Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

SOUTĚŽ: Kolik ...

Přestože se principy jištění a zatížení vodičů prezentují od ...

Svazkový držák ...

Uložit kabelové vedení na zeď je možné různými způsoby. Pokud ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 369
Bazar
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Dostatečná vzdálenost je potřebný parametr v ochraně před bleskem, který je důležitý, pokud je jako způsob ochrany volena izolovaná jímací soustava (Vnější LPS- hromosvod). Dostatečná vzdálenost je elektrická izolace prostřednictvím vzdálenosti mezi ...

xC FAQ#4 Jaké nevýhody může bezdrátový xComfort mít?


Document Actions
xC FAQ#4 Jaké nevýhody může bezdrátový xComfort mít?
Každý systém má své výhody a nevýhody. XComfort, jako bezdrátová, systémová, decentralizovaná elektroinstalace má mnoho kladů, pro které se lze snadno rozhodnout. Pokud vyvažuje absence metalické sběrnice výměnu akumulátorů, pak se jeví tato volba téměř ideální. Ale co například elektromagnetický smog? Můžeme si vzpomenout na pokusy aktivovat obranu před "jedovatou" frekvencí 50Hz, která se nebezpečně šíří z vodičů každé elektroinstalace. Jsou tu zhruba dvě desítky let. A nyní tu máme bezpočetné Wi-Fi, bluethoot, GSM, 5G a také xComfort. Jak dalece je tento systém svým vysíláním datových telegramů ohrožující?
Miroslav Minařík, Redakce portálu Elektrika, ze dne: 25.10.2020
reklama


Sledujte část rozhovoru, který se týká této části problematiky ...


Přepis mluveného slova reportáže ...


Miroslav Minařík
Jaké mínusy tohoto systému upřímně zveřejníte? Zaměřil bych to spíše na uživatelské, protože porovnávat instalaci, která je určena pro rodinné bydlení s něčím, co je do průmyslu, to asi není zrovna na místě. Co myslíš, že by se dalo najít za chybu pro uživatele?

Jaromír Pávek, xComfort EATON
Co se týká nějakých problémů v systému, přemýšlím, kde by uživatel mohl nějakým způsobem narazit, ať je to při návrhu systému, provozu, tak bezdrátového. Často bezdrátový systém uživatel vnímá tak, že si myslí, že potřebuje pro funkci baterie, bateriové napájení. Já si myslím, že na začátku při výběru to může být handicap našeho systému.
Nicméně pokud se systém navrhne i bez baterií, což jde, nemusí být vždy použity, nebo bezdrátová tlačítka s bateriovým napájením, nebo třeba termostaty, které mají baterie … lze použít senzory, které mají napájení 230V a tím pádem potom eliminujeme riziko, kdy uživatel po nějaké době čas od času bude muset baterie vyměnit.

Miroslav Minařík
Elektromagnetický smog. Co si má člověk představit pod tím, když bude mít dům prošpikován frekvencí, na kterou běží komunikační systémy?

Jaromír Pávek, xComfort EATON
Tohle se také zdá jako zákeřná otázka, nicméně z hlediska vysílání … napadlo mě přirovnání s mobilním telefonem. Málokdo ví, že když voláte, telefon zahřeje výkon až na 1,6W. Norma, která bezdrátové systémy homologuje bdí na to, aby výrobci nepřerušovali výkon, povoluje max. vysílací výkon, který je proti mobilu mnohonásobně menší. Maximální výkon na frekvenci 868,3MHz, kde vysíláme, výkon pouhých 25mW. Což máte skoro 1000x nižší vysílací výkon než je mobilní telefon.

Miroslav Minařík
Jaká je časová délka datového telegramu? Jak je to dlouhé?

Jaromír Pávek, xComfort EATON
To nám říká norma. Norma říká to, že my jako výrobci smíme vysílat 1% vysílacího času. Když to zkusíme spočítat, pokud vysíláme hodinu a ta má 360 sekund, a můžeme 1%, tzn., že náš systém smí v tom domě vysílat 36 sekund za hodinu.
A teď dotaz, zdá se vám to moc?
Já si myslím, že to není moc. Je to maximální vysílací čas. Náš systém telegramy dávkuje, nemůže se stát to, že pásmo je překročeno. Kdybych v jeden okamžik měl vypnout 200 zařízení, tzn., centrální vypínač u vchodu umí komunikovat s prvky s FR přijímači. Systém musí za pár milisekund, sekund, dojít k aktivování funkčního členu a potvrzování dat. I do této doby se tato akce započítává. Je to pár sekund. Teď si vezměme, že aby baterie vydržely dlouho, všechny senzory nevysílají. Vysílají tehdy, když je aktivován jejich obvod.
Tedy, když zmáčknu tlačítko, nebo otočím kolečkem termostatu, nebo termostat sám vysílá svou informaci, svoji teplotu do systému. Což je třeba 10-20 teplot za hodinu. Při komunikaci do systému se využívá pouze změna, vysíláme pouze při změně hodnoty. Aktor akčních členů je trvale napájen. Čeká na nějaký povel, ale jak jsem řekl, norma nám říká maximální výkon, který může být.

Miroslav Minařík
Jasně, už bych to dál nerozebíral, to už je analýza.

Jaromír Pávek, xComfort EATON
Napadlo mě, že norma říká 25 mW, ale náš skutečný výkon, se kterým komunikujeme je jen 1mW. 25x jsem to snížil. 

Více vašich otázek a následných odpovědí sledujte zde!
Archív videozáznamů EATON naleznete zde!
Dokumentaci EATON lze prohledávat zde v redakční knihovně.
NAPADÁ VÁS NĚJAKÁ MOŽNÁ NEVÝHODA SYSTÉMU xCOMFORT?
Sdělte svou zkušenost v níže uvedené diskusi!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 3)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
xComfort EATON
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Systémová (chytrá) elektroinstalace se prakticky bez konvenčních ovladačů, jako jsou vypínače na zdi, neobejdou. Teoretik namítne, že si někdo vystačí s ovládáním aplikací na mobilním telefonu, realista ví, že je to holý nesmysl. Pokud proměňujeme svou konvenční elektroinstalaci v kouzelnou, bezdrátovou, tak představou mnoha uživatelů je zachování původních ovládacích míst a to včetně instalovaných přístrojů. A tak zásadní otázkou bylo: Mohu použít již existujících vypínačů, které jsou ve zdi, nebo je musím vyměnit za jiné? Co bude levnější? Použít staré a dát tam nějaký modul, nebo nový přímo s připojením na xComfort?
Předností je nový ergonomický design, který umožňuje snadnou instalaci. Řada domovních přístrojů Mureva Styl dokazuje, že venkovní zásuvky a vypínače mohou být nejen funkční ale i atraktivní na pohled. Co zásadního tato řada přináší? Průhledný kryt pro snadné rozlišení vypínače a zásuvky. Technologie Smart LED pro snadnou orientaci ve tmě. Zásuvky, spínače a tlačítka mohou být snadno osvětleny pomocí přídavné LED kontrolky typu plug-and-play. Jednoduché zapojování. Standardní spínač lze jednoduše přeměnit na tlačítko pomocí pružinového mechanizmu a pomocného polohovacího nástroje ...
One Fits All - Pfannenberg představuje 2 novinky ze svého portfolia. Elektrotechnický výrobce Pfannenberg rozšiřuje své produktové portfolio o řadu PYRA LED. Signalizační zařízení, která jsou vybavena moderní technologií LED, jsou k dispozici jako RGB signalizace, samostatné moduly nebo semafory nabízející flexibilní a univerzální možnosti signalizace provozních režimů pro průmyslové aplikace v oblasti informací a varování ...
Výrobce nové řady vypínačů a zásuvek Sedna poskytuje technickou podporu všemi dostupnými kanály. Mezi ně patří i technický sešit zaměřený na elektrikáře samotné. Ty zajímají podrobnosti ovládání konvenčních a nových přístrojů, poskytování komfortu, provedení zásuvek, dostupné příslušenství, dostupnost a možnosti krycích rámečků, montáž krabic pro povrchovou montáž a samozřejmě detailní technické informace poskytované k výše uvedeným produktům. Krátkou recenzi katalogu sledujte v článku. A nutno poznamenat, že si lze objednat ještě i papírové provedení! Což se nyní stává téměř raritou ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
V dnešní době už není žádnou výjimkou, pokud ovládáte svá zařízení pomocí mobilního telefonu. Společnost ABB s.r.o. v loňském roce uvedla na trh řadu těchto přístrojů a v letošním roce došlo k jejímu rozšíření. Jaké zahrnuje novinky a aplikace, čtěte zde ...
Repríza KNX výroční konference k 30. výročí KNX ve světě. Událostí prováděl Josef Kunc s Vítem Pivoňkou. Z programu této události očekávejte významné novinky pro všechny partnery KNX, jejich hodnocení a doporučování potencionálním zákazníkům, poznatky z vynikajícího projektu KNX systémové instalace, chyby v projektech a při jejich realizaci a předcházení jim, představení všech ...
Je ve všeobecné známosti, že objekty by měly být chráněny hromosvody. Jak ale určit kvalitu systému ochrany před bleskem? Detailnější informace poskytuje ČSN EN 62305-2. Pomůckou pak je free software Milana Kauckého ...
Zajímavé záznamové zařízení představila na brněnském strojírenském veletrhu 2010 společnost TR instruments. Pokud exportujete své zboží a zajímá vás, jak bylo po čas transportu se zbožím zacházeno, máte možnost využít speciálního záznamníku.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933