Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: V50 §9 Vnímám revizáky a projektanty jako pomyslný vrchol elektrotechnické pyramidy, říká Oldřich Morávek (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 29.10.2019
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

V50 §9 Vnímám revizáky a projektanty jako pomyslný vrchol elektrotechnické pyramidy, říká Oldřich Morávek


V50 §9 Vnímám revizáky a projektanty jako pomyslný vrchol elektrotechnické pyramidy, říká Oldřich Morávek
Logiku požadavku proč se někde následně pro udržování §9 stále vyžaduje ještě osvědčení podle §6 doposud nikdo neobjasnil. V továrnách na revizní zprávy to prý funguje principem několika devítkářů v terénu sbírající technická fakta a měření. Ta odesílají na centrálu proškolené osobě, která data sestaví a předpřipraví revizní zprávu. Je to vůbec možné? Zmiňovaná továrna na revize nemá žádná právní nebo technická pochybení. Dovedete si to představit ve své praxi? Prozatím nejlépe popisovaný pracovní vztah mezi revizním technikem a projektantem uvedl Oldřich Morávek zde! Jak se vypořádat s požadavkem, kdy se chce, aby revizní technik suploval práci projektanta? Měl by revizní technik být na dodavateli elektroinstalace nezávislý?
Tým portálu Elektrika, ze dne: 29.10.2019



Získání §9 je sice podmíněno předchozím §6 což je logické, ovšem proč se někde následně pro udržování §9 stále vyžaduje ještě osvědčení podle §6 doposud nikdo neobjasnil.



Textový přepis mluveného slova rozhovoru ...


Oldřich Morávek, www.elektromoravek.com, Dolany (Náchod)
To je jiná písnička.
Jednak nevím, jak mám změřit elektrické zařízení pod napětím bez toho, aniž bych do něj zasáhnul. Sahám na místa, která jsou pod napětím do zón ohrožení. A za druhé o pár paragrafů níž je napsané, že jako devítkář mohu sedět v komisi, která vydává oprávnění nižším paragrafům. Já můžu říct ano, ty můžeš pracovat na zařízení pod napětím bez toho, aniž bych toto oprávnění měl, nemohl na to šahat. Přeci nemůžu vydávat oprávnění na něco, co sám neznám a co nemohu.

V továrnách na revizní zprávy to prý funguje principem několika devítkářů v terénu sbírající technická fakta a měření. Ta odesílají na centrálu proškolené osobě která data sestaví a předpřipraví revizní zprávu.
Oldřich Morávek, www.elektromoravek.com, Dolany (Náchod)
To bych si model představil spíš opačně, proškolený šestkař, sedmičkář mi bude sbírat data v terénu, měřit, musím mu natolik důvěřovat, abych věděl co měří, sepisuji a dávám na to svůj podpis, svoji zodpovědnost. Je to administrativní činnost, dělba práce ale obávám se, že práce, která zavání průšvihem. Asi bych na to neměl odvahu.

Ovšem zmiňovaná továrna na revize nemá žádná právní nebo technická pochybení. A přece jen jde u nás o renomovanou značku. Dovedeš si to představit ve své praxi?
Oldřich Morávek, www.elektromoravek.com, Dolany (Náchod)
Je pravda, že dvě třetiny té  revize se už těším, až se dcera naučí psát a bude mi chystat. Kdo měřil, kdo je dodavatel, kdo si mě objednal, jaký objekt se revidoval, to umí napsat. Popis zařízení si pak musím udělat sám a měření … hrubé stažení dat z měřáku a nasypání do tabulky, to by asi taky zvládla. Ale stejně já musím přijít a projít to, jestli sedí to, co bylo v surových datech s tím, co prezentuji a musím to já podepsat. Znám elektrikáře, kteří mají problém s češtinou dyslektiky. Dovedu si představit, že od nich napsaná revizní zpráva je hotové peklo pro češtináře, vypadá to divně.

Prozatím nejlépe popisovaný pracovní vztah mezi revizním technikem a projektantem uvedl Oldřich Morávek zde!
Oldřich Morávek, www.elektromoravek.com, Dolany (Náchod)
Vnímám revizáky a projektanty jako pomyslný vrchol elektrotechnické pyramidy. Měli by mít největší znalosti. Každý  samozřejmě na své straně té pomyslné hromádky. Projektant by měl znát technologii, výpočty, návrhy. Revizák má znát způpoby měření, ale oba pracují se stejnými normami a měla by mezi nimi probíhat zpětná vazba. Projektant něco navrhne, revizní technik je jedna z nejvyšších osob v elektrotechnice, má znát normy a zjistit rozpor. Jako revizák to mám v předpisu dané, musím upozornit, pokud zjistím rozpor bez odkladu a jako revizák ho musím ozdrojovat. Je to v rozporu s tímto článkem normy, s tímto nařízením, předpisem.

Revizák se bude daleko více pohybovat v praxi než projektant a musí mezi nimi fungovat dialog, musí se navzájem doplňovat. Revizák kontroluje projekt, soulad instalace s projektem a ověřuje bezpečnost. Je ten poslední, který kontroluje zařízení před uvedením do provozu, projektant je první. Když se stane chyba, revizák by na to měl přijít. Ale projektant je majitelem projektu, autorem myšlenky. Tzn., já můžu říct, že si myslím, že je to špatně, myslím, že by to mělo být jinak, představoval bych si to tímhle způsobem. A projektant by měl říct, ano, to je dobrý nápad, s tímto souhlasím.

Jak se vypořádat s požadavkem kdy se chce aby revizní technik suploval práci projektanta?
Oldřich Morávek, www.elektromoravek.com, Dolany (Náchod)
Člověk má ve své přirozenosti pomoct, pomůžu vám, řeknu vám jak to má vypadat, řeknu vám za kým máte jít ať vám to nakreslí. Proč by spousta revizáků nedělali projekty. Musí činnost rozlišovat, revizní technik má revidovat, ne projektovat. Osoba, která má oprávnění revizního technika, může být zároveň i projektant. Jsou to dvě různé činnosti a je potřeba si držet distanc. Ano, zjistil jsem při revizi pochybení, vy nemáte schéma? Mohu vám udělat projekční práce, mohu vám to nakreslit, soupis výkonu.

Ale je to jiná činnost, nemůžu to matlat hlava nehlava, že vezmu skicák, nakreslím vám to a řeknu ano, je to čisté. Můžeme ke kolaudaci. Ne, jsem revizák, našel jsem revizní závady, investore tady máš revizní závady, chybí ti projekt. Mohu ti dát nabídku, že projekt zajistím, naprojektuji ho. Nesu za to zodpovědnost, které musím nést. Špatně jsi to nakreslil, neodpovídá to skutečnému stavu? Nesplnil jsi přepisy které splňují předpisy pro projektanty? Dostaneš za uši. Odrevidoval jsi to podle špatného projektu a neupozornil jsi na to? Je to tvůj boj, opět riskuješ. Pak by to fungovalo.

Měl by revizní technik být na dodavateli elektroinstalace nezávislý?
Oldřich Morávek, www.elektromoravek.com, Dolany (Náchod)
Z právního hlediska asi ne, praxe říká, že ano. Každý z nás podléhá provozní slepotě, nevidí věci a kolikrát se mi už stalo, že jsem přišel po renomovaných montérech a říkám, jak je to možné. To stejné oni přijdou po mně. Jak jsem mohl udělat takovou botu? Mohl, jsme jenom lidi, děláme chyby.
To byl pohled Oldřicha Morávka, školitele, přezkušujícího a revizního technika.



Více podrobností o §9 vyhlášky 50/1978 Sb. (text, výklad, stažení, další odborníky) naleznete zde!


POKUD MÁTE KONSTRUKTIVNÍ PŘIPOMÍNKU
K TÉMATU §9,
PŘIDEJTE JI DO NÍŽE UVEDENÉ DISKUSE!




TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.