Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

UČEBNICE EVP#4: ...

Čtvrtý díl učebního textu je určen pro pracovníky pověřené prováděním ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 413
Bazar
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Jak běžně postupujeme při návrhu jímací soustavy? Děláme to správně, nebo opomíjíme řadu technických náležitostí které souvisejí s návrhem hromosvodu? Volíme správnou metodu pro vyšetření ochranných prostorů? Jaký typ hromosvodu běžně navrhujeme a ...
  • Zda je elektroměr elektrický nebo dnes již elektronický přístroj původní označení neprozrazuje. Proč také, on se jiný, než elektronický patrně již ani neuvažuje. Pokud se přesuneme do poválečného období a budeme uvažovat stejnou vážnost měření ...

xC FAQ#2 Mohu udělit ovládání domu různá uživatelská práva?


Document Actions
xC FAQ#2 Mohu udělit ovládání domu různá uživatelská práva?
Ovládání spotřebičů v budově se zdá jednoduché a snadné. Ovládání prostřednictvím displeje na stěně nebo mobilní aplikace je ještě snadnější, ovšem může to mít i negatvní následky. Třeba pokud se v nastavování teplot probírá osoba neznalá nebo dokonce nepovolaná. V praxi to mohou být děti nebo naopak prarodiče. Stále se objevují obavy z bezpečnosti ...
Miroslav Minařík, Redakce portálu Elektrika, ze dne: 11.10.2020

Ovládání spotřebičů v budově se zdá jednoduché a snadné. ovládání prostřednictvím displeje na stěně nebo mobilní aplikace je ještě snadnější, ovšem může to mít i negatvní následky. Třeba pokud se v nastavování teplot probírá osoba neznalá nebo dokonce nepovolaná. V praxi to mohou být děti nebo naopak prarodiče.

Stále se objevují obavy z bezpečnosti systémových elektroinstalací před hackery přitom nebezpečí je ukryto v samotných uživatelích. Při profesionálním návrhu systému jsou tyto úvahy zohledněny. Horší je to v případě svépomocných pokusů uvést v život něco o čem vím z doslechu nebo v lepším případě z návodu k použií.

O čem jsme se s Jaromírem bavili? Sledujte zde ...Přepis mluveného slova ...

Jaromír Pávek, xComfort EATON
Pokud bude vždy instalována řidicí chytrá jednotka, v tomto případě uživatel se připojuje do aplikace přes své přihlášení, takže ano, lze využít různé přístupy. Nejvyšší oprávnění má konfigurátor, administrátor, který se může podívat do všech místností, má právo vzdáleného ovládání a má možnost změny konfigurace. Druhé nejvyšší oprávnění, uživatelské, bude mít majitel aplikace. To je klíčová osoba v domě. Obvykle to je táta rodiny, ale víme jak to je. Často i máma.
Setkáváme se s tím, je to hodně aplikací. Tento majitel přiděluje práva své rodiny. Sám si nechá nejvyšší oprávnění, kde může záhadně ovládat, může se dívat do všech místností, tam využívá všechny funkce, jako je třeba ovládání vytápění … tam může i sám nastavit konkrétní hodnoty pro komfortní teplotu, např. 25°C a ostatní členové rodiny ji nemohou měnit, pouze aktivují pro danou zónu to, co tam někdo povolil. Tzv. maximální teplotu. Dítě si může krátkodobě zvýšit teplotu, ale při první změně teplota skočí do automatiky.

Miroslav Minařík
Připomněl bych drobnost, kde se práva musí nastavit? Pokud je ovládání na stěně, kde máš vypínač, tak na něm nemáš co nastavovat za práva. Pokud je displej na stěně, tam možná práva jsou. Dokáži si představit, že možná setup bude dosažitelný v dané míře na patře s důchodcem, pokud by byl LCD displej v dětském pokoji tak zase pro děti. Nebo v mobilní aplikaci? Kde je to dostupné?

Jaromír Pávek, xComfort EATON
Rozumím. Pokud bude v bytě dotykový displej, obvykle se velmi často používá tablet, který na zdi je v držáku, tak  v tomto případě, pokud to bude senilní uživatel, bychom mohli povolit dětské ovládání. Může přepínat místnosti, sledovat kde je rozsvíceno, měnit časové programy, ale už nemůže zvyšovat hodnoty jak jsem uváděl. Tablet je pro všechny účastníky, telefon rozlišuje účastníky, je pokročilý, nebo host. Přijde vám kamarád, tak mu můžete povolit Hostovské oprávnění. V jeho mobilní aplikaci se zobrazí jen např. obývák, tam kde spí, koupelna atd. najednou z 10-20 místností, které vidí pokročilý uživatel tak vidí jen 2-3 a majitel domu mu povolí to, co může vidět.

Miroslav Minařík
Můžeme mít na každém patře v každém pokoji tablet, který má nějaké práva.

Jaromír Pávek, xComfort EATON
Může se to vztahovat jak na uživatele s mobilem, tak univerzální, tablet, klidně v každém patře.

Miroslav Minařík
Když už děláme rozborku situace, tak mě napadá … Představme si, že máme patro pro senilního uživatele, který má svůj LCD displej a ví, že na něm něco může. A je záškodnický, třeba taková zlá tchyně, v letech může napáchat hodně škod. A bude vědět, že když půjde o patro výš, může udělat víc. Dá se proti tomu něco udělat?

Jaromír Pávek, xComfort EATON
Napadá mě teď jedna věc, pokaždé by se uživatel odhlásil kdyby chtěl něco udělat, musí se zase přihlásit svým vlastním přístupem.

Miroslav Minařík
Byl by tam nějaký default.

Jaromír Pávek, xComfort EATON
Kdyby chtěl vyšší práva, odhlásil by se a přihlásil svým vyšším přístupem a mohl by ovládat daleko více funkcí.

Miroslav Minařík
Já si myslím, že k tomuto bodu jsme řekli více, než jsme museli. 
Více vašich otázek a následných odpovědí sledujte zde!
Archív videozáznamů EATON naleznete zde!
Dokumentaci xCOMFORT EATON lze prohledávat zde v redakční knihovně.PRACUJETE V OBORU?
CHCETE VĚDĚT VŠE O xCOMFORTu?
ZAŽÁDEJTE SI NÍŽE UVEDENÝM FORMULÁŘEM!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
xComfort EATON
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Bezdrátový systém xCOMFORT se těší stále větší oblibě. Instalace není podmíněna nepříjemným sekáním a je realizovaná podstatně snadněji než konkurenční, vyžadující metalickou sběrnici. A vzhledem k povaze jeho konstrukce je celkem jasné, že je prezentován i ve virtuální sféře. Osobní kontakt je bezpochyby velice důležitý, ovšem ty zásadní znalosti lze nastudovat apriori, tedy předem. Pokud se rozhodnete pro domácí samostudium, pak můžete počítat s tím, že xCOMFORT je opravdu nablízku. Zde jsme připravili přehled loňské dávky vědomostí ...
Je to již dlouho, co nás univerzalita Windows 95 po svých modrých smrtích naučila kouzelnou sekvenci výstupu a znovu nastoupení. Ano, řeč je o restartu zařízení, respektive operačního systému. S přibývajícím komfortem softwarových aplikací se začala prodlužovat doba načítání a startu. A co s tím elektrotechnika? V době, kdy jsem chodil do školy, nikoho kolem nenapadlo, že instalační elektrotechnika bude mít nějakou blízkou souvislost s počítači. V dnešní době můžeme očekávat procesor třeba i ve vypínači, o měřicích přístrojích ani nemluvě. A co taková chytrá systémová instalace? I ta má systém. Ať decentralizovaný nebo centrální. I tam může nastat restart. A jak dlouho asi trvá?
Cloudové služby závislé na internetové konektivitě jsou dnes velice moderní. Jak moc je jednotka Smart manager xComfort závislá na datech, které jsou mimo lokální jednotku? Nepřestane něco fungovat, pokud zamrzne router, protože systém najednou nemá přístup na internet? Dovedete si představit, že váš systém by byl závislý na něčem takovém? Tento a podobné dotazy přicházejí od tazatelů ve spojitosti s bezdrátovou koncepcí systémové instalace xComfort. Jak to tedy je se závislostí systému na internetové konektivitě. O co přijdeme, pokud naše instalace ztratí internetovou konektivitu?
Podobně jako se aktualizují aplikace pro stolní počítače nebo mobilní platformy, tak jsou důležité i aktualizace řídících systémů budov. Jak je na tom xComfort? Jaké zaručuje EATON jako dodavatel xComfortu aktualizace všech jeho souvisejících aplikací? Např. pro ovládání dalších systémů, Android, IOS, Windows. Aktualizace jsou Achillovou patou všech souvisejících programů. Alespoň v redakci máme updaty každých 14 dní. Při představě, že se změní operační systém mobilního telefonu a nedostanu se k ovládání svého domu mě jímá hrůza ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933