Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Základní požadavky pro další typy rozvaděčů dle jejich použití (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 5.10.2011
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Základní požadavky pro další typy rozvaděčů dle jejich použití


Základní požadavky pro další typy rozvaděčů dle jejich použití
Podle údajů výrobce mají přípojnicové rozvody různá namáhání. Která norma řeší zvláštní požadavky pro rozvaděče nn určené k instalaci do míst přístupných laické obsluze? A problematiku zvláštních požadavků pro staveništní rozvaděče? Která z norem uvádí zvláštní požadavky na rozvaděče distribuční soustavy?
Autorský článek, ze dne: 5.10.2011

ČSN EN 60439-2 ed.2 "Zvláštní požadavky na přípojnicové rozvody"

Podle údajů výrobce mají přípojnicové rozvody vydržet buď:

Norma také obsahuje doplňující požadavky pro kryté distribuční rozvodnice (DBU). Rozvaděče určené pro laickou obsluhu musí být konstruovány jako typově zkoušené rozvaděče nn (TTA).

Nekvalifikované osoby – laici mají přístup k rozvodnici tj. mohou provádět spínací operace nebo výměnu pojistkových vložek.

ČSN EN 60439-3 "Zvláštní požadavky pro rozvaděče nn určené k instalaci do míst přístupných laické obsluze – Rozvodnice":
Jelikož mnoho rozvaděčů, které se uvádí do provozu, je instalováno do míst přístupných laické obsluze, je nutné znát základní požadavky pro tyto rozvaděče (pro laiky), které jsou uvedeny v této normě.
Samozřejmě, že tyto rozvaděče prochází systémem zkoušek uvedených v předchozím textu, a musí na ně být vystaveno ES prohlášení o shodě, jak již bylo popsáno.
V první řadě výrobní štítek rozvaděče určeného pro laiky, na rozdíl od rozvaděče určeného pro kvalifikovanou obsluhu, musí obsahovat všechny údaje, jako jsou druh napětí, jmenovité pracovní napětí, jmenovitý pracovní proud, krytí (IP kód), jmenovitý proud apod.
Na rozdíl od rozvaděče určeného pro kvalifikovanou obsluhu, musí být u rozvaděčů pro laiky zabezpečeno krytí, při otevřených dveřích, minimálně IP2X (IPXXB), tak aby při běžné činnosti nedošlo k dotyku živých částí. Hodnoty vyššího krytí uvnitř rozvaděče, je dána právě tím, že manipulace uvnitř rozvaděče mohou provádět laici, kteří nejsou dostatečně seznámeni s riziky, které elektrický proud může způsobit.

ČSN EN 60439-4 ed.2 "Zvláštní požadavky pro staveništní rozvaděče (ACS)":
U staveništních rozvaděčů (ACS) musí být také každý rozvaděč opatřen jedním nebo několika štítky s trvanlivým označením, umístěnými tak, aby byly viditelné a čitelné po instalování rozvaděče. Pokud je však údaj o jménu nebo obchodní značce výrobce na ACS, nemusí být uveden na štítku. Údaje na štítku jsou shodné s údaji uvedenými v předchozí kapitole, pouze označení normy, podle které byl rozvaděč vyroben je ČSN EN 60439-4 ed.2.
Pro staveništní rozvaděč, je stanoven stupeň ochrany krytem pro ovládací čelní plochu uvnitř dveří minimálně IP21, za předpokladu, že dveře mohou být zavřené za všech podmínek používání. Tam, kde dveře nemohou být zavřené, musí být stupeň ochrany krytem pro ovládací čelní plochu nejméně IP44. Zásuvky, které nejsou chráněny krytem, musí mít stupeň ochrany krytem nejméně ekvivalentní IP44, jak při vysunuté, tak při úplně zasunuté vidlici. Pokud se stupeň ochrany krytem vnitřní části rozvaděče liší od stupně ochrany krytem hlavní části, výrobce musí uvést samostatně stupeň ochrany krytem této části.

ČSN EN 60439-5 ed. 2 - Zvláštní požadavky na rozvaděče distribuční soustavy.
Tato norma uvádí doplňující požadavky na kabelové rozvaděče pro distribuční transformovny (SCDB) a kabelové rozvodné skříně (CDC), což jsou stabilní, typově zkoušené rozvaděče (TTA).
Používají se v trojfázových sítích distribuční soustavy. Distribuční transformovny (SCDB) jsou vhodné pro instalaci na místech, kde je mohou používat pouze osoby znalé; venkovní typy však mohou být instalovány na místech, která mohou být přístupná veřejnosti a jsou připojeny ke svorkám nn distribučních transformátorů pomocí spojovacích pásů, tyčí nebo kabelů.
Kabelové rozvodné skříně CDC jsou určeny pro venkovní instalaci na místech přístupných veřejnosti, kde mají přístup k jejich užívání pouze znalé osoby.
Z textu přednášky jednoznačně vyplývá, že problematika rozvaděčů není tak jednoduchá jak by se na první pohled mohlo zdát.Samozřejmě se předpokládá, že renomovaní výrobci rozvaděčů, požadavky jednotlivých norem znají. Z praktických poznatků, však můžeme potvrdit, že v některých případech rozvaděče potřebnými zkouškami neprošly a na štítcích nejsou uváděny potřebné údaje.
Závěrem bych ještě zmínil jednu skutečnost a to, že se připravuje nová evropská norma na rozvaděče (soubor norem), která ale číselně bude označena jako EN 61439 (pro ČR: ČSN EN 61439).
Přednáška byla zaměřena zejména, na zdůraznění základních parametrů, zkoušek a údajů, které mají být při výrobě rozvaděče uplatňovány. Přednáška byla určena zejména na elektrotechniky, kteří se nezabývají výrobou rozvaděčů tzv. na "plný úvazek", ale vyrobí jich např. několik kusů ročně, v rámci vlastní montáže elektrické instalace, zejména pro použití v bytových a administrativních objektech.

Václav Macháček

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.