Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: WAGO: Měření proudu a energie (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 21.09.2016
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

WAGO: Měření proudu a energie


WAGO: Měření proudu a energie
Vzájemně sladěné výrobky pro správu údajů o spotřebě energie zajišťují maximální transparentnost a maximální úsporu nákladů. Společnost WAGO nabízí správný výrobek pro každý z těchto kroků celého procesu. Jsou mezi nimi výrobky pro měření (transformátory a Rogowského cívky), vyhodnocování (převodníky proudu) i vizualizaci a konfiguraci (systém WAGO-I/O-SYSTEM 750).
Tým portálu Elektrika, ze dne: 21.09.2016



Portfolio společnosti Wago pro měření proudu a energie nám na veletrhu AMPER 2016 představil Filip Cenefels.


Rozhovor si také můžete přečíst v textové podobě

Elektrika.tv:
Máme tady poledne a s poledním časem k nám přišel Filip Cenefels ze společnosti WAGO a měli bychom si něco povědět o měření energií, speciálně o tom, co pro měření energií a sledování odběru připravila firma WAGO. Můžete nám krátce říci, co jste připravili, anebo jak jste vlastně na toto zaměření přišli nebo jestli je to nějaká reakce na uplynulý Amper?

Filip Cenefels:
My jsme v loňském roce v podstatě po skončení Amperu přemýšleli, na co se návštěvníci našeho stánku zaměřovali, na co se ptali nejvíce a dalo by se to shrnout asi do třech základních oblastí. Třetina byly běžné dotazy na projekty zákazníků, které zrovna řešily. Druhá třetina dotazů byla velmi prostá a jasná, dotaz zda mohou na WAGO svorku použít hliníkový vodič. A třetí třetina dotazů byla zaměřena na měření proudu a měření energií. A pár vzorků z této oblasti bych vám dneska rád předvedl.

Elektrika.tv:
Máte pro to nějaké podklady nebo nějaký katalog nebo něco, kde si můžeme najít nějaké základní informace?

Filip Cenefels:
Určitě. My jsme v podstatě těsně po skončení loňského Amperu přišli s myšlenkou aktualizovat nebo přeložit vlastně katalog WAGO do češtiny a přiblížit ho vlastně českému zákazníkovi. V katalogu se v podstatě návštěvník nebo čtenář dozví všechno od měření, od vlastně měřících traf, až po zpracování signálu, jak ho vyhodnotit. A samozřejmě je tam i technická část. To znamená, je tam teoretická část. Jakým způsobem se vlastně některé stejnosměrné, střídavé složky měří.

Elektrika.tv:
No dobře. Vy jste nám přinesl ukázat nějaké vzorky. Takže můžeme si u konkrétních věcí říci něco bližšího, co to je, k čemu se to použije, jak se to použije, jaké to má výhody?

Filip Cenefels:
Já bych začal asi s těmi v podstatě senzory nebo těmi měřícími trafy. Naprosto běžné průvlečné trafo, myslím, že je základ v každém portfoliu. U měření, já bych se spíše zaměřil na například trafa, která jsou s děleným jádrem, to znamená, pro projekty, kdy v podstatě již dochází k nějakému retrofitu. To znamená, už máte instalaci hotovou a nemůžete třeba rozpojovat dané žíly. Můžete vlastně to dělené jádro nacvaknout na měřenou žílu.

Dalším poměrně velmi zajímavými měřícími trafy jsou průvlečná trafa s konektory picoMAX, které vlastně mají osovou vzdálenost jednotlivých žil ve velikosti 17,5mm. To znamená, přesně lícují s jističem. K tomu tyto trafa se dělají na převod na 0,1A. S kombinací s našim I/O systémem je možné použít ještě takto miniaturní trafa, opravdu, když už v rozvaděči je velmi málo místa, tak lze vlastně převod ne na 0,1A, ale na miliampéry, použít takováto miniaturní trafíčka. Velmi zajímavým dalším měřícím prvkem proudu jsou robdovského cívky pro velmi snadnou a velmi rychlou instalaci. V podstatě velmi jednoduchá instalace a měření proudu bez jakéhokoliv nástroje.


Elektrika.tv:
Dobře. Vidím, že některé komponenty umožňují i dodatečnou montáž. Když budu něco montovat, přidávat nebo když bych potřeboval něco vyměnit, něco odpojit, můžu ty kabely prodloužit? Nebo co si můžu udělat s těma trafama, co si mohu dovolit, co si nemohu dovolit, aby se nestalo nic mimořádného?

Filip Cenefels:
Tak samozřejmě u měřících traf, jako každá trafa je třeba myslet také na zkratování sekundáru v případě odpojení té dané zátěže. K tomu slouží vlastně sada zkratovacích svorek. Velmi jednoduchá zase, bezšroubé provedení, jak je to u WAGA zvykem. To znamená, zkratovací svorky, které můžete vlastně do instalace nainstalovat a při nějakém měření nebo při nějaké výměně můžete vlastně velmi jednoduše přepnout, zkratovat sekundár trafa a trafo se nespálí.

Elektrika.tv:
Dobře. A tady k těm měřícím trafům. Nějaké možnosti, jak je omezená třeba délka rozvodů nebo jak je to citlivé na rušení?

Filip Cenefels:
V tomto případě bych možná rád odkázal na naše webové stránky, kde posluchači mohou vlastně najít ke stažení náš software, který vlastně je schopen po zadání typu trafa a průměru kabeláže, vypočítat, jaká je maximální vzdálenost vodiče od měřícího bodu ke zkratovacím svorkám a od zkratovacích svorek k zařízení, k elektronice, které potom ten signál zpracovává.

Elektrika.tv:
Dobře. Takže máme změřeno. Teď jste říkal, zařízení, které to zpracovává. Jak dál zpracovat, co všechno se s těmi daty naměřenými dá dělat?

Filip Cenefels:
Prvním asi nejjednodušším způsobem měření čistě proudu, jsou převodníky, proudové převodníky. Vyrábějí se jak vlastně variabilně pro zpracování signálu 0,1A nebo 0,5A. Jsou dva typy pro běžná trafa, jako jsou průvlečná nebo s děleným jádrem. A druhá varianta pro robdovského cívky. A tyto převodníky potom generují vlastně unifikovaný signál jak napěťový, tak proudový. Další možností je použít měřící převodník, který je průvlečný, to znamená, měřící žílu mohu provést přímo tím převodníkem. Tento převodník je schopen měřit až do 100A jak stejnosměrnou, tak střídavou složku. Opět unifikovaný signál a velmi bezpečné galvanické oddělení elektroniky, se kterou zpracovávám potom ten unifikovaný signál.


Elektrika.tv:
Dnes je celkem dost běžná věc, že různé elektronické zdroje zatěžují vyššími harmonickými. Je to ošetřeno, aby to dobře měřilo, i když tam bude větší množství vyšších harmonických?

Filip Cenefels:
K tomu bych asi doporučil využití našich měřících karet z WAGO I/O systému. WAGO I/O Ssystém disponuje třemi typy měřících karet. Trafa a napěťové sondy mohu přivést vlastně do měřící karty. Ty karty jsou tři. Jedna karta je poměrně jednoduchá, běžné třífázové měření, všechny typy výkonů na třech fázích. Druhá karta, poměrně sofistikovanější, je schopná, jak jste zmínil, měřit až jednačtyřicátou harmonickou složku a dokonce i ve čtvrtém kvadrantu, to znamená, v oblasti generátoru. Třetí varianta karty měří i na nule, takže se používá především v průmyslu, kde je potřeba ochránit nějaké svody, problémy na motoru apod.

Elektrika.tv:
Když jste tady zmínil ty připojovací napěťové svorky, můžeme si ukázat detaily, jak to vypadá?

Filip Cenefels:
Toto je vlastně napěťová sonda. Je řešena ve dvou variantách průměrů. Jedná se vlastně o nože, které se zaříznou do daného kabelu. Kabel se nemusí takzvaně oholit. Ty nože se vlastně samy zaříznou do dané žíly a samozřejmě, aby tam byla ochrana, tak je tam vlastně daná pojistka pro ochranu.

Elektrika.tv:
Slyšeli jsme tady spoustu zajímavých informací. Pokud by to někoho zajímalo, pokud by chtěl třeba i vědět něco víc nebo si toho prohlédnout více, co takovému divákovi, návštěvníkovi veletrhu Amper doporučíte?

Filip Cenefels:
V prvé řadě návštěvníkům veletrhu vřele doporučuji navštívit náš stánek. V druhé řadě vřele doporučuji požádat si o zaslání nebo vyzvednutí si katalogu měření proudu a energie. A samozřejmě spoustu informací se naši zákazníci dozvědí z internetových stránek www.wago.cz.

Elektrika.tv:
Výborně, já vám děkuji za informace a za rozhovor.

Filip Cenefels:
Děkuji, na shledanou.


O  firmě WAGO
Firma WAGO vznikla v roce 1951. Vyvinula techniku pružinových svorkových spojů, která je alternativou k běžnému šroubovému propojení. Vyrábí produkty ze dvou oblastí. V oblasti ELECTRICAL INTERCONNECTIONS najdete výrobky elektrické spojovací techniky založené na principu pružinových svorkových spojů. V oblasti AUTOMATION naleznete výrobky pro automatizaci založené na průmyslových sběrnicích a pružinovém principu, jakož i interface moduly pro oblasti průmyslu, procesní a domovní techniky.


POKUD PRACUJETE V OBORU,
můžete si zažádat o bezplatné zaslání
aktuálního katalogu produktů WAGO

NÍŽE UVEDENOU OBJEDNÁVKOU!
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
WAGO Elektro spol. s r.o. - Rozvodova 1116/36, Praha 4 - Modřany - 261 090 143 - info.cz@wago.com

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.