Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Život elektrotechnika v domácí kanceláři (home office) (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 30.08.2020
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Život elektrotechnika v domácí kanceláři (home office)


Život elektrotechnika v domácí kanceláři (home office)
Pohled konzervativců osciluje mezi názory "pracovat doma" je skvělé a v žádném případě! Ale všichni víme, že skutečná reálná pravda se nachází "někde mezi". První půlrok nám ukázal, že pracovní kancelář nemusí být vždy tak dostupná jak jsme zvyklí. A co bude dál? To záleží na nás, jak se pro budoucnost připravíme. Ne všechny profese mohou uvažovat o mobilitě, ovšem jiné mohou, pouze někdo o tom vůbec neuvažuje. Kdy kancelář ano, jaká, s čím a s kým?
ze dne: 30.08.2020



Elektrotechnik není výlisek stroje, není tedy elektrotechnik jako elektrotechnik. V prvé řadě je to běžný smrtelník a až pak osoba se znalostmi a dovednostmi tohoto oboru. Proto můžeme jen stěží tvrdit, že je práce z domova pro všechny stejná. Osoba samostatně výdělečně činná má ve většině případu svůj "office" doma naprosto přirozeně. Pro jiné OSVČ nebo standardní zaměstnance však najednou pracovat z domu mohl (může) být velký šok. Ovšem nejen pro ně. Daleko větším oříškem byla nečekaná práce z domu pro zaměstnavatele. Samozřejmě ne pro všechny, zejména pro staromilné vyznavače docházky na "píchačky".

Během pandemie jsme se mohli setkávat s různými přístupy. Obecně lze možná tvrdit, že kdo by aktivní před pandemií, své úsilí během karantény ještě zvýšil a teoreticky naopak. Nutno dodat, že elektrotechnika jako obor patří k těm strategickým činnostem dnešní společnosti. Nedá se jednoduše vypnout jako například koncerty, restaurace nebo kadeřnictví.

Je to již několik roků, co tvrdím home office neznamená nutně doma. Pro pochopení správné funkce tohoto režimu je vhodnější zaměnit "home" za "anywhere", tedy z domova za práci odkudkoliv. Důvod je snadný, pokud zaměstnavatel umožňuje pracovat odjinud než s běžného pracoviště, nemusí to nutně znamenat domov a "kuchyň s křičícími dětmi".



Výbava domácí kanceláře (home office) elektrotechnika je rozličná dle zaměření. Někomu stačí jeden monitor, jinému jsou tři málo. Běžný elektrikář o nějaké práci z domova uvažovat nemusí. Práci u klienta doma neudělá. Ani rozvaděč na dálku nevydrátuje. Projektanti, alespoň u nás s domácím opevněním velký problém neměli. A revizní technici revize prováděli sice za hygienických opatřeních ale také bez zvláštních změn. Pokud má přijít chřipková sezóna, asi je dobré si zrekapitulovat co by mohlo nastat a doufejme, že nenastane.

Kde se doma usídlit?

Kancelář umístěná v kuchyni, či obýváku nebude to správné místo. Co s rodinou kolem sebe? Co soustředění, pohodlí? Velikost pracoviště a typ práce/ergonomie, či rozptylování od práce jsou důležité aspekty pro výkon povolání. A to mi věřte, že absolutní klid nepotřebují jen muži!

Odkud čerpat inspiraci jak se pracuje na doma?
Nakladatelství MELVIL Publishing má stále v nabídce knihu Práce na dálku. Lze vřele doporučit každému, kdo se chce osvobodit od kamenné kanceláře. Staré modely zaměstnání stále trpí mnohými předsudky. Pokud jste vládci svého osudu, kniha určitě inspiruje k jiným postupům. Třeba k méně najetým kilometrům, protože se dá mnoho vyřídit i elektronicky. Tedy jak jsme na jaře sami zjistili ...



Telefon nebo videokonference?
Je dobré schladit hlavu a držet se toho, co je pohodlnější. Tedy co je snazší a funkční. Videokonference není tak strašně důležitá, pokud lze takovou poradu uspořádat běžným konferenčním mobilním hovorem. Na druhou stranu pokud je potřeba sdělení i obrazem, pak je dobré se připravit více.

Co potřebuji k připojení k jiným účastníkům?
Rozhodně nepatřím mezi vyznavače telekonferencí! Upřednostňuji osobní setkání, ovšem pokud zasáhne vyšší moc ... Pokud tedy pomineme konvenční telefonní hovor, pak se musíme soustředit na data, tedy připojení k internetu. Pevné, či mobilní, začíná to být nepodstatné. Záleží na výběru aplikace. Ale ani výběr konkrétního software není tak důležitý jako důvod proč jej uskutečnit.

Čím tedy videotelefonovat?
Příšerný název, ostatně samotný obraz je důležitý v maximálně 10% při potřebě něco ukázat. Můj osobní žebříček aplikací je asi Skype, TEAMS, ZOOM a možná Facetime. Vlastně neexistuje žádná jediná, zaručeně správná. Vždy to záleží aby se dva protějšky softwarově shodli. Proto také k videokonferencím přistupuji spíše rezervovaně. Pokud opravdu neplní své poslání opodstatněně.

A co hardware?
Laptop nebo pc? Dnes stačí i mobilní telefon. Tedy na rozeznání detailů představovaného projektu patrně nikoliv, ovšem k uskutečnění telekonference výkon telefonu dostačuje. Doporučuji monitor, nemusí to být zrovna uhlopříčka 50´, běžná 21-30´dostačuje. Rozlišení doporučeno fullhd ale hd v 95% stačí. A konektivita? Cca běžná 2/2mbps při dnešních kompresích může být OK.

A co dál?
Co světlo? Zleva, zprava? Zepředu, shora? Mikrofon pro klábosení mezi sebou stačí v laptopu, pro seriózní vysílání veřejnosti by měl být pouze několik centimetrů od úst. Repráky/sluchátka velice podobně. Pro povídání mezi pár lidmi je to jedno, při konferenci s mnoha účastníky nebo veřejně platí zcela jiná, přísnější pravidla.



Žádná výbava nepomůže k výkonu, pokud nebudete mít vyladěný skutečný pracovní proces. Znám spoustu případů, kdy bylo věnováno skvělému pracovišti více pozornosti a času, než samotnému pracovnímu výkonu. Ale samozřejmě existují i přesně opačné případy, kdy přes totální vytíženost pracuje člověk na schodech ...

Ovšem to poslední, kde bych se inspiroval, jsou reklamní letáky s nábytkem který je dobře nafocen a vyleštěn. Vypadá skvěle prázdný. Pokud ovšem na podobná pracoviště přesunete skutečnou práci ...




CO VY? JAK SE CHYSTÁTE
NA DALŠÍ VLNU KORONAVIRU?





TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.