Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: xComfort v obležení návštěvníků Stavebního veletrhu 2022 (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 12.05.2022
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2022 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

xComfort v obležení návštěvníků Stavebního veletrhu 2022


xComfort v obležení návštěvníků Stavebního veletrhu 2022
Po dvou letech jsme s kamerou zavítali na brněnský Stavební veletrh. Zajímalo nás, jaký bude zájem veřejnosti po tolika měsících izolace a také v době, kdy vzrůstá inflace. Pohledem na vystavovatele byl z oboru instalační elektrotechniky přítomen pouze EATON se svou systémovou instalací xComfort. Na veletržním stánku brněnského systémového integrátora ARI nás s tradičním nadšením přivítal Jaromír Pávek, produktový specialista této značky. Jaká byla poptávka po bezdrátové systémové elektroinstalaci xComfort?
Redakce portálu Elektrika, Miroslav Minařík, ze dne: 12.05.2022Portál Elektrika.cz je oborově zaměřen na instalační elektrotechniku. Měření a regulace v podobě řízení technického vybavení budov je jeden z přesahů do oblasti automatizace. Osobní a praktické zkušenosti máme s kolegy v redakci se systémy ABB KNX, TECO Foxtrot a EATON xComfort. Vývoj, nasazení a přednosti jednotlivých značek neustále sledujeme.


Pro větší náhled kliknout!


Jako všichni, i my jsme s očekáváním čekali na návrat klasických veletržních časů. Veletrh, i když v menším rozsahu, byl určitě v pátek a sobotu v klasickém obležení příchozích. Stánek brněnské společnosti ARI, systémového integrátora xComfort, byl uprostřed všeho dění a co víc, byl jediný z branže.

Co návštěvníky letos zajímalo
Situace s ruským plynem a inflace nenechává žádného investora netečným. Návštěvníky zajímaly izolace a různé alternativní druhy vytápění. Chytrou, inteligentní elektroinstalaci, respektive po našem, domovní automatizaci však poptávali návštěvníci také. Stačilo stát ve frontě na pokládané dotazy a poslouchat.

Doposud, tedy na předešlých veletrzích, byly otázky a požadavky rozličné. Ale těch lidí, co by se ptali na to nejdůležitější, tedy jak řídit energetické zdroje synchronně se spotřebiči tolik nebylo. Lidé si přáli vybavit rodinný dům řízením osvětlení a automatickým provozem rolet nebo žaluzií.

Co bylo letos jinak
Padaly otázky více na řízení energie fotovoltaických panelů, řízení nově pořizovaných kotlů, tepelných čerpadel, elektrických podlah, ale také i venkovního stínění. Ovšem co těmto investicím dá správnou váhu, je automatické řízení všeho instalovaného. Stále mezi spotřebiteli chybí vědomost o kompatibilitě všeho zamýšleného a řízení jako jediného celku.


Pro větší náhled kliknout!


Je chytrá elektroinstalace pro každého?
V dnešní době už řízená domácnost není výsadou pouze "bohatých peněženek". Regulace se už vyplácí i v bytech a malých rodinných domcích. Důležité je ovšem nepodléhat tomu, co je "trendy" a kriticky se zamyslet, co a proč regulovat a řídit. Nezřídka se v diskusním fóru setkáváme se nešťastníky, kteří si pořídí mnoho "smart" prvků a pak se dožadují smysluplného zapojení. Nepopírám, že mnoho situací se dá řešit pořízením všeho, co spadá do množiny "smart home", ale spotřebitel přehlíží to, čemu říkáme "dlouhodobá udržitelnost". 

Co vše se dá chytrou instalací ovládat
Jak bylo uvedeno zpočátku, používáme tři typy systémových elektroinstalací a snažíme se propojovat často i to nepropojitelné. Vše je řešitelné, každé řešení má jinou cenu a jinou náročnost na dlouhodobé udržení požadovaného stavu. Nízká nebo vysoká cena ještě vůbec nic nemusí znamenat. Pro člověka problematiky neznalého snad nemůže být nic horšího, než se řídit "pozlátkem" ve formě neskutečného množství funkcí, které v praxi ani využít najednou nelze.


Pro větší náhled kliknout!


Jak se orientovat?
Seznámit se s tím, co je to centrální řízení, decentrální řízení, kdy metalickou sběrnici a kdy bezdrátovou komunikaci. Jaké je zabezpečení, rozšíření systému, kdo systém opraví, pokud nebude pán domu přítomen. Dívat se kolem sebe a ptát se. Pak rozeznat pravého "srdcaře" od obyčejného prodejce nebude tak těžké.

Jak to vypadalo živě? Sledujte v následující videoreportáži!Pro ty, kteří již xComfort znají, chystáme další pokračování našich reportáží o bezdrátové automatizaci.
Technické podklady xComfort v redakční knovně naleznete zde!
Videoarchív xComfort naleznete zde na Elektrika.TV!


Pro ostatní je start na adrese
www.xComfort.cz


TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
xComfort EATON - Třebovská 480 , Ústí nad Orlicí - - JaromirPavek@eaton.com

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.