Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Předtuchy ...

Ačkoliv si každý prosinec vzájemně přejeme vše krásné a zdraví, minulý ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 407
Bazar
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • ETS je software pro nastavováný systémové instalace, respektive domovní automatizaci. Zkratka ETS znamená Engineering Tool Software. Jde o konfigurační softwarový nástroj nezávislý na výrobci pro návrh a konfiguraci systému KNX. ETS je software, který ...

xC FAQ#9 Jak bude fungovat xComfort, pokud do domu udeří blesk?


Document Actions
xC FAQ#9 Jak bude fungovat xComfort, pokud do domu udeří blesk?
Představa úderu blesku do jakéhokoliv elektronického zařízení je obvykle hodně "temná". Pokud jde o systém, který řídí celou budovu a je napojen na desítky dalších zařízení, pak při pohledu na pořizovací cenu mohou přijít na nejednoho investora mrákoty. Samozřejmě člověk znalý ochrany před bleskem a přepětím učiní vše proto, aby minimalizoval možné destrukční následky. Ovšem i tak nás zajímalo, co se stane se systémem xComfort. O takové možnosti se většinou žádní distributoři nezmiňují, raději hovoří třeba o krásných světelných scénách než o zničení technologií ...
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 29.11.2020
Přepis mluveného slova reportáže ...

Co se stane se systémem, pokud do domu udeří blesk? Nepřestane třeba topit kotel, nezmrzneme? Jde o decentralizovaný systém, do jakých částí má blesk udeřit, do hlavního napájení, nebo do jednotky.
Jaromír Pávek, xComfort EATON
To je taky dobrý dotaz, i když zákeřný. Pokud někdo bydlí pod kostelem jako já, pak je otázkou, jestli ho blesk zasáhne. Přece jen nebudu doporučovat dělat instalace bez přepěťových ochran, v každém případě jakákoliv systémovka by měla mít ochrany, vůbec nespekulujme nad tím, že bychom měli nějakou část ušetřit. Pokud jsou správné přepěťové ochrany, myslím tím stupně 1, 2, po staru třídy B, C až koncový stupeň, třída D. Pak je systém na ochranu chráněn proti bleskovým proudům i drobným přepětím.

Pokud připustíme to, že nebudou instalovány až ty nejjemnější ochrany třídy B, C tak se může stát, že dojde ke zničení zařízení. Takže pokud si představím prvek, který mi spíná osvětlení někde v zahradě, je tam aktor instalovaný někde v patě do venkovního svítidla. Při poškození mi nebude fungovat jen toto jediné světlo. Ze 100 instalovaných koncových prvků dojde k poškození 2-3 aktorů, které třeba na zahradě v ceně 3x 1500,-Kč vyměníme. Pokud by zásah dostala centrální jednotka, jak ji známe třeba ze systémové sběrnicové instalace, v tom případě u sběrnicového systému nebude fungovat, pokud tam nebudou řešeny redundance zálohy, nebude fungovat vůbec nic. Tím, že náš systém xComfort má decentralizované řízení, chytrost je nejen v chytré jednotce, ale hlavně v koncových zařízeních, jsou tedy ty spínací aktory roletové, v případě poruchy, naše chytré jednotky nebudou fungovat jen některé funkce, které poskytuje právě tato jednotka.

Nebude fungovat vzdálený přístup. Uživatel si nebude moct z práce zvýšit teplotu. To nejde, protože jednotka nebude komunikovat. Bezpečnostní funkce topení přejde do nouzových režimů, takže všechny koncové prvky budou fungovat v přímé imitaci. Když to zobecníme, bez problému při příchodu do domu, když zmáčkneme centrální tlačítko, tak mi vyjedou rolety a prvky, co mají být pod napětím, třeba rychlovarná konvice, deska budou sepnuty. Proti sběrnici to naše řešení bude funkční na 70-80%, nepojedou jen některé funkce. 
Více vašich otázek a následných odpovědí sledujte zde!
Archív videozáznamů EATON naleznete zde!
Dokumentaci xCOMFORT EATON lze prohledávat zde v redakční knihovně.PRACUJETE V OBORU?
CHCETE VĚDĚT VŠE O xCOMFORTu?
ZAŽÁDEJTE SI NÍŽE UVEDENÝM FORMULÁŘEM!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
xComfort EATON
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Bezdrátový systém xCOMFORT se těší stále větší oblibě. Instalace není podmíněna nepříjemným sekáním a je realizovaná podstatně snadněji než konkurenční, vyžadující metalickou sběrnici. A vzhledem k povaze jeho konstrukce je celkem jasné, že je prezentován i ve virtuální sféře. Osobní kontakt je bezpochyby velice důležitý, ovšem ty zásadní znalosti lze nastudovat apriori, tedy předem. Pokud se rozhodnete pro domácí samostudium, pak můžete počítat s tím, že xCOMFORT je opravdu nablízku. Zde jsme připravili přehled loňské dávky vědomostí ...
Je to již dlouho, co nás univerzalita Windows 95 po svých modrých smrtích naučila kouzelnou sekvenci výstupu a znovu nastoupení. Ano, řeč je o restartu zařízení, respektive operačního systému. S přibývajícím komfortem softwarových aplikací se začala prodlužovat doba načítání a startu. A co s tím elektrotechnika? V době, kdy jsem chodil do školy, nikoho kolem nenapadlo, že instalační elektrotechnika bude mít nějakou blízkou souvislost s počítači. V dnešní době můžeme očekávat procesor třeba i ve vypínači, o měřicích přístrojích ani nemluvě. A co taková chytrá systémová instalace? I ta má systém. Ať decentralizovaný nebo centrální. I tam může nastat restart. A jak dlouho asi trvá?
Cloudové služby závislé na internetové konektivitě jsou dnes velice moderní. Jak moc je jednotka Smart manager xComfort závislá na datech, které jsou mimo lokální jednotku? Nepřestane něco fungovat, pokud zamrzne router, protože systém najednou nemá přístup na internet? Dovedete si představit, že váš systém by byl závislý na něčem takovém? Tento a podobné dotazy přicházejí od tazatelů ve spojitosti s bezdrátovou koncepcí systémové instalace xComfort. Jak to tedy je se závislostí systému na internetové konektivitě. O co přijdeme, pokud naše instalace ztratí internetovou konektivitu?
Podobně jako se aktualizují aplikace pro stolní počítače nebo mobilní platformy, tak jsou důležité i aktualizace řídících systémů budov. Jak je na tom xComfort? Jaké zaručuje EATON jako dodavatel xComfortu aktualizace všech jeho souvisejících aplikací? Např. pro ovládání dalších systémů, Android, IOS, Windows. Aktualizace jsou Achillovou patou všech souvisejících programů. Alespoň v redakci máme updaty každých 14 dní. Při představě, že se změní operační systém mobilního telefonu a nedostanu se k ovládání svého domu mě jímá hrůza ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933