Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Skandál! Platí ČSN opravdu pro všechny? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 2.01.2002
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Skandál! Platí ČSN opravdu pro všechny?


Při zkouškách ve školách nebo inspektorátech se klade velký důraz na bezpečné provedení instalace tak, aby nikoho neohrožovala na zdraví nebo na životě. Ovšem obchodníci s materiálem a prodavači ke zkouškám nemusí a taky to podle toho vypadá.
Jiří Reich, ze dne: 2.01.2002

Mezitím co si většina elektrotechniků uvědomuje, co může zapříčinit případným lajdáctvím, některým obchodníkům jsou ČSN nejen silně vzdálené, ale zřejmě podle jejich odpovědí je jim jedno jaký osud spotřebitele čeká. Na jedné straně vidím nás elektrotechniky, jež nadáváme na skutečnost, že ČSN jsou pro nás drahé (abychom pracovali zodpovědně) a na straně druhé vidím obchodníky, prodejce spotřebičů, kteří vůbec nemají "páru" jaký je třeba rozdíl mezi sítí TN-C a TN-S a prodají vám cokoliv, co se jim obchodně hodí včetně jejich logického odůvodnění.

Interspar

Co se vlastně stalo?
Ono nejen že se stalo, v době kdy vychází tento článek se stále ještě děje. Někdy před Vánoci jsem si všiml v obchodním domě Interspar na Vídeňské ulici v Brně žehlícího prkna, jehož součást byla i prodlužovací šňůra jehož zásuvka (samička) byla pevně připevněna. Vidlice (samec) je v provedení Euroschuko, což prakticky znamená, že tuto vidlici můžete použít do zásuvek v českém provedení s kolíkem i v zahraničním (např. Rakousko, Německo) Schuko.

Interspar

Zásuvka (samička) je bohužel v provedení na našem trhu nepovoleném a to v provedení Schuko. To znamená, že zásuvka nemá ochranný kolík ale ochranný kontakt jehož protipól absentuje u českých vidlic.

Interspar

Toto zboží jsem do Vánoc ještě spatřil v Makru, Bauhausu a u Vichra. Poprosil jsem prodejce o prohlášení o shodě na tento výrobek. Odpověď byl údiv nad tím co to vlastně chci. Připomnělo mi to situaci, kdy jsem chtěl kdysi žárovku na 12 Voltů a dostalo se mi odpovědi, že žárovky na Volty došly, ale mají žárovky na Watty!

V čem spatřuji nebezpečí?
Jeden prodejce (vědom si nějaké diference), mi sdělil, že uvedená zásuvka je pouze na žehličky zakoupené v jejich obchodě. Protože všechny žehličky (dnes vyrobené) mají většinou vidlici Euroschuko, tak v případě tohoto spojení je vše v pořádku. Ovšem v pořádku to nebude, když spotřebitel vytáhne starší žehličku s vidlicí pro český kolík.

Bauhaus

Nejen že české vidlici překáží Schuko kontakty, ale i na boku zásuvky jsou výstupky, které zabraňují plynulému zasunutí české vidlice do Schuko zásuvky. Co udělá český spotřebitel? To máme již roky ověřeno. Upraví vidlici na bocích tím, že ji zpravidla zůží a pokud ji "nenacpe" mezi Schuko kontakty, tak kontakty štípačkami odcvakne. Pak už většinou nic nebrání spojení fázového a středního vodiče. Ovšem ochranný vodič zůstává nepřipojen.
Ale zbytečně nepolemizujme o tom, co se může stát. Naše platné ČSN hovoří o provedení zásuvky jasně. Takže pokud na uvedený výrobek není udělená nějaká vyjímka, jedná se o prodej podobný tomu na co býval na tržištích, kde se objevovaly u vietnamských stánkařů různé elektrické spotřebiče, které možná splňovaly nějaké parametry, ovšem ne pro náš trh. Podivuji se nad tím, že takové renomované obchodní domy jako je Makro, Bauhaus, Interspar a Vichr prodávají něco, co není v souladu s našimi předpisy.

Bauhaus

Naskýtá se otázka, zda i v ostatních oborech nemají takový přístup k prodávanému zboží. A zda platí naše ČSN i u takových obchodníků a pokud platí, zda a v jaké výši jim bude vydán finanční postih. Jak dají vědět odběratelům, že si koupili zboží pro náš trh neschválené. Zda berou na sebe odpovědnost za případné úrazy. Jak vynahradí čas nakoupení a vrácení takového výrobku spotřebiteli včetně cestovného? Takový prodejce nemusí mít člověka znalého místních předpisů?

Podívejme se co říká ČSN 33 2000-4-46 v části 46N6 Zásuvková spojení:
Pevné zásuvky v rozvodech nn musí mít vždy ochranný kontakt. Tento kontakt musí být spojen spolehlivě s ochrannou soustavou, předepsanou pro použitý způsob ochrany a musí zajistit spojení připojovaného zařízení s touto soustavou.
Pro pevná zásuvková spojení se musí používat vzorů stanovených příslušnou normou ČSN.
ČSN 33 2180 Připojování elektrických přístrojů a spotřebičů
IEC 83 Národní vzory

Tento názor jsme s kolegy konzultovali s našimi předními odborníky na danou problematiku Ing. Michalem Křížem a Ing. Josefem Kuncem.

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.