Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Volba osvětlovací soustavy do vznikajícího projektu (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 10.06.2011
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Volba osvětlovací soustavy do vznikajícího projektu


Volba osvětlovací soustavy do vznikajícího projektu
S čím souvisí možnosti využití jednotlivých typů osvětlovacích soustav? Kterými třemi základními typy osvětlovacích soustav lze realizovat hlavní osvětlení prostoru? Co jsou to zóny a co je to zónování? Z pohledu charakteru se osvětlovací soustavy dělí na přímé, smíšené nebo nepřímé. Přímé osvětlení je z hlediska dosažení kvantitativních parametrů osvětlení energeticky nejúčinnější, nepřímé osvětlení je ...
Petr Žák., ze dne: 10.06.2011


Osvětlovací soustava umělého osvětlení je funkčně ucelený soubor osvětlovacích prostředků (tj. světelných zdrojů, svítidel a jejich příslušenství, včetně napájení a ovládání), které vytváří v osvětlovaném prostoru světelné prostředí v závislosti na vlastnostech, stavu a rozmístění těchto prostředků a rovněž na světelných vlastnostech osvětlovaného prostoru a v něm umístěného zařízení.


Volba typu osvětlovací soustavy zásadním způsobem ovlivňuje jak světelné prostředí v daném vnitřním prostoru, tak energetickou náročnost osvětlení. Osvětlovací soustavy lze rozlišit podle jejich typu a podle jejich charakteru. Jak typ, tak i charakter osvětlovací soustavy ovlivňuje její energetickou náročnost. Hlavní osvětlení prostoru, které vychází z fyziologických požadavků uživatelů, lze realizovat třemi základními typy osvětlovacích soustav:

Možnosti využití jednotlivých typů osvětlovacích soustav souvisí s aplikační oblastí a charakterem osvětlovaného prostoru. Nejvyšší energetickou náročnost vykazuje celková osvětlovací soustava, nejmenší kombinovaná osvětlovací soustava. Celková soustava zajišťuje požadovanou horizontální osvětlenost s předepsanou rovnoměrností v celém prostoru. Za požadovanou osvětlenost se v tomto případě považuje předepsaná osvětlenost pro nejnáročnější zrakový úkol v rámci řešeného prostoru. Návrh odstupňované soustavy vychází ze zónování vnitřního prostoru. Zóny jsou funkčně vymezené části prostoru, které se liší charakterem a náročností zrakových činností, které jsou v nich vykonávány. Každou funkčně vymezenou část je třeba přesně popsat z pohledu zrakové činnosti a požadovaných světelně technických parametrů. Jedním z pomocných parametrů, který může usnadnit toto zónování je rozložení denního osvětlení v řešeném prostoru. Příkladem aplikace zónování je velkoprostorová kancelář, jejíž prostor lze rozdělit na pracovní a komunikační zóny. Kombinovaná soustava je kombinací celkové nebo odstupňované soustavy a soustavy místního osvětlení. Kombinovaná osvětlovací soustava je energeticky nejúčinnějším způsobem osvětlení. Hlavní oblastí použití této soustavy jsou prostory, kde se na velké ploše nachází relativně malý počet pracovišť nebo kde jsou pro daný zrakový úkol požadovány vysoké hladiny osvětlenosti. Energetická náročnost kombinované osvětlovací soustavy v závislosti na řešeném prostoru může být v porovnání s celkovou soustavou i o 50% nižší.

Z pohledu charakteru se osvětlovací soustavy dělí na přímé, smíšené nebo nepřímé. Přímé osvětlení je z hlediska dosažení kvantitativních parametrů osvětlení energeticky nejúčinnější, nepřímé osvětlení je nejméně účinné. Při úvahách o změnách charakteru osvětlení je třeba vzít v úvahu vliv nově navrženého řešení na vzhled osvětlovaného prostoru a kvalitativní parametry osvětlení.

 

Žák P., ČVUT – FEL, Praha

Toto je ukázka sborníku přednášek č. 41.

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.