Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

KORONAVIRUS a ...

Poslechněte si ve zprávách v krytí IP 007 aktuální stav omezení v oblasti ...

ILPC 2020: Záznam ...

Jan Hájek hovořil o ochraně před bleskem a přepětím. Kapitoly jeho ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
29.03.2020 TIP na infrapasivní snímače s bluetooth. Nové snímače přítomnosti se pyšní moderním designem a např. možností ovládání přes Bluetooth. Kromě standardních výstupů s relé a s polovodičem je k dispozici i varianta pro ovládání předřadníků DALI. Nový průmyslový snímač pohybu najde využití v halách, skladech nebo nakládacích rampách. Montážní výška může být 10 až ...
28.03.2020 IP007: Ochrana jímače před bleskem. Má smysl chránit jímač před úderem blesku. Je to chyba nadpisu nebo záměr? Má vůbec smysl něco, co je jímačem před bleskem chránit? To jsou otázky, na kterými se v živém vysílání K2K diskutovalo s Janem Hájkem. V tomto audio podcastu si můžete vše poslechnout znovu. Buď ..
28.03.2020 FYI: Koncepce osvětlení hlavního autobusového nádraží v Gelsenkirchenu využívá technologii TRIdonic LED pro výrazný iluminující efekt. Futuristické a funkční: přizpůsobená technologie LED od společnosti Tridonic dělá z přepracované centrální autobusové stanice v Gelsenkirchenu atraktivní ...
27.03.2020 Milióntý kus elektromobilu Tesla sjel z výrobní linky. Elon Musk přišel na Twitteru se zajímavou zprávou a to, že automobilka vyrobila již milion vozů. Tím pomyslným milníkem se stal červený kompaktní SUV model Y. Z montážní linky sjel asi 17 let po založení společnosti v Silicon Valley a 12 let od vyrobení svého prvního modelu Roadster. V roce 2020 chce Elon Musk vyrobit 500 tisíc elektromobilů, a tak je ...
26.03.2020 HANNOVER MESSE 2020 oficiálně zrušen! Vzhledem k nepříznivému vývoji pandemie Covid-19 nelze letošní ročník uspořádat. Region Hannover vydal vyhlášku, která zakazuje pořádání tohoto předního světového veletrhu pro průmysl a technologie. Od této chvíle až do příštího ročníku HANNOVER MESSE v dubnu 2021 bude hlavní informační platformou síťová konektivita internetu. Jak se tohoto nástroje ujmou ...
25.03.2020 IP007# (KORONAVIRUS) O rouškách a nanovláknech nyní s Jiřím Kůsem! Jiří Kůs popisuje rozdíly mezi rouškami a respirátory, jejich třídy a jak by mohly nanovlákna pomoci s bojem proti koronaviru. Například jako výměnný filtr z nanovláken, který lze použít u doma vyrobených ...
Za které tři funkce rádi zaplatíte korunu denně?
Za které tři funkce rádi zaplatíte korunu denně?
Původní nestříhaný záznam
Výběr toho podstatného
Stopáž záznamu
Audioverze - podcast
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 152
Bazar
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

OPAKOVÁNÍ: Závislost odporu uzemnění na půdních podmínkách


Document Actions
Článek
Pro projekční návrh uzemňovací sítě je třeba znát měrný zemní odpor půdy. Zemní odpor je závislý na hodnotě rezistivity půdy (vodivosti půdy), která je ovlivňována atmosférickými vlivy a to až i do hloubky 2 metry. Jednotlivé vrstvy půdy mohou být rozličné. Někdy je horní vrstva vodivější než spodní a někdy je to naopak. Jaký vliv mají tyto skutečnosti volbu provedení zemničů?
Jiří Sluka, ze dne: 4.09.2015
reklama


Závislost odporu uzemnění na půdních podmínkách
V příloze ZA je popisován způsob výpočtu rezistence zemničů, která je také nově uvedena, proti předchozímu vydání normy. V příloze se uvádí, že zemní odpor je závislý na hodnotě rezistivity půdy (vodivosti půdy), která je ovlivňována atmosférickými vlivy a to až i do hloubky 2m. O rezistivitě půdy, ve vztahu k hodnotě zemního odporu, se mimo jiné hovoří i v příloze NB, ČSN 33 2000-4-41 ed.2. V příloze ZA.2 ČSN 33 2000-5-54 ed.2 byly doplněny tabulky udávající hodnoty rezistivity půdy podle jejího charakteru (bažinatá, jílovitá, kamenitá apod). Tyto tabulky možná konečně docílí toho, že se s termínem rezistivity půdy bude zabývat větší množství elektrotechniků, než tomu bylo do této doby, kdy se sice o termínu rezistivita půdy v normách hovořilo, ale nikde nebylo pořádně vysvětleno, co to rezistivita je a jaké hodnoty by měly být zjištěny.

Účinnost jakéhokoliv zemniče závisí na místních podmínkách. Odpor jednotlivých zemničů i odpor celkového uzemnění je úměrný rezistivitě půdy.

Podle druhů půdy budou i hodnoty rezistivity značně odlišné.

Pro ilustraci uvádím střední hodnoty rezistivity běžných druhů půdy:

Druh zeminy Rezistivita Ω/m
Rašelina 30
Ornice 100
Vlhký písek 200 až 300
Vlhký štěrk 300 až 500
Suchý písek nebo štěrk 1000 až 3 000
Suchá kamenitá půda 3000 až 10000

Pro ilustraci hodnot zemního odporu v síti TN při jmenovitém napětí 230V dle požadavků ČSN 33 2000-4-41 ed.2 uvádím výpočet zemního odporu RB dle známého vzorce pro tři různé druhy půd:

Rostlá zemina (ornice):       

RBmin/100
RB<100/100=1Ω

Vlhký štěrk:

RBmin/100
RB<300/100=3Ω

Suchá kamenitá půda (například skalnatý podklad):

RB<ρmin/100
RB<3000/100=30Ω

Jak je zřejmé z těchto jednoduchých výpočtů, tak pro kamenitou půdu je zcela nereálné se alespoň přiblížit k hodnotě uzemnění ochranného vodiče PE (PEN) 2Ω.

Z hlediska provedení uzemnění dle půdních podmínek je nutné vědět, že tam, kde jsou horní vrstvy půdy vodivější než vrstvy spodní, se doporučuje užít zemničů z pásků nebo drátů, které se ukládají do rýhy v hloubce 60 až 80cm.

Tam, kde spodní vrstvy půdy jsou dobře vodivé, nebo kde je nedostatek prostoru pro uložení jiných zemničů, se doporučuje užít zemničů z jednotlivých tyčí nebo zemniče hloubkové.

Poznámka: Tím, že se použijí hloubkové zemniče (sondy) se logicky značnou měrou sníží kolísání odporu zemniče v závislosti na ročním období, protože sonda prochází jednotlivými vrstvami půdy třeba až 1m a pokud sondu „zakopeme“ do výkopu, který je hluboký 1m, pak konec sondy je v hloubce 2m a zde již je změna půdy z hlediska vysychání méně zřejmá než v hloubce do 1m.

Text je ukázkou tohoto sborníku.

 

Jak určujete vodivost
zeminy u uzemnění vy?
Podělte se s námi v níže otevřené diskusi!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 11)
TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Jak se architekt dozví, co má po projektantovi chtít? Ne všechny technické podklady mohou být vhodné pro další profese, které se v technickém řetězci objevují. Ne nadarmo se někteří výrobci objevují na událostech určené pro koncové spotřebitele, respektive architekti. Holt, obal prodává ... a obal by měl navrhnout také odborník, slýcháváme z mnoha stran. Technici pak vyžadují při projektování a instalaci osoby znalé. Tento popisovaný technický sešit je velice dobrý, jako podklad pro zadavatele!
Pokud dnes uslyším Dubaj, představím si horko, písek a arabský svět. Jak může vypadat taková elektroinstalace v islámském podání? Chodí se někdo přezkušovat z vyhlášky 50? Co bezpečnost, hygiena a výdělky? A mnoho dalších otázek jsme měli před cestou do Arabských emirátů. Náš cíl byl staveniště mrakodrapu! Kdo staví šejkům mrakodrapy v Dubaji?
Spojovací prvky elektroinstalací jsou nedílnou částí každého projektu. OBO Bettermann má ve své nabídce položky, které jsou velmi oblíbené pro svou snadnou použitelnost, dostupnost v lokálních velkoobchodech a také díky dobré propagaci ...
Myšlenka navštívit dceřinnou společnost Kopos v Dubaji vznikla na letošním Amperu v Praze. Jak prosperuje český výrobce elektroinstalačních materiálů v islámské zemi? Jak vypadá tamní staveniště? Na tyto a další otázky jsme si přiletěli pro odpovědi za Zdeňkem Slováčkem, českým pracovníkem Koposu Kolín. Na krátký autentický videozáznam se můžete podívat zde ...
Terminolog
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933