Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Zařízení protipožárního zabezpečení staveb (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 12.07.2006
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Zařízení protipožárního zabezpečení staveb


Zařízení protipožárního zabezpečení staveb
Pro maximální omezení rizika vzniku šíření požáru, zabránění ztrátám na životech a zdraví osob a pro potřeby účinného protipožárního zásahu jsou ve stavebních objektech zařizovány ...
Tým portálu Elektrika, ze dne: 12.07.2006

Ing. Lenka Holánková - HZS Jihomoravského kraje

Pro maximální omezení rizika vzniku šíření požáru, zabránění ztrátám na životech a zdraví osob a pro potřeby účinného protipožárního zásahu jsou ve stavebních objektech zařizovány:

  1. přístupové cesty - komunikace umožňující příjezd hasičských vozidel
  2. nástupní plochy - vně objektu k nástupu jednotek a postavení hasičské techniky
  3. zásahové cesty (vnitřní i vnější) - komunikace k vedení protipožárního zásahu v objektu nebo k objektu přilehlé či na něm zbudované (lávky, žebříky)
  4. únikové cesty - trvale volné komunikace určené k bezpečné evakuaci osob
  5. požární nebo evakuační výtahy - určené výhradně k evakuaci osob nebo k dopravě hasičů k místu zásahu
  6. posilovací čerpadla pro požární vodu - zařízení pro udržení potřebného tlaku a zásoby vody v rozvodu do hydrantů nebo pro samočinný hasící systém
  7. zařízení pro odvod tepla a kouře (SOZ) - umožňující odvětrání objektu
  8. elektrická požární signalizace (EPS) - zařízení pro zjištění požáru a varovné signály
  9. samočinné hasící zařízení (SHZ) - pro automatické hašení nebo ochranu únikové cesty

Požadavky na komplexní zabezpečení staveb z hlediska požární bezpečnosti jsou určeny v příslušných technických normách, z nichž kmenovými normami jsou ČSN 73 0504 "Požární bezpečnost staveb - výrobní objekty" a ČSN 73 0802 "Požární bezpečnost staveb - nevýrobní objekty" (dále jen bezpečnostní normy). Některá výše uvedená technická zařízení na ochranu staveb před šířením a důsledky požárů jsou závislá na dodávce nebo použití elektrické energie a to buď primárně (např. EPS, SHZ, požární výtahy) nebo sekundárně (například zásahové cesty).

Požadavky na instalace elektrických zařízení
Požárně bezpečnostní zařízení musí být schopna plnit svoji funkci po stanovenou dobu a to alespoň 15 (respektive 60minut), což klade vysoké nároky nejen na samotná zařízení, ale i na jejich elektrickou instalaci.

1) připojení elektrických zařízení
Elektrická zařízení, která slouží k protipožárnímu zabezpečení objektu se připojují samostatným vedením z přípojkové skříně nebo z hlavního rozvaděče a to tak, aby zůstala funkční po celou požadovanou dobu i v případě odpojení ostatních elektrických zařízení v objektu. Bezpečnostní norma stanovuje pro vodiče a kabely, zajišťující funkci protipožárních zařízení:

  1. mohou být volně vedeny prostory a požárnímy úseky bez požárního rizika včetně chráněných únikových cest pokud kabely a vodiče vyhovují ČSN EN 50265-1, ČSN EN 50265-2-1, ČSN EN 50265-2-2 A ČSN IEC 332-3; nebo
  2. mohou být volně vedeny prostory a požárnímy úseky s požárním rizikem, pokud vodiče a kabely vyhovují normám CEI IEC 60 331-11. CEI IEC 60331-21, CEI IEC 60 331-25  a normám z předchozího bodu
  3. musí být uloženy nebo chráněny tak, aby nedošlo k porušení jejich funkčnosti.

Ochrana ve smyslu odstavce c) spočívá např. ve vedení pod omítkou s krytím alespoň 10mm, vedením v samostatných drážkách, truhlicích nebo šachtách a kanálech určených pouze pro tato vedení. Vedení a kabely mohou být taky chráněny protipožárním nástřikem či deskovými nehořlavými materiály. Nástřiky nebo desky musí vykazovat odolnost proti ohni alespoň 30minut (EI 30 D1). Je-li vedení pod omítkou, měří se tloušťka omítky od povrchu vodiče nebo kabelu, takže například při tloušťce kabelu 12mm musí mít omítka tloušťku nejméně 10+12=22mm + tolerance nerovnosti 3mm=celkem 25mm!

Vodiče a kabely musí vyhovovat požadavkům uvedeným ad a-c) spojitě od ovládacího zařízení (např. hlavní ústředna EPS) až k vlastnímu protipožárnímu zařízení (samočinné hasící zařízení, ovládání odvodu tepla a kouře, evakuační či požární výtahy atd.)

2) nezávislé zdroje elektrické energie
Dle citovaných bezpečnostních norem musí elektrické rozvody zajistit funkci nebo ovládání požárně bezpečnostních zařízení alespoň ze dvou na sobě nezávislých napájecích zdrojů. Každý z nich musí zajistit takový výkon, aby byla plně zajištěna dodávka energie po dobu předpokládané funkce těchto zařízení.

Nezávislou dodávku lze zajistit například samostatným generátorem, akumulátorovými bateriemi nebo ve výjimečných případech připojením na distribuční síť smyčkou nebo připojením na mřížovou síť za předpokladu oddělené rozvodové skříně, odděleného vedení apod. Připojení na distribuční síť smyčkou nebo připojením na mřížovou síť se ale nesmí použít:

Jestliže jsou trvalou dodávkou el. energie zajištěna v objektu i jiná zařízení, která neslouží protipožárnímu zabezpečení objektu, musí být v případě požáru dodávka elektrické energie k nim vypnuta! a to alespoň v požárním úseku, kde je požár a probíhá hašení.

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
LPE s.r.o. - Nad Přehradou 2, Brno - -

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.