Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: #EH: Vazy, upevňování vodičů na izolátory (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 9.05.2021
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

#EH: Vazy, upevňování vodičů na izolátory


#EH: Vazy, upevňování vodičů na izolátory
Krátký elektrikářský exkurs do dávného upevňování lan v různých výškách, různých sloupech a konzolách na izolátory. Byla to doba zručných řemeslníků, kteří nemuseli být zatěžování takovou záplavou předpisů jako je tomu dnes. A navíc, nejen, že jsem elektrikáře na sloupu neviděl celá desetiletí, protože je většinou vše již v zemi kabely, tak i tak by už byla k mání jiná vychytávka než precizní práce jakou popisuje krátký náhled.
František Tuček, ze dne: 9.05.2021

https://zdroje.elektrika.cz/book/technologie-1970/page/30?t=544

Pohledem na níže uvedené obrázky si vzpomenu na skautské uzly, lovení boříků nebo Rikitana. Ale nešlo o žádnou foglarovku ale o běžnou dovednost dávných rozvoďáků. Ti se od těch dnešních lišili tím, že byli na vesnicích váženými machry se stupačkami a dovednosti veverek.

Vodiče vážeme na podpěrné izolátory dvojitým křížovým vazem nebo třmenovým vazem. Na kladkových izolátorech pak vážeme koncový vaz. Tento vaz můžeme použít i na roubíkovém izolátoru pro odbočo­vání u krátkých přípojek.

Vodiče se vážou na vnitřní straně izolátoru směrem ke stožáru. Upevňováni vodičů na izolátory — vazy za krček izolátoru. Pouze v rozích musí být uvázány na vnější strane nároží, aby vaz nebyl namáhán tahem vodiče. Jako vázacího drátu používáme drátu ze stejného mate­riálu, avšak měkkého, jako jsou vodiče.


Dvojitý křížový vaz průběžný


Do průřezu vodiče 35mm2 je použito vázacího drátu 6mm2, pro větší průřezy má vázací drát průřez 10mm2. Hliníkové vodiče a vodiče Alfe ovinujeme v místě vazu hliníkovým páskem 10x1mm tak, aby ovinutí přesahovalo vaz nejvýše o 20mm. Ovinutí je nutné proto, aby se vázací dráty nezařezávaly do vodiče. I zde je důležité mazat místa vazu neutrálním tukem.


Koncový vaz


Dvojitý křížový vaz je na obrázku výše. Všimněme si, že upevňovací závity jsou těsně vedle sebe a jsou točeny shodně se směrem stočení lana. Konečky vázacího drátu se ponechávají nepřihnuty, zůstávají pro případ pozdější demontáže vazu. Je samozřejmé, že vaz se dělá rukou bez použití kleští. Koncový vaz se dělá podle obrázku. Volný konec vodiče se ohne vzhůru a zpět, takže vytvoří ostruhu, na níž pak napojujeme vodiče pro vývod nebo odbočení. Pro tyto spoje pak můžeme použít šroubovacích univerzálních spojek.




Co myslíte? Existují nějaké kurzy na vazy na izolátorech?

Námět na reportáž.
Pokud by chtěl někdo před redakční kamerou uvázat takový vaz, volejte prosím 773 123 100. Děkujeme:-)


Více o sloupech ...
  • v redakční knihovně zde
  • v diskusním fóru zde
  • na Elektrika.TV zde



TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.