Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Zásady projektování, montáže a údržby (2/4) (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 21.07.2006
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Zásady projektování, montáže a údržby (2/4)


Zásady projektování, montáže a údržby (2/4)
Podívejme se na soubory norem, které jsou dobré mít poruce. Například 33 2000-1 ... každá součást elektrického zařízení, která je v něm použita, musí vyhovovat příslušným evropským normám nebo harmonizačním dokumentům nebo národním normám ve kterých je zaveden harmonizační dokument. Pokud evropské normy nebo harmonizační dokumenty neexistují, musí ...
František Kosmák, ze dne: 21.07.2006

František Kosmák - bývalý inspektor Státního odborného dozoru, technický poradce pro elektrotechniku

... pokračování

Nvní k hlavním bodům příspěvku

Proiektování- zásady
Používat Soubor ČSN EN 61082-1 až 4, (01 3380), ČSN EN 61175 (O1 3381), ČSN C 617-1, -11, -13 (01 3390), ČSN EN 60617-2 až 12 (01 3390) - značky pro elektrotechnická schemata.

Hlavní názvy norem:


ČSN EN 61293(33 0150) - Označování elektrických zařízení jmenovitými údaji vztahujícími
se k elektrickému napájení - Bezpečnostní požadavky. Tyto údaje uvádět do technických zpráv projektů tak, aby na konci výrobního procesu při revizi došlo ke shodě údajů o elektrickém napájení.
ČSN 33 2000-3: Stanovení základních charakteristik. Zde je třeba přesně zakreslit a označit sítě TN-C-S, protože velmi mnoho projektantů, ale i ostatních elektrikářů stále zaměňuje síť TN-C-S za místem rozvětvení PEN vodiče nesprávně za síť TN-S.
ČSN 33 2000-č-41: Ochrana před úrazem elektrickým proudem. Není uváděna ochrana podle členění normy na oddíl 411 - ochrana před nebezpečným dotykem živých i neživých částí, tj.ochrana při normálním provozu i při poruše. Oddíl 412 - ochrana před nebezpečným dotykem živých částí, tj.ochrana při normálním provozu včetně doplňkové ochrany proudovým chráničem s reziduálním proudem do 30mA. Oddíl 413 - ochrana před nebezpečným dotykem neživých částí, tj. ochrana v případě poruchy. Nejsou správně uváděny stupně ochran podle tabulky 41NR. U samočinného odpojení od zdroje nejsou uváděny použité nadproudové prvky, které samočinně zapůsobí (pojistky, jističe, nadproudová relé a pod.)
ČSN 33 2000-1: není dodržen předepsaný postup navrhování el. zařízení pro ochranu osob, hospodářských zvířat a majetku pro zajištění bezpečnosti ve členění:

  • Ochrana před nebezpečným dotykem živých částí
  • Ochrana před nebezpečným dotykem neživých částí
  • Ochrana před tepelnými účinky
  • Ochrana před nadproudy
  • Ochrana před poruchovými proudy
  • Ochrana před přepětím
  • Navrhování elektrických instalací, rozvodů a částí zařízení. Zde jsou stanoveny základní požadavky na výběr materiálů, polotovarů a výrobků tak, aby vyhovovaly provozním podmínkám, pro které je elektrické zařízení navrženo (žádaný výkon, způsob provozu atd.), prostředí pro která jsou určeny a požadavkům z hlediska působení na okolí.
  • Základní údaje o zdrojích
  • Údaje o spotřebě
  • Vnější vlivy podle ČSN 33 2000-3
  • Průřezy vodičů, druhy vodičů a způsob jejich instalování
  • Ochranné přístroje
  • Nouzové vypnutí
  • Spínací přístroje
  • Ochrana před vzájemnými vlivy mezi elektrickými a neelektrickými instalacemi
  • Přístupnost elektrických zařízení pro montáž, řízení, zkoušení, prohlídky, výměnu jednotlivých součástí, údržbu a opravy.

Montáž-zásady

ČSN 33 2000-1:

Kontrola kvality projektu před zahájením montáže a nákupem materiálu
Výběr elektrických zařízení: každá součást elektrického zařízení, která je v něm použita, musí vyhovovat příslušným evropským normám nebo harmonizačním dokumentům nebo národním normám ve kterých je zaveden harmonizační dokument. Pokud evropské normy nebo harmonizační dokumenty neexistují, musí odpovídat národním normám. Ve všech ostatních případech musí být poskytnuty odpovídající odkazy na IEC nebo na odpovídající zahraniční normy.

Charakteristické vlastnosti

  • z hlediska napětí (+6%, -10% do konce roku 2008 sítě v ČR!)
  • z hlediska proudu za normálních provozních podmínek, tak za mimořádných po dobu než zapůsobí jistící prvek
  • z hlediska kmitočtu
  • z hlediska výkonu
  • z hlediska izolačního odporu (min.0,5Megaohmů v instalacích nn)

Podmínky instalování (odolnost vnějším vlivům, namáhání a odpovídající charakteristické vlastnosti prostoru, v němž je el. zařízení umístěno).
Ochrana před škodlivým působením (účinník, proudový náraz, asymetrické zatížení, harmonické složky.
Elektrické zařízení jako celek i jeho jednotlivé části musí být vybrány a sestaveny tak, aby osoby nebyly vystaveny nebezpečným účinkům ozáření nebo polí jakéhokoliv druhu, vyvolaným elektrickým zařízením.
Pro zřizování elektrických rozvodů a zařízení musí být použito vhodných materiálů (certifikáty, osvědčení o typových a kusových zkouškách, prohlášení o shodě a doklady a dokumentace stanovená zejména Nařízením vlády č. 17/20003 Sb. pro stanovené výrobky nn) a práce musí být provedena řemeslně (dobré řemeslné úrovně odpovídající použitelným technickým normám) pracovníky s odpovídající kvalifikací (stále platí vyhláška č. 50/1978 Sb. o odborné způsobilosti v elektrotechnice - viz též nová Evropská bezpečnostní norma ČSN EN 50110-2).
Značení vodičů - ČSN EN 60446 (33 0165), ČSN 330165, ČSN 33 0166 a ČSN 33 0167.
Značení svorek zařízení a konců vybraných vodičů, včetně obecných pravidel písmennočíslicového systému (např. neutrální vodiče N a střední vodiče M, svorky pro vnější obvody DC, AC, svorky a vodiče pracovního uzemnění a pracovního pospojování FB - ČSN EN 60445.
Zde považuji za důležité ustanovení ČSN 33 2000-1 v čl. 134.1.4, poznámka N: Pevné spoje vodičů provedené předepsaným způsobem nejsou přerušením.

... pokračování

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.