Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Výskyt indukovaných nábojů (základní pojmy 11.) (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 17.12.2002
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Výskyt indukovaných nábojů (základní pojmy 11.)


Indukované náboje mohou za určitých podmínek vznikat na vypnutých, ale nijak nezajištěných vedeních. Co rozhoduje o tom, jak velký bude indukovaný náboj?
Milan Bureš, Tým portálu Elektrika, ze dne: 17.12.2002

Indukované náboje mohou za určitých podmínek vznikat na vypnutých, ale nijak nezajištěných vedeních. O tom jak velký bude indukovaný náboj rozhoduje velikost magnetického pole, tedy sycení, vzdálenost od vodiče, kolem něhož je magnetické pole, které ve vypnutém vedení indukuje náboj, počtu závitů a frekvenci. Velikost indukovaného napětí pak lze vyjádřit ze vztahu:

Ez = 4,44 x f x N x f

f - max. hodnota magnetického toku
Ez - efektivní hodnota elektromagnetické síly
f - kmitočet
N - počet závitů

 

Obdobně lze vyjádřit i E1 a z toho pak i transformační poměr - p kde:

E1 Z1 U1
p =  ------------  =  -------------  =  ------------
E2 Z2 U2

Tato vedení se tady k sobě chovají jako transformátor jen s tím rozdílem, že u transformátoru je kvalitní magnetický obvod, který přenáší magnetický tok nejkratší cestou, což je dáno geometrickými rozměry tohoto magnetického obvodu. V našem případě se musí magnetický tok přenášet volně vzduchem, případně v tomto obvodu se vyskytujících ferromagnetických materiálů a pak lze říci, že indukované napětí je značně labilní. Při pohledu na velikost proudu, který však je pracovník schopen vnímat je tento zdroj však dostatečně velký, aby mohl v daném úseku vedení vzniknout úraz el. proudem. U vedení lze předpokládat transformační poměr 1:1. V některých případech, kdy poblíž kabelu, který je pod zátěží jsou zainstalovány generátory, el. motory a pod. lze z počtu závitů výpočtem odvodit transformační poměr pro tento případ, kdy indikované napětí Ez bude vyšší.

Dále je zapotřebí si uvědomit, že kolem kabelu sice zapnutého, ale bez proudové zátěže je zanedbatelný magnetický tok a pak i indukované napětí je zanedbatelné. Stejně tak vedení, která jsou protékána proudem jednotlivých fázích se neprojevuje žádný magnetický tok, protože vektorový součet jednotlivých fází je:

- - - - -

-

IL1

+IL2 +IL3 +Io = 0

I1+ IL2+ IL3+ Io= 0

Tedy čtyřžilové kabely se nám i při nerovnosti proudů ve fázích nejeví jako kabely s projevujícím se magnetickým tokem, protože vyrovnávací proud ve středním nulovém vodiči neomylně tento proud zruší. Na tomto principu vlastně pracují proudové ochranné vypínače. Tam, kde v kabelu není střední vodič, tak tam dochází při nerovnosti proudů k magnetickému poli kolem kabelu. Na tomto principu jsou vyráběny speciální součtové transformátory proudu, které jsou připojovány na speciální relé, sledující např. provoz některých zařízení.

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.