Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
  • Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi ...

Základní definice rozvaděčů


Document Actions
Základní definice rozvaděčů
Znáte definici jako například rozvaděč, typově zkoušený rozvaděč, částečně typově zkoušený rozvaděč, hlavní obvod (rozvaděče), řídicí a pomocný obvod (rozvaděče), přípojnice, hlavní přípojnice, distribuční přípojnice, pole, oddíl, prostor, přepravní jednotka, odnímatelná část, výsuvná část ...
Jiří Sluka, Václav Macháček, ze dne: 14.09.2011
reklama

Základní definice:
Pro pochopení problematiky rozvaděčů je nutné znát ustanovení základních definic, a také se jimi řídit. Pro ilustraci uvádíme některé z nich:

rozvaděč nn (rozvaděč) (low-voltage switchgear and controlgear assembly (assembly)):
kombinace jednoho nebo více spínacích přístrojů nn spolu s přidruženým řídicím, měřicím, signalizačním, ochranným, regulačním zařízením atd., za jejíž úplné sestavení je odpovědný výrobce, včetně všech vnitřních elektrických spojů, mechanických vazeb a konstrukčních částí
Poznámka 1: Součásti rozvaděče mohou být elektromechanické nebo elektronické.
Poznámka 2: Z různých důvodů, např. dopravních nebo výrobních, mohou být určité montážní operace provedeny mimo závod výrobce.

typově zkoušený rozvaděč nn (TTA) (type-tested low-voltage switchgear and controlgear assembl):
rozvaděč nn odpovídající stanovenému typu nebo sestavě bez odchylek od typového provedení, u kterého je prokázáno, že odpovídá této normě, které by mohly mít podstatný vliv na jeho vlastnosti.
Poznámka 1: Z různých důvodů, např. dopravních nebo výrobních, mohou být určité montážní operace provedeny mimo závod výrobce TTA. Takový rozvaděč je považován za TTA za předpokladu, že montáž je provedena v souladu s předpisy výrobce tak, že je zajištěna shoda stanoveného typu nebo sestavy s touto normou, včetně vyhovění příslušným výrobním kusovým zkouškám.

částečně typově zkoušený rozvaděč nn (PTTA) (partially type-tested low-voltage switchgear and controlgear assembly):
rozvaděč nn obsahující jak uspořádání typově zkoušená, tak i typově nezkoušená, za předpokladu, že uspořádání typově nezkoušená jsou odvozena (např. výpočtem) od uspořádání typově zkoušených, která vyhověla příslušným zkouškám.

hlavní obvod (rozvaděče) (main circuit (of an assembly)):
všechny vodivé části rozvaděče zařazené do obvodu, který je určen k přenosu elektrické energie [IEV 441-13-02].

řídicí a pomocný obvod (rozvaděče) (auxiliary circuit (of an assembly):
všechny vodivé části rozvaděče zařazené do obvodu (jiného než hlavního), určené pro ovládání, měření, signalizaci, regulaci.

přípojnice (busbar):
vodič o malé impedanci, ke kterému může být samostatně připojeno několik elektrických obvodů.

hlavní přípojnice (main busbar):
přípojnice, ke které může být připojena jedna nebo několik distribučních přípojnic a nebo přívodních a vývodních jednotek.

distribuční přípojnice (distribution busbar):
přípojnice, patřící do jednoho pole, která je připojena k hlavní přípojnici a ze které jsou napájeny vývodní jednotky.

Konstrukční jednotky rozvaděčů:

  • pole (section): svisle oddělená konstrukční jednotka rozvaděče,
  • oddíl (sub-section): vodorovně oddělená konstrukční jednotka v rámci jednoho pole,
  • prostor (compartment): uzavřené pole nebo uzavřený oddíl s výjimkou otvorů pro vzájemné propojení, ovládání nebo ventilaci,
  • přepravní jednotka (transport unit): část rozvaděče nebo úplný rozvaděč vhodný
    pro přepravu bez demontáže,
  • odnímatelná část (removable part): část, která může být z rozvaděče úplně vyjmuta a znovu vrácena na své místo, i když obvod, k němuž je připojena, může být pod napětím,
  • výsuvná část (withdrawable part): odnímatelná část, která může být přesunuta z pracovní polohy do odpojené polohy a do zkušební polohy, pokud existuje, přičemž zůstává mechanicky spojena s rozvaděčem.

Rozvaděč se může skládat z jednotek, jako jsou:

  • přípojnicové rozvodné jednotky s odbočovacími zařízeními nebo bez nich;
  • jednotky pro změnu sledu fází, rozšiřovací nástavce, jednotky pro připojení pohyblivých přívodů, napájení a adaptéry;
  • odbočovací jednotky.

krytí (enclosure):
část poskytující ochranu zařízení proti některým vnějším vlivům a ochranu před nebezpečným dotykem do krytí nejméně IP2X ze všech stran.

kryt (cover):
část vnějšího krytí rozvaděče.

Zkratové proudy:

  • zkratový proud (Ic) (obvodu rozvaděče) (short-circuit current (Ic) (of a circuit of an assembly)): nadproud způsobený zkratem v důsledku poruchy nebo nesprávného zapojení v elektrickém obvodu;
  • předpokládaný zkratový proud (Icp) (obvodu rozvaděče) (prospective short-circuit current (Icp) (of a circuit of an assembly)): proud, který protéká při zkratování napájecích vodičů obvodu vodičem o zanedbatelné impedanci umístěným co nejblíže napájecích svorek rozvaděče;
  • omezený proud; průchozí proud (cut-off current; let-through current): maximální okamžitá hodnota proudu dosažená při vypínání spínacího přístroje nebo pojistky.
    Poznámka: Tento pojem je zvlášť důležitý, jestliže spínací přístroj nebo pojistka působí tak, že se předpokládaného vrcholového proudu obvodu nedosáhne.

Třídění rozvaděčů nízkého napětí (nn) podle:

  • funkce (přiřazených výrobcem),
  • vnější konstrukce,
  • mobilnosti,
  • typu krytu,
  • stupně ochrany krytem,
  • způsobu montáže, např. pevné nebo odnímatelné části,
  • opatření pro ochranu osob,
  • formy vnitřního dělení,
  • typů elektrických spojů funkčních jednotek,
  • odolnosti proti korozi (specifikace zkoušek).

 


Tato přednáška je součástí sborníku přednášek č.45

Cena sborníku je 350,-Kč, pro členy Clusteru 300,-Kč. K ceně sborníku bude připočten expediční poplatek 130,-Kč (zahrnuje poštovné i balné!)

Pokud máte o sborník zájem, můžete si ho objednat níže uvedeným formulářem!

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 10)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
LPE s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
V současné době platí povinnost nechat certifikovat každý rozvaděč, ať už se jedná o malou rozvodnici s jedním modulem nebo velký průmyslový rozvaděč. Neustálým bodem diskuzí mezi odbornou veřejností je pak spor o této povinnosti u malých domovních rozvaděčů, které se prakticky skládají z již certifikovaných komponentů. Přeptali jsme se tedy přímo konkrétních řemeslníků, jaký je jejich názor ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933