Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

GND#1a: Potenciál, ...

Pokud zpozorníme, můžeme si uvědomit, že rozdílné potenciály a jejich ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Co chcete dnes sledovat?
Co má Elektrika připravovat prioritně?
Základy elektrotechniky
Recenze knih
O elektrotechnicích v praxi
Krátké zprávy
Videoreportáže
Živá vysílání
Historické souvislosti
Záznamy živých vysílání
Podcasty, audioverze
Článek o novinkách
Diskusní témata
Rozhovory
Osobní setkávání
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 175
Bazar
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Chystáte se na profesní dráhu projektanta? Chystáte se na zkoušky? Následující šestý díl se zmiňuje o způsobu odborného vytvoření projektu, normách a předpisech, požadavcích na projekt všech účastněných stran, projektech elektroinstalací v objektech ...

#EH: Stavba stožárů (teorie) ...


Document Actions
#EH: Stavba stožárů (teorie) ...
... před půl stoletím už je také historie. Stavbu stožáru dnes, v době digitalizace, nepřeberných možností ukládání vedení a třeba i bezdrátových spojů, se stavba dřevěného sloupu řadí spíše do kuriozit než do učebních osnov středních odborných škol. Ovšem jak mnozí víme, být odborníkem znamená znát a umět mnoho souvisejících činností, které nejsou obvykle vyžadovány nebo dokonce očekávány. Před padesáti lety snad každý elektrikář uměl lézt na sloup, znal jeho konstrukci a způsob instalace. Kdo to zná dnes, má možná malé, lehce smazatelné plus. O jaké informace jde? Sledujte zde ...
Fran.Tuček, ze dne: 12.02.2021
reklama


Dnešní učební osnovy odborných škol (asi logicky) vypouští informace o technologických postupech elektrických zařízení, které jsou dnes nahrazeny novými. Pokud by chtěl dnešní učeň, student pátrat, jak to bylo kdysi běžné, musel by zajít do studovny některé z knihoven nebo intenzivně hledat na Aukru nebo antikvariátech. Jak se tedy kdysi stavěly sloupy?

Trasu budoucího venkovního vedení zaměříme a jednotlivé pod­pěrné body vykolíkujeme. V těchto místech pak kopeme jámy pro stožáry. Tvar výkopu se řídí druhem stožáru podle obr. 18 až 21. Hloubka výkopu pak délkou stožáru a únosností zeminy, zpravidla 1/6 až 1/5 délky stožáru.


Obr. 18. Profil a rozměry výkopu pro stožár I

Na obrázku 18 je tvar výkopu pro stožár I, na obrázku 19 pro stožár D.


Obr. 19. Profil a rozměry výkopu pro  stožár D

Obrázek 20 znázorňuje výkop pro stožár A, popřípadě U a Š. Pak je však délka výkopu kratší podle rozkročení stožáru. Šířka výkopu je co nejmenší (u stožáru I na šířku lopaty, u ostatních pak na šířku pražců).


Obr. 20. Profil a rozměry výkopu pro stožár A

Na obrázku 21 je výkop pro stožár I se vzpěrou.


Obr. 21. Umístěni výkopů pro stožár I se vzpěrou


Výstroj a montáž podpěrných bodů (ocelové součásti pro nn vy­hovují podle ČSN 34 8401 pro rozpětí do 40m). Výstroj a montáž zedních konzol: Konzol používáme pro vedení po stěnách objektů tam, kde jsou objekty dostatečně vysoké a kde je nad okny dostatek místa. Konzoly se zhotovují z válcované profilové oceli U 80/45 mm pro sítě nn a U 65/45mm pro venkovní přípojky. Po zhotovení a vyvrtání otvorů se opatří ochranným nátěrem suříku a základní fermežové barvy. Zední konzoly montujeme se sklonem od zdi, aby po nich nezatékala voda na zdivo. Sklon volíme asi 5mm na 1m. Dlouhé vyložené konzoly zajišťujeme podpěrou.


Obr. 22. Upevnění izolátorů na hácích na dřevěný stožár


Zední konzoly zazdíváme ce­mentovou maltou 1:2 do plného pevného zdivá do hloubky alespoň 25cm a nejméně 40cm od rohu, aby byla zajištěna dostatečná pev­nost. Je-li štítová zeď slabá, pak konzolu připevňujeme až k trámo­vé konstrukci za zdí. Rámové kon­zoly zazdíváme do hloubky 30cm. Končí-li na rámové konzole vede­ní do průřezu 25mm2 u mědi nebo 35mm2 Alfe, pak lze toto vedení zakončit na izolátorech i kladkách uspořádaných pro vodiče pod sebou. Je-li průřez vodičů větší, pak se tyto vodiče ukončují jedině na kladkách zavěšených na konzole na svornicích s příložkami. Proto se při vodičích pod sebou musí použít dvou konzol.

Výstroj a montáž dřevěných stožárů. Na průběžné vedení s vodiči pod sebou s mírnými lomy směru vedení se používá izolátorů na hácích, které se montují 15cm od špičky stožáru. Ostatní druhy vedení se upevňují na konzoly. Oba způsoby jsou znázorněny na obr. 22 a 23.


Obr. 23. Vystrojení dřevěného stožáru izolátoru na hácích a
na konzolách při použití pátého vodiče pro veřejné osvětlení


Stožáry se vystrojují na zemi, dokud není stožár ještě vztyčen. Navrtávákem (nebozezem) se navrtají díry pro vrut na háku a izolátor s hákem se našroubuje do stožáru. Zde je nutno dodržovat vzdálenosti jednotli­vých vodičů jak od sebe navzájem, tak od částí konstrukce stožáru. Konzoly se montují tak, že se stožár provrtá a konzola se upevní ke stožáru svorníkem M20. Kromě toho se ještě konzola zajišťuje proti otočení vrutem (u svařované konzoly) podle obr. 7.

Ve skalnaté půdě, kde 3/4 výkopu tvoří skála, je dovoleno zapustit stožár na 1/8 délky. Jámy pro stožáry J a D se kopou vždy ve směru trasy vedení, jámy pro kozlíky vždy ve směru výslednice tahů. V ze­minách málo únosných se pata stožáru podkládá betonovou deskou, aby se zmenšil měrný tlak na zeminu. Jámy se ponejvíce kopou ručně krumpáčem, lopatou a dloubákem. Při použití mechanizace se jámy vrtají mechanickým nebozezem, nebo se za odborné asistence střílejí trhavinou.

Námět na reportáž.
Pokud by chtěl někdo před redakční kamerou postavit podobný stožár, volejte prosím 773 123 100.
Děkujeme


Více o sloupech ...
  • v redakční knihovně zde
  • v diskusním fóru zde
  • na Elektrika.TV zde
 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 6)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
Když už chceme plánovat a provozovat prozatimní elektrická zařízení, pak se vřele doporučuje mít na paměti základní pravidla. A to i přesto, že nepotřebujeme tyto znalosti ke své kvalifikaci. Víte, že prozatímní elektrická zařízení nebo jejich části musí být v době, kdy nejsou používány, vypnuty? Vzdálenosti vodičů a kabelů navzájem, od částí budov, od nosných a jiných konstrukcí, musí být voleny podle druhu izolace a způsobu jejich uložení. A možná i zmínka, že "Elektrická zařízení se smějí používat (provozovat) jen za provozních a pracovních pod­mínek, pro které byla konstruována a vyrobena", není vždy dodržovaná tak, jak je zamýšleno. Na co vše ještě pamatovat?
Pokud dnes uslyším Dubaj, představím si horko, písek a arabský svět. Jak může vypadat taková elektroinstalace v islámském podání? Chodí se někdo přezkušovat z vyhlášky 50? Co bezpečnost, hygiena a výdělky? A mnoho dalších otázek jsme měli před cestou do Arabských emirátů. Náš cíl byl staveniště mrakodrapu! Kdo staví šejkům mrakodrapy v Dubaji?
Pokud vaše pracovní náplň spadá do oblasti energetiky, nebo se jen zajímáte o přístroje či služby pro vn/vvn, mohl by vás zaujmout sortiment české společnosti IVEP, obzvláště pak nové kompaktní odpojovače určené právě pro vysoké a velmi vysoké napětí ...
Spojovací prvky elektroinstalací jsou nedílnou částí každého projektu. OBO Bettermann má ve své nabídce položky, které jsou velmi oblíbené pro svou snadnou použitelnost, dostupnost v lokálních velkoobchodech a také díky dobré propagaci ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Na výstavě Světlo v architektuře 2010 představila firma WILLIAMS originální řadu svítidel OCCHIO. Jedná se o zajímavě řešený modulární osvětlovací systém, který nabízí uživateli velké množství možných kombinací a způsobů pro kreativní řešení osvětlení ...
Myšlenka navštívit dceřinnou společnost Kopos v Dubaji vznikla na letošním Amperu v Praze. Jak prosperuje český výrobce elektroinstalačních materiálů v islámské zemi? Jak vypadá tamní staveniště? Na tyto a další otázky jsme si přiletěli pro odpovědi za Zdeňkem Slováčkem, českým pracovníkem Koposu Kolín. Na krátký autentický videozáznam se můžete podívat zde ...
Zajímavé záznamové zařízení představila na brněnském strojírenském veletrhu 2010 společnost TR instruments. Pokud exportujete své zboží a zajímá vás, jak bylo po čas transportu se zbožím zacházeno, máte možnost využít speciálního záznamníku.
Pojďme se krátce podívat tam, kde se dnes vychovávají budoucí elektrotechnici. Jaké mají dispozice k úspěšnému studiu elektrotechnického oboru? V jakém prostředí se pohybuje dnešní elektrikářský žák, učeň a student?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933