Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Předtuchy ...

Ačkoliv si každý prosinec vzájemně přejeme vše krásné a zdraví, minulý ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 407
Bazar
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod » Oblasti

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Připojování spotřebičů

Pohyblivé přívody a šňůrová vedení (opakování)

 • 16.10.2020
Pohyblivé přívody a šňůrová vedení (opakování)
Která ČSN se zabývá pohyblivými přívody a šňůrovými vedeními? Co se označuje za prodlužovací přívod, šňůru a pohyblivý přívod? Na co zásadního nutno pamatovat při zapojování vidlic a zásuvek? Jak musí být tato vedení provedena mechanicky? Jak musí být ošetřeny konce izolace? A také je dobré si připomenout, že ochranný vodič musí být zapojen tak, aby při vytržení šňůry z vidlice (nástrčky ...) byl tento vodič vytržen jako poslední (musí být delší). S jakým zřetelem je nutné dimenzovat průřezy jader žil kabelů a šňůr? V jakých případech se nesmí tato vedení volně ukládat?

Napájení na staveništích pohyblivými přívody

 • 22.09.2017
Napájení na staveništích pohyblivými přívody
Jaká jsou na staveništích pravidla v případě použití rozvodů pohyblivými přívody? Jak dalece je nutné přihlížet na výběr odolného pláště kabelu? Pokud jsou pohyblivé přívody vedeny vzduchem o delší vzdálenosti, jak se má uvažovat jejich ukotvení? U závěsných kabelů, které umístěním splňují podmínku pro minimální výšku v nejnižším místě, není nutno kontrolovat průhyb vedení. Vzhledem k hmotnosti závěsných ...

OBO tweaks#18: Na co si dát pozor při používání podlažních krabic?

 • 29.06.2016
OBO tweaks#18: Na co si dát pozor při používání podlažních krabic?
Nejčastější poškození podlahové krabice? Obvykle propadající se zásuvky. Na vině je přitom špatné zacházení, konkrétně to, že přebytečně dlouhé kabely od spotřebičů a nabíječek lidé smotají dovnitř do krabice. Tím se zmenšuje kapacita mezi zásuvkou a víkem a po jejím úplném přeplnění tlak na víko způsobuje propadení zásuvek.

OBO tweaks#17: Co revizní technik kontroluje na podlažních krabicích?

 • 15.06.2016
OBO tweaks#17: Co revizní technik kontroluje na podlažních krabicích?
U podlažní zásuvkových krabic musí revizní technik kontrolovat nejen izolační stav jako u běžných zásuvek, ale také určení krabice. Nejběžnějším problémem je situace, kdy je například v linoleové podlaze zasazena plastová zásuvková krabice, která je určená pro suchou údržbu. A tento druh podlahy se přitom obvykle vytírá, takže by zde správně měla být vlhkotěsná krabice.

OBO tweaks#15: Rozdělení podlahových krabic podle druhu údržby

 • 18.05.2016
OBO tweaks#15: Rozdělení podlahových krabic podle druhu údržby
Při výběru podlahových zásuvkových krabic musíme předem zvážit, zda se krabice budou používat u podlah s mokrou či suchou údržbou. Pro podlahové krytiny se suchou údržbou, jako je koberec nebo parkety, je možné používat plastové krabice. U mokré údržby je nutné vybrat krabice z vlhkotěsných materiálů, které odolají mokrému úklidu. Zároveň musíme vzít v úvahu zatížení.

OBO tweaks#16: Jak vybrat vhodný typ podlahové krabice?

 • 4.05.2016
OBO tweaks#16: Jak vybrat vhodný typ podlahové krabice?
Co dělat, pokud developer neví, jaké požadavky na rozvod elektřiny a počet zásuvek v budově budou mít jeho budoucí nájemníci? Problém se v dnešní době řeší zdvojenými podlahami. Podlaha se dá pak snadno otevřít, rozvody se protahají pod podlahou, podlahové zásuvkové krabice se umístí podle požadavků nájemníka a podlaha se znovu uzavře.

OBO tweaks#14: Kde se využívají podlažní zásuvkové krabice?

 • 20.04.2016
OBO tweaks#14: Kde se využívají podlažní zásuvkové krabice?
Podlahové krabice OBO Bettermann se používají hlavně pro přívod elektriky do míst, kam jiným způsobem elektřinu nedostanete. Jedná se hlavně o velké kanceláře, openspacy či haly. Krabice jsou určené pro interiérové použití. Zásuvky jsou instalovány do dóz v podlaze, které za normálních okolností nejsou vidět, ale jsou přístupné k okamžitému zapojení přístroje.

ELKO EP: Jak ušetřit 2: Zbavte se skrytých žroutů

 • 25.12.2015
ELKO EP: Jak ušetřit 2: Zbavte se skrytých žroutů
Jestli pak víte, zda spotřebiče ve vašem domě, které máte trvale zapojeny v zásuvkách, spotřebovávají energii, i když jsou rádoby vypnuté, tedy v režimu stand-by? Odpověď vás možná překvapí. Prakticky každý spotřebič – TV, DVD, zesilovač, audio-video i nabíječky v domě, které nevytahujete ze zásuvek, energii spotřebovávají. Zapomenutá nabíječka od telefonu v zásuvce nebo tzv. stand-by režimy již zmíněných spotřebičů jsou významnými skrytými žrouty elektrické energie, jenž dokážou v domácnosti spotřebovat až 500 korun za rok.

ABB: Novinky v systému Door Entry

 • 9.09.2015
ABB: Novinky v systému Door Entry
Novinky v domovních telefonech a přístupových systémech společnosti ABB nám na AMPERu 2015 představil zástupce firmy Pavel Mony. Jednou z novinek je například 3. generace IP Gateway. Nová generace umožňuje nejen propojení systému domovních videotelefonů ABB-Welcome se systémovou instalací KNX, ale také s chytrými telefony a tablety. Vylepšení umožňuje komunikaci přes internet prakticky odkudkoliv, kde je možné se pomocí mobilního zařízení připojit se k internetu.

ABB: Portfolio průmyslových vidlic a zásuvek a přesun jejich výroby

 • 2.09.2015
ABB: Portfolio průmyslových vidlic a zásuvek a přesun jejich výroby
Společnost ABB přesunula výrobu průmyslových vidlic a zásuvek ze Švédska do Jablonce nad Nisou. Přesunem se snaží snížit výrobní náklady a zvýšit konkurenceschopnost. Přesun výroby se dotkl 2.800 typů výrobků. Patří mezi ně průmyslové vidlice, konektory, přívodky i zásuvky. Jedná se přitom o globální výrobky, které kromě tuzemského trhu najdou uplatnění také v severských zemích nebo Jižní i Severní Americe. Více nám o tomto portfoliu řekl Lubomír Šrek.

ABB: Novinky v designových řadách vypínačů a zásuvek

 • 5.08.2015
ABB: Novinky v designových řadách vypínačů a zásuvek
Firma ABB má celkem 15 designových řad zásuvek a vypínačů. Na AMPERu 2015 nám produktový manažer Michal Bavor předvedl novinky z designových řad Levit, Time Arbo a Decento. Řada Levit, kterou navrhl český designer Jan Čapek, se vyznačuje barevnou variabilitou a velkým množstvím možností kombinací spodních a svrchních vrstev vypínačů. Řada Time Arbo je zajímavá dřevěnými rámečky a řada Decento zaujme porcelánovým kulatým provedením.

OBO tweaks#6: Zásuvky SKSF 230V modul 45

 • 2.06.2015
OBO tweaks#6: Zásuvky SKSF 230V modul 45
Pokud se zabýváte instalacemi v administrativních budovách, pak vám budou modulární zásuvky do parapetů a podlahových krabic od OBO Bettermann důvěrně známé. Koupíte je v provedení s ochranným kolíkem a samozřejmě také v Schuko provedení. Zásuvky je možné zatížit až 16A. Vyrábí se v bílé, červené a zelené barvě a k dispozici jsou i dvojzásuvky a trojzásuvky v jednom těle.

Poloha kontaktů v zásuvce a vidlici

 • 27.02.2015
Poloha kontaktů v zásuvce a vidlici
Dodržení polohy ochranného kontaktu v zásuvce a ve vidlici je důležité pro zajištění ochranného spojení. Ochranný kontakt v zásuvce přitom musí vždy odpovídat ochrannému kontaktu vidlice. Jak je zajištěna kontinuita ochranného spojení od zdroje k chráněnému zařízení? A jak se správně připojuje zásuvka? To se dozvíte v tomto článku.

ABB: Průmyslové vidlice a zásuvky

 • 3.02.2015
ABB: Průmyslové vidlice a zásuvky
Od roku 2015 firma ABB, Elektro-Praga nově zajistí kompletní výrobu průmyslových vidlic a zásuvek, obsahující tisíce typů přístrojů. Zrychlí se tím dodání a zároveň výrazně sníží cena těchto produktů na českém i zahraničním trhu. Firma tak pomyslně navazuje na tradici přerušenou v 60. letech minulého století, kdy byla tehdejší část výroby tohoto sortimentu převedena z Jablonce nad Nisou do Slovenských elektrotechnických závodů.

LPE: Bohumír Garlík o inteligentních budovách 2

 • 5.08.2014
LPE: Bohumír Garlík o inteligentních budovách 2
Kdy zvolit inteligentní elektroinstalaci a kdy raději klasickou? Jak se od sebe liší a jaké jsou hlavní výhody inteligentní elektroinstalace? Těmto a dalším otázkám se věnuje druhá část přednášky Bohumíra Garlíka z Fakulty stavební ČVUT zaměřená na inteligentní budovy. V přednášce se také dozvíte, jaká je maximální hodnota elektromagnetické indukce pro zdravé prostředí a jaké hodnoty elektromagnetické indukce vykazují domácí spotřebiče.
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933