Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: #EH: Stavba stožárů (postup při stavbě) ... (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 11.04.2021
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

#EH: Stavba stožárů (postup při stavbě) ...


#EH: Stavba stožárů (postup při stavbě) ...
Jak se v dávné minulosti stavěl sloup elektrického vedení bez dnešní mechanizace? Postavila se třínožka, navijákem se sloup zvedal a druhý konec se pak v jámě zadusal nebo zabetonoval. To asi ví každý, ale to, že ke stavbě tolik potřebné třínožky bylo potřeba více lidí, to málokoho napadne. K čemu se při stavbě sloupů a stožárů používal teodolit? Jaký byl postup vyrovnání sloupu nebo jeho narovnání pokud byl šikmo? I přes uvedený popis instalace byla důležitá zručnost a praxe. Dnes takovému školení říkáme workshop ...
František Tuček, ze dne: 11.04.2021



Přestože je tento prastarý montážní návod něco jako procházka muzeem, teoreticky může dobře posloužit všem zvídavým MacGyverům. 


Postup při stavbě
Třínožka se postaví tak, aby kladka na vrcholu byla přibližně nad vykopanou jámou. Na stožár se připevní objímka mírně nad středem jeho délky tak, aby při zdvižení stožár mířil patou dolů. Otáčením kliky navijáku zdvíháme stožár tak, až visí na laně. Patu stožáru přitlačíme nad jámu a pak stožár spouštíme. Po vyrovnání
stožáru jámu zabetonujeme nebo zaházíme a udusáme. Popsaná třínožka je velmi jednoduchá a poměrně lehká, zvláště je-li rozložena na tři díly. Ke stavbě třínožky stačí čtyři pracovníci. Před provléknutím čepu se
tyče rozloží hvězdicovitě po zemi. Po smontování špičky (provléknutí čepu) jeden pracovník zdvihne špičku do výšky a ostatní tři pracovníci tlačí vždy jednu tyč do středu. Tímto způsobem je třínožka v krátké době vztyčena.

Vyrovnání stožáru
Při vlastní stavbě stožáru dbáme již na to, aby byly v trase, stály svisle k zemi, a aby konzoly byly správně natočeny. Vyrovnání stožárů do trasy je možné jen před zaházením jámy a upěchováním. Proto během usazování ve dně jámy stožár kontrolujeme podle ostatních sloupů v trase. Olovnicí nebo teodolitem kontrolujeme, zda stojí svisle. Svislost kontrolujeme ve dvou na sebe kolmých směrech. Po zaházení jámy a udusání zeminy je možné ještě vyrovnat stožár, je-li nakloněn, popřípadě ho natočit, aby konzola odpovídala směru tažení vodičů.



K vyrovnání nakloněného stožáru
použijeme zvedáku a řetězu. Řetěz obtočíme kolem stožáru asi ve výšce horní výsuvné plošky zve­dáku (heveru). Zvedák podložíme plochým kamenem nebo prkénkem a zvedáme na té straně, na kterou je stožár nakloněn. Před spuštěním zvedáku stožár řádně uklínujeme kameny a upěchujeme. Je-li stožár natočen, pak ho vyrovnáváme vratidlem s hákem, kterým stožár natáčíme tak, aby konzoly byly kolmé na směr vedení.

Květoslav Kučera, František Soukup, Technologie, SNTL 1970

Asi bych rád vztyčil takový nefalšovaný, elektrikářský sloup ...

Námět na reportáž.
Pokud by chtěl někdo před redakční kamerou postavit podobný stožár, volejte prosím 773 123 100. Děkujeme:-)


Více o sloupech ...
  • v redakční knihovně zde
  • v diskusním fóru zde
  • na Elektrika.TV zde

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.