přesně tento termín definujeme, se dozvíte v prvním díle seriálu BLACKOUT.

ABB: Uplatnění technologie pro efektivní nakládání s odpady a výrobu energie

 • 7.07.2015
ABB: Uplatnění technologie pro efektivní nakládání s odpady a výrobu energie
Ve dvou nových zařízeních na energetické využívání odpadů v Evropě se uplatní technologie ABB pro efektivní nakládání s odpady a výrobu energie. ABB získala zakázky od švýcarské společnosti Hitachi Zosen Inova, která se zabývá navrhováním, nákupem a výstavbou zařízení na energetické využívání odpadů. Zakázky se týkají dodávky kompletního elektrického a řídícího řešení pro Severnside Energy Recovery Centre v Anglii a zařízení na energetické využívání odpadů v polské Poznani.

AFP KONFERENCE: Průmyslové armatury v energetice

 • 1.04.2015
AFP KONFERENCE: Průmyslové armatury v energetice
Výrobce regulačních uzavíracích ventilů POLNA corp. nedávno absolvoval audit společnosti ČEZ a začal dodávat i pro jadernou energetiku. Obchodní manažer firmy Petr Oravec s námi na konferenci All for Power hovořil nejen o dodávkách pro jadernou elektrárnu Mochovce, ale i o plánech společnosti pro obor energetiky, který tvoří 80% nynějšího obratu firmy. Představil nám i zajímavé novinky z tohoto segmentu.

SCHNEIDER ELECTRIC: Energetické audity musí nově provádět přes dva tisíce firem

 • 27.03.2015
SCHNEIDER ELECTRIC: Energetické audity musí nově provádět přes dva tisíce firem
Přes dva tisíce podniků v Česku bude muset zpracovávat každé čtyři roky energetický audit. Provádět jej budou muset firmy, které mají více jak 250 zaměstnanců a jejich aktiva, potažmo majetek, přesahují korunový ekvivalent částky 43 milionů euro nebo mají obrat vyšší než 50 milionů euro. Novou povinnost jim ukládá novela zákona o hospodaření s energií, kterou v únoru schválili poslanci. Novela má být v platnosti od července letošního roku.

SCHNEIDER ELECTRIC: Proměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

 • 16.03.2015
SCHNEIDER ELECTRIC: Proměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti
Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider Electric a společnosti Groupe Montoni, která patří mezi nejvýznamnější kanadské developery v segmentu udržitelných budov. Ze staré textilky je dnes kancelářský objekt a zároveň výkladní skříň moderní automatizace.

AFP KONFERENCE: Prototyp ventilátorového mlýnského okruhu

 • 24.02.2015
AFP KONFERENCE: Prototyp ventilátorového mlýnského okruhu
Prototyp ventilátorového mlýnského okruhu pro společnost ČEZ. To bylo téma rozhovoru, který jsme na konferenci All for Power vedli s Michalem Návratem, výkonným ředitelem společnosti Ivitas. Prototyp přispěl spolu s dalšími opatřeními k tomu, že bloky plní emisní limity, které začnou platit od roku 2016. Díky nasazení okruhu se navíc prodloužila životnost mlecích elementů a zlepšila se jemnost mletí. V Elektrárně Mělník II funguje už přes tři roky.

ABB: Solar Impulse a ABB spolupracují na letounu poháněném pouze sluneční energií

 • 17.02.2015
ABB: Solar Impulse a ABB spolupracují na letounu poháněném pouze sluneční energií
Společnost ABB a Solar Impulse vytvořily technologickou alianci a spolupracují na realizaci historicky prvního obletu zeměkoule v letounu poháněném pouze sluneční energií. Cílem tohoto projektu je poukázat na roli inovací a technologického pokroku při optimalizaci využívání přírodních zdrojů. Oblet bude odstartován koncem února nebo začátkem března letošního roku v Abu Dhabi.

Projekt ITER a zapojení českých vědců a firem

 • 2.02.2015
Projekt ITER a zapojení českých vědců a firem
I přes probíhající protesty protijaderných aktivistů pokračuje výstavba experimentálního termonukleárního reaktoru v rámci mezinárodního projektu ITER. Dočkáme se již brzy prvního reaktoru, který bude mít vyšší výkon než příkon? O tom jsme na AMPERu 2014 hovořili s Milanem Řípou z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky. Prozradil nám, jak se na projektu podílejí čeští vědci a české firmy.

Podnikové normy energetiky #2

 • 28.01.2015
Podnikové normy energetiky #2
Podnikové normy energetiky jsou obecně nižším stupněm technických norem a vhodným způsobem doplňují soustavu norem ČSN v oblasti elektroenergetiky. Které z těchto norem jsou zaměřené na parametry kvality elektřiny a které na kabely? Jaké nové PNE se připravují pro venkovní vedení nad 1kV? A jak je na tom Česko se zaváděním inteligentních sítí Smart grids? To se dozvíte v druhé části přednášky Jaroslava Bárty.

Podnikové normy energetiky PNE #1

 • 14.01.2015
Podnikové normy energetiky PNE #1
Podnikové normy energetiky jsou obecně nižším stupněm technických norem a vhodným způsobem doplňují soustavu norem ČSN v oblasti elektroenergetiky. První PNE byla vydána už v roce 1992, základní soubor norem byl pak vypracován v letech 1993 až 1994. Jak se tyto normy tvoří a jakými oblastmi se zabývají? Kdo PNE schvaluje a jak fungovalo jejich schvalování před rokem 2011? Sledujte přednášku Jaroslava Bárty.

Martin Hájek o dopadu evropské politiky na teplárny v ČR

 • 6.01.2015
Martin Hájek o dopadu evropské politiky na teplárny v ČR
Ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek hovořil na Dnech teplárenství 2014 o dopadu evropské politiky na teplárny v České republice. Jaké směrnice ovlivní české teplárenství? Jaký důsledek budou mít pro obyvatele a jaký pro teplárny? Proč se lidé připojují či odpojují od teplárenství? Jak je na tom česká distribuční síť a kolik se do ní ročně investuje? A jak se investice do oprav promítají do cen tepla? To se dozvíte v článku s videoklipem.

Pražská distribuční síť a výpadky elektřiny

 • 23.12.2014
Pražská distribuční síť a výpadky elektřiny
Co se stane, když v Praze dojde k výpadku u některé z rozvoden elektřiny? O tom nás poučil tiskový mluvčí distribuční společnosti Pražská energetika (PRE) Petr Holubec. Jak se společnost vyrovnala s výbuchem v rozvodně v Chodově v červnu 2013? Co by se stalo, kdyby v Praze došlo k úplnému blackoutu? Jak by na něj reagovaly integrované složky záchranného systému, dopravní podnik nebo nemocnice? A jak dlouho by trvalo opětovné rozsvícení Prahy? Sledujte tento článek s videoklipem.

Kogenerační jednotka na bázi mikroturbíny

 • 16.12.2014
Kogenerační jednotka na bázi mikroturbíny
Filip Ovčačík ze společnosti GGC ENERGY na AMPERu 2014 představil kogenerační jednotku na bázi mikroturbíny. K čemu jednotka slouží a jak je na tom z pohledu emisí? Jaká je návratnost investice do této technologie? Kdo vyrábí její speciální hořák? Jak probíhalo nasazení této jednotky ve firmě vyrábějící papírové obaly? A proč si tato firma vybrala právě tuto technologii? To se dozvíte v tomto článku s videoklipem.

Michal Hejl o problematice ICT v teplárenství

 • 30.10.2014
Michal Hejl o problematice ICT v teplárenství
Michal Hejl ze společnosti Unicorn Systems na Dnech teplárenství a energetiky představil řešení Damas Power pro plánování v teplárenství. V čem toto řešení zákazníkům pomůže? Z jakých modulů se řešení skládá? Pro které kategorie zákazníků je řešení určeno? Jaké má přínosy? Kde již bylo řešení použito? A proč vlastně mají teplárenské firmy plánovat? Odpovědi na otázky a další informace se dozvíte v článku s videem.
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933