Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

UČEBNICE EVP#1: ...

Sedíme nad prvním dílem učebnice olomouckého SOLID Team s Petrem Létalem. Tato ...

To nejlepší z ...

K neustálým dotazům z čeho se učit ke zkouškám už máme ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 331
Bazar
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • S rostoucí spotřebou elektroniky vzrůstá i počet různých druhů ovladačů a možností jak své spotřebiče řídit. Poslední trendy vnucují spotřebitelům především mobilní telefony jako ten hlavní prvek řízení. Kdo si však v praxi vyzkouší tuto alternativu ...
  • Uložit kabelové vedení na zeď je možné různými způsoby. Pokud není žádané uložení pod omítkou, pak se nabízí celá řada upevnění na omítce. Představme si například prostor ve sníženém stropě. Rozvody administrativních budov nebo takové prostory jako ...
POZOR! JEŠTĚ NEPROŠLO JAZYKOVOU KOREKTUROU!

xC FAQ#2 Mohu udělit ovládání domu různá uživatelská práva?


Document Actions
xC FAQ#2 Mohu udělit ovládání domu různá uživatelská práva?
Ovládání spotřebičů v budově se zdá jednoduché a snadné. Ovládání prostřednictvím displeje na stěně nebo mobilní aplikace je ještě snadnější, ovšem může to mít i negatvní následky. Třeba pokud se v nastavování teplot probírá osoba neznalá nebo dokonce nepovolaná. V praxi to mohou být děti nebo naopak prarodiče. Stále se objevují obavy z bezpečnosti ...
Miroslav Minařík, Redakce portálu Elektrika, ze dne: 11.10.2020

Ovládání spotřebičů v budově se zdá jednoduché a snadné. ovládání prostřednictvím displeje na stěně nebo mobilní aplikace je ještě snadnější, ovšem může to mít i negatvní následky. Třeba pokud se v nastavování teplot probírá osoba neznalá nebo dokonce nepovolaná. V praxi to mohou být děti nebo naopak prarodiče.

Stále se objevují obavy z bezpečnosti systémových elektroinstalací před hackery přitom nebezpečí je ukryto v samotných uživatelích. Při profesionálním návrhu systému jsou tyto úvahy zohledněny. Horší je to v případě svépomocných pokusů uvést v život něco o čem vím z doslechu nebo v lepším případě z návodu k použií.

O čem jsme se s Jaromírem bavili? Sledujte zde ...Přepis mluveného slova ...

Jaromír Pávek, xComfort EATON
Pokud bude vždy instalována řidicí chytrá jednotka, v tomto případě uživatel se připojuje do aplikace přes své přihlášení, takže ano, lze využít různé přístupy. Nejvyšší oprávnění má konfigurátor, administrátor, který se může podívat do všech místností, má právo vzdáleného ovládání a má možnost změny konfigurace. Druhé nejvyšší oprávnění, uživatelské, bude mít majitel aplikace. To je klíčová osoba v domě. Obvykle to je táta rodiny, ale víme jak to je. Často i máma.
Setkáváme se s tím, je to hodně aplikací. Tento majitel přiděluje práva své rodiny. Sám si nechá nejvyšší oprávnění, kde může záhadně ovládat, může se dívat do všech místností, tam využívá všechny funkce, jako je třeba ovládání vytápění … tam může i sám nastavit konkrétní hodnoty pro komfortní teplotu, např. 25°C a ostatní členové rodiny ji nemohou měnit, pouze aktivují pro danou zónu to, co tam někdo povolil. Tzv. maximální teplotu. Dítě si může krátkodobě zvýšit teplotu, ale při první změně teplota skočí do automatiky.

Miroslav Minařík
Připomněl bych drobnost, kde se práva musí nastavit? Pokud je ovládání na stěně, kde máš vypínač, tak na něm nemáš co nastavovat za práva. Pokud je displej na stěně, tam možná práva jsou. Dokáži si představit, že možná setup bude dosažitelný v dané míře na patře s důchodcem, pokud by byl LCD displej v dětském pokoji tak zase pro děti. Nebo v mobilní aplikaci? Kde je to dostupné?

Jaromír Pávek, xComfort EATON
Rozumím. Pokud bude v bytě dotykový displej, obvykle se velmi často používá tablet, který na zdi je v držáku, tak  v tomto případě, pokud to bude senilní uživatel, bychom mohli povolit dětské ovládání. Může přepínat místnosti, sledovat kde je rozsvíceno, měnit časové programy, ale už nemůže zvyšovat hodnoty jak jsem uváděl. Tablet je pro všechny účastníky, telefon rozlišuje účastníky, je pokročilý, nebo host. Přijde vám kamarád, tak mu můžete povolit Hostovské oprávnění. V jeho mobilní aplikaci se zobrazí jen např. obývák, tam kde spí, koupelna atd. najednou z 10-20 místností, které vidí pokročilý uživatel tak vidí jen 2-3 a majitel domu mu povolí to, co může vidět.

Miroslav Minařík
Můžeme mít na každém patře v každém pokoji tablet, který má nějaké práva.

Jaromír Pávek, xComfort EATON
Může se to vztahovat jak na uživatele s mobilem, tak univerzální, tablet, klidně v každém patře.

Miroslav Minařík
Když už děláme rozborku situace, tak mě napadá … Představme si, že máme patro pro senilního uživatele, který má svůj LCD displej a ví, že na něm něco může. A je záškodnický, třeba taková zlá tchyně, v letech může napáchat hodně škod. A bude vědět, že když půjde o patro výš, může udělat víc. Dá se proti tomu něco udělat?

Jaromír Pávek, xComfort EATON
Napadá mě teď jedna věc, pokaždé by se uživatel odhlásil kdyby chtěl něco udělat, musí se zase přihlásit svým vlastním přístupem.

Miroslav Minařík
Byl by tam nějaký default.

Jaromír Pávek, xComfort EATON
Kdyby chtěl vyšší práva, odhlásil by se a přihlásil svým vyšším přístupem a mohl by ovládat daleko více funkcí.

Miroslav Minařík
Já si myslím, že k tomuto bodu jsme řekli více, než jsme museli.

Více vašich otázek a následných odpovědí sledujte zde!
Archív videozáznamů EATON naleznete zde!
Dokumentaci EATON lze prohledávat zde v redakční knihovně.
Znáte ze své zkušenosti nějaký negativní případ špatně navržených uživatelských práv?
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
xComfort EATON
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Každý systém má své výhody a nevýhody. XComfort, jako bezdrátová, systémová, decentralizovaná elektroinstalace má mnoho kladů, pro které se lze snadno rozhodnout. Pokud vyvažuje absence metalické sběrnice výměnu akumulátorů, pak se jeví tato volba téměř ideální. Ale co například elektromagnetický smog? Můžeme si vzpomenout na pokusy aktivovat obranu před "jedovatou" frekvencí 50Hz, která se nebezpečně šíří z vodičů každé elektroinstalace. Jsou tu zhruba dvě desítky let. A nyní tu máme bezpočetné Wi-Fi, bluethoot, GSM, 5G a také xComfort. Jak dalece je tento systém svým vysíláním datových telegramů ohrožující?
Spojování a propojování systémů je více důležité než by někdo na počátku čekal. Pokud se nad svou systémovou instalací nezamýšlíme již v rámci návrhu projektu, ale implementujeme ji různě dle aktuální potřeby, můžeme narazit na nekompatibilitu některých zařízení. Zabezpečovací signalizace je sama o sobě autonomní a u certifikovaných uzavřený systém. Podobná situace může být i u klimatizací. Pokud již jednou ovládáme spotřebiče domu pomocí aplikace xComfort, přepínat se na další je přinejmenším nekomfortní, ba dokonce chaotické. Jak takové systémy dostat do ovládání XComfort?
... ptá se nejeden uživatel systémové instalace, kterou její výrobce přestal podporovat. A to již z jakéhokoliv důvodu. Zánik společnosti, zrušení projektu nebo třeba i neschopnost reakcí v požadovaných časech. Je tedy xComfort řešením? Jaká je vazba na již natažená vedení původní systémové instalace?
Co byste řekli na to, kdybyste při přípravě elektroinstalace už nemuseli k vypínačům vést žádné kabely. Velmi často se stává, že si stavebník ve fázi realizace elektroinstalace rozmyslí umístění vypínačů a elektrikář pak musí předělávat hotové rozvody. Jděte na to chytře. Použít lze naprogramované sady GO Wireless s bezdrátovou komunikací ze sortimentu EATON xComfort pro nejběžnější aplikace, jako je ovládání ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933