Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Poselství laickým provozovatelům elektroinstalací! Elektrické zásuvky mohou vypadat bezproblémově, ale jejich oprava má svá pravidla. V českém právním systému platí zákon č. 250/2021 Sb., který vymezuje pravidla pro práci s technickými zařízeními ...
  • Koho kdy samotného napadlo jaké preventivní opatření by elektromontéři a elektroúdržbáři měli provádět, aby předešli úrazům při používání ručního nářadí? Asi nikdy a nikoho, tedy vyjma bezpečáka. Ten naopak přesně ví, jaké příčiny nejčastěji vedou k ...

Všechno funguje jak má… zkušenost z letošního veletrhu AMPER


Document Actions
Všechno funguje jak má… zkušenost z letošního veletrhu AMPER
Na letošním veletrhu AMPER jsem absolvoval následující rozhovor, který je pochopitelně částečně pozměněn pro styl dialogu, nicméně podstata rozhovoru zůstala zachována v celém rozsahu. K expozici firmy DEHN přišel postarší, na první pohled nahněvaný muž. Přímo z něj čišela nedůvěra v jakékoliv systémy ochrany před bleskem a rozhovor probíhal přibližně v tomto stylu ...
Dalibor Šalanský, ze dne: 29.04.2013
reklama


Na letošním veletrhu AMPER jsem absolvoval následující rozhovor, který je pochopitelně částečně pozměněn pro styl  dialogu, nicméně podstata rozhovoru zůstala zachována v celém rozsahu.
K expozici firmy DEHN přišel postarší, na první pohled nahněvaný muž. Přímo z něj čišela nedůvěra v jakékoliv systémy ochrany před bleskem a rozhovor probíhal přibližně v tomto stylu:

  • Postarší muž: "Dobrý den, mohu Vám ze své zkušenosti říci, že vše, co zde vystavujete, stejně nefunguje."
  • Já: "Copak se stalo?"
  • "No, udeřil mi do domku blesk."
  • "Nějaké škody?"
  • "Odešla mi fotovoltaická elektrárna."
  • "A v jakém rozsahu, co vše bylo poškozeno?"
  • "Úplně všechno! Fotovoltaické panely i střídač. Ty panely byly zničené všechny."
  • Napadla mě pochopitelně jediná možná otázka: "A měl jste správně nainstalovaný systém ochrany před bleskem?"
  • "Ano jistě! Nejen že mám hromosvod, ale u střídače byly i přepěťové ochrany!"
  • "To je principiálně v pořádku, ale měl jste systém správně nainstalovaný?"
  • "Pochopitelně. Všechno bylo podle projektu."

Panely jako jímač, Foto: Jan Štěpán


Ochrana stringů střídače, Obr. D.Šalanský

Rozhovor plynul dál a já jsem se pomalu dostával do úzkých s vědomím, že budu řešit mně první známý příklad škod při instalaci oddáleného hromosvodu. Jednak jsem počítal s tím, že projektant nebude hazardovat a nepřipojí panely k hromosvodu a také jsem musel řešit otázku termínů a definicí. Dotyčný pán si totiž pletl ekvipotenciální pospojení s uzemněním a připojení k hromosvodu lehce zaměnil za ochranné tedy ekvipotenciální pospojení. To je však samozřejmě v pořádku, laik přece nemusí rozeznávat rozdíly mezi těmito názvy. Nicméně na mnou pokládané otázky odpovídal stylem, že skutečně vše vypadalo tak, že LPS je korektně instalován. Pak mě napadla myšlenka vrátit se zcela na začátek a vše si ještě jednou srovnat, přeci jenom mumraj na veletrhu není ideální místo na klidné přemýšlení a řekl jsem:


Správná ochrana za pomoci izolované LPS, Obr. D.Šalanský


Izolovaný hromosvod na plechové střeše s HVI light, Foto: D.Šalanský


Příklad dostatečné vzdálenosti na RD, Obr. D. Šalanský


Ochrana RD při nedodržení dostatečné vzdálenosti, Obr. D.Šalanský

Někde musí být chyba. Zkusme ji tedy najít.
S tím rizikem, že na výpočtu dostatečných vzdáleností vše ztroskotá, a že se nedobereme výsledku, takže jsem začal od začátku a zkusil jsem novou první jednoduchou otázku:
  • "Doufám, že jste neměl panely spojené s hromosvodem?"
  • "No samozřejmě, že měl. Vždyť to bylo v projektu."
    (Zde byla právě záměna termínu pospojení s termínem připojení k LPS).
  • Smutně jsem se na staršího pána podíval a řekl jsem: "Bohužel, tak to je v pořádku. Vše dopadlo tak, jak mělo."

Poznámka:
s Honzou Hájkem na našich školeních vždy říkáme, že v případě neoddáleného hromosvodu bude škoda na FV panelech 0 až 100%. Zde to byla horní možná hranice. Poškozeny, resp. zničeny prý byly opravdu všechny panely.


Rozsudek nad panely, Foto: Jan Hájek


Všechno špatně, nejčastější případ na RD, Foto: V. Jelínek

Dále jsem se zaměřil na ochranu střídače a položil druhou zcela klíčovou otázku:
  • "A kde byly instalovány svodiče přepětí?"
    Samozřejmě v případě spojení panelů s vnějším LPS je jakákoliv instalace SPD velice diskutabilní.
  • "Svodiče byly na straně připojení k síti, na výstupu z měniče"
Moje vysvětlení pánovi:
Blesk udeřil do hromosvodu, jednalo se skutečně o přímý úder. Izolační pevnost mezi rámem  a křemíkovou deskou FV panelu je možná 4kV. Izolační pevnost v samotné křemíkové desce je asi 900V. Takto nízké izolační schopnosti  nejsou pro blesk vůbec žádnou postřehnutelnou překážkou. Máme-li hovořit o účinné izolaci, musí vydržet řádově až stovky tisíc voltů. Takže došlo k průrazu a přeskoku na křemíkovou desku a dál se už blesk šířil zcela bez překážky. Stejnosměrné vedení od panelů ke střídači vytvořilo další svod, kterým protekla část bleskového proudu do střídače, ten zničila a pokračovala po vedení nn dále k uzemnění. Jakékoliv svodiče na AC straně nemohou zafungovat, neboť blesk přišel z druhé strany.


Následky zavlečení bleskového proudu, Foto: DEHN SÖHNE


Následky zavlečení bleskového proudu, Foto: DEHN SÖHNE 2


Následky zavlečení bleskového proudu, Foto: DEHN SÖHNE 3

Dále jsem téměř s jistotou konstatoval:
  • "Asi toho bylo zničeno daleko více?"
  • "Ano, odešla mi v domku veškerá elektronika, televize, pračka… Na půdě jsem měl anténní zesilovač, ten se úplně vypařil."

Ten pán měl obrovské štěstí v neštěstí. Mohla začít hořet střecha.

V krátkosti jsem pánovi popsal základní projekční a montážní chyby:

1. Jedinou spolehlivou ochranou před bleskem je izolovaný hromosvod.
2. Toto řešení zajistí, že přes panely nebude zavlečena část bleskového proudu do domku.
3. SPD musí být instalovány na obou stranách střídače, tedy na AC i DC straně. Řeší ochranu střídače proti indukovaným přepětím.
4. Na vstupu napájení do domku musí být instalován svodič bleskových proudů, tedy SPD T1.

Další ochranná opatření už nemělo cenu zmiňovat, to bylo úkolem projektanta.

A perlička na závěr?
Zařízení FVE ještě nebylo předané, stále patřilo montážní firmě.

Až poté, co pán odešel, mě napadlo, že i ostatní škody na elektronice v domku mohl svést na projektanta a montážní firmu FVE, neboť zcela prokazatelně nevhodným zapojením způsobili zavlečení části bleskového proudu dovnitř do domku. (On by přes koaxiální kabely ten blesk do domku stejně vletěl, neboť anténa jako vždy byla spojena s hřebenovým vedením, ale za zkoušku by to stálo).
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 7)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

LUMA Plus s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
... české zastoupení firmy DEHN + SÖHNE každé dva roky vždy k příležitosti veletrhu Amper vydává zkrácený český katalog svých výrobků. Opravdovou lahůdkou je druhá kapitola tentokrát žlutá, tedy Yelow/Line ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Docela často můžeme řešit případ ozvučení škol. To se děje buďto celkově - plošně po celé škole anebo jen v podobě lokálního ozvučovacího systému pro tělocvičny či specializované učebny. Proto se podívejme, jak se dá takové ozvučení v dnešních podmínkách řešit.
Řešíte, jakou ochranu před bleskem zvolit? Co vám říká pojem oddálený hromosvod? Jak konstruovat tuto ochranu v různých podmínkách radí společnost Dehn. Nechybí výtažky z norem, tabulky a konkrétní postupy. Více zde ...
V dalším díle seriálu, který seznamuje čtenáře se současnými moderními možnostmi v oblasti plošného ozvučování, navštívíme exteriér, konkrétně sportovní areál, tedy kombinaci hřiště - tribuna, ale také např. lyžařskou sjezdovku nebo tenisové kurty. V tomto článku se podíváme na to, jak je to s dimenzováním takového systému a jeho komfortem.
Podívejme se nyní na ozvučení prodejen, které můžeme řešit dvojím způsobem, podle toho, zda ozvučení má být hlasité, nebo spíše jen jako zvuková kulisa. Toto má vliv na výběr nejenom buzení, ale i samotných reproduktorů a jejich umístění ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933