Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Jak vznikl VARNET ...

Od 1. ledna 2020 se trhu oficiálně otevřela společnost VARNET. Vznikla fúzí ...

OEZ: Novinky 2020 ...

OEZ Letohrad představil v květnu prostřednictví tří webcastů vše, ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
8.08.2020 IP007# LIVE EATON: AFDD – kde má smysl a kde ne? Přestože je přístroj AFDD na trhu v České Republice a na Slovensku již několik let, stále je pro mnohé zahalen rouškou tajemství. V tomto podcastu se Jan Marek a František Štěpán pokusí onu pomyslnou roušku poodhalit a osvětlit princip funkce obloukové ochrany. S tím budou spojeny i rady pro ...
7.08.2020 Léto už je v plném proudu. Mobilní klimatizace Sencor, které v K&V ELEKTRO koupíte i s těsnící sadou zdarma, pomohou překonat největší vedra doma i v kanceláři! V našem sortimentu dále najdete stojací ventilátory s nastavitelnou ...
5.08.2020 Multifunkční revizní přístroj Kyoritsu KEW 6516 s českým displejem. Přístroj má 10 hlavních funkcí: uzemnění, izolace, kontinuita, smyčka, PSC, PFC, napětí, frekvence, fázová sekvence, RCD. Kromě barevné obrazovky a bluetooth, se může uživatel těšit z českého menu. Multifunkční testery jsou dodávány kompletní, se vším, co potřebujete pro testování elektrické instalace. Nechybí tedy kompletní sada ...
4.08.2020 TIP na dotykové panely WAGO 600. Jsou určené pro ovládání, monitorování, vizualizace a diagnostiku ve výrobě, automatizaci budov a zpracovatelském průmyslu. K dispozici jsou dotykové panely s různými hardwarovými konfiguracemi pro ovládání a vizualizaci malých až středně rozsáhlých systémů. Pod designem dotykových panelů WAGO se skrývají ...
3.08.2020 Pracujte rychleji s novými sadami Go Wireless. Ať už instalujete vypínače do novostavby, nebo jen potřebujete změnit pozici vypínačů, či přidat další v již hotové stavbě, existuje pohodlnější řešení, které může změnit způsob vaší práce. Sady Go Wireless vyvinuté společností Eaton, jsou přizpůsobeny nejčastěji používaným aplikacím, jejichž řešení je díky nim rychlé, spolehlivé a bez použití kabeláže ...
2.08.2020 Digital Cable Code: Kabel s vlastní webovou stránkou. Během konfekce a instalace je obvykle každý kabel opatřen kovovým nebo plastovým štítkem, což by mělo pomoci při pozdější identifikaci funkce kabelu v systému. Informace o něm jsou však omezené. Pomocí Digital Cable Code vytvořil nyní LAPP řešení, které obohacuje tyto základní informace o další data, která lze kdykoli doplnit nebo změnit. Každý ...
Vybrané funkce zdarma
Které tři funkce nových videopořadů chcete zdarma?
Celý záznam
Sestřih záznamu
Stopáž záznamu
Audioverze záznamu
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 1042
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

V50 §9 Vnímám revizáky a projektanty jako pomyslný vrchol elektrotechnické pyramidy, říká Oldřich Morávek


Document Actions
V50 §9 Vnímám revizáky a projektanty jako pomyslný vrchol elektrotechnické pyramidy, říká Oldřich Morávek
Logiku požadavku proč se někde následně pro udržování §9 stále vyžaduje ještě osvědčení podle §6 doposud nikdo neobjasnil. V továrnách na revizní zprávy to prý funguje principem několika devítkářů v terénu sbírající technická fakta a měření. Ta odesílají na centrálu proškolené osobě, která data sestaví a předpřipraví revizní zprávu. Je to vůbec možné? Zmiňovaná továrna na revize nemá žádná právní nebo technická pochybení. Dovedete si to představit ve své praxi? Prozatím nejlépe popisovaný pracovní vztah mezi revizním technikem a projektantem uvedl Oldřich Morávek zde! Jak se vypořádat s požadavkem, kdy se chce, aby revizní technik suploval práci projektanta? Měl by revizní technik být na dodavateli elektroinstalace nezávislý?
Redakce portálu Elektrika.cz, ze dne: 29.10.2019
reklama


Získání §9 je sice podmíněno předchozím §6 což je logické, ovšem proč se někde následně pro udržování §9 stále vyžaduje ještě osvědčení podle §6 doposud nikdo neobjasnil.Textový přepis mluveného slova rozhovoru ...


Oldřich Morávek, www.elektromoravek.com, Dolany (Náchod)
To je jiná písnička.
Jednak nevím, jak mám změřit elektrické zařízení pod napětím bez toho, aniž bych do něj zasáhnul. Sahám na místa, která jsou pod napětím do zón ohrožení. A za druhé o pár paragrafů níž je napsané, že jako devítkář mohu sedět v komisi, která vydává oprávnění nižším paragrafům. Já můžu říct ano, ty můžeš pracovat na zařízení pod napětím bez toho, aniž bych toto oprávnění měl, nemohl na to šahat. Přeci nemůžu vydávat oprávnění na něco, co sám neznám a co nemohu.

V továrnách na revizní zprávy to prý funguje principem několika devítkářů v terénu sbírající technická fakta a měření. Ta odesílají na centrálu proškolené osobě která data sestaví a předpřipraví revizní zprávu.
Oldřich Morávek, www.elektromoravek.com, Dolany (Náchod)
To bych si model představil spíš opačně, proškolený šestkař, sedmičkář mi bude sbírat data v terénu, měřit, musím mu natolik důvěřovat, abych věděl co měří, sepisuji a dávám na to svůj podpis, svoji zodpovědnost. Je to administrativní činnost, dělba práce ale obávám se, že práce, která zavání průšvihem. Asi bych na to neměl odvahu.

Ovšem zmiňovaná továrna na revize nemá žádná právní nebo technická pochybení. A přece jen jde u nás o renomovanou značku. Dovedeš si to představit ve své praxi?
Oldřich Morávek, www.elektromoravek.com, Dolany (Náchod)
Je pravda, že dvě třetiny té  revize se už těším, až se dcera naučí psát a bude mi chystat. Kdo měřil, kdo je dodavatel, kdo si mě objednal, jaký objekt se revidoval, to umí napsat. Popis zařízení si pak musím udělat sám a měření … hrubé stažení dat z měřáku a nasypání do tabulky, to by asi taky zvládla. Ale stejně já musím přijít a projít to, jestli sedí to, co bylo v surových datech s tím, co prezentuji a musím to já podepsat. Znám elektrikáře, kteří mají problém s češtinou dyslektiky. Dovedu si představit, že od nich napsaná revizní zpráva je hotové peklo pro češtináře, vypadá to divně.

Prozatím nejlépe popisovaný pracovní vztah mezi revizním technikem a projektantem uvedl Oldřich Morávek zde!
Oldřich Morávek, www.elektromoravek.com, Dolany (Náchod)
Vnímám revizáky a projektanty jako pomyslný vrchol elektrotechnické pyramidy. Měli by mít největší znalosti. Každý  samozřejmě na své straně té pomyslné hromádky. Projektant by měl znát technologii, výpočty, návrhy. Revizák má znát způpoby měření, ale oba pracují se stejnými normami a měla by mezi nimi probíhat zpětná vazba. Projektant něco navrhne, revizní technik je jedna z nejvyšších osob v elektrotechnice, má znát normy a zjistit rozpor. Jako revizák to mám v předpisu dané, musím upozornit, pokud zjistím rozpor bez odkladu a jako revizák ho musím ozdrojovat. Je to v rozporu s tímto článkem normy, s tímto nařízením, předpisem.

Revizák se bude daleko více pohybovat v praxi než projektant a musí mezi nimi fungovat dialog, musí se navzájem doplňovat. Revizák kontroluje projekt, soulad instalace s projektem a ověřuje bezpečnost. Je ten poslední, který kontroluje zařízení před uvedením do provozu, projektant je první. Když se stane chyba, revizák by na to měl přijít. Ale projektant je majitelem projektu, autorem myšlenky. Tzn., já můžu říct, že si myslím, že je to špatně, myslím, že by to mělo být jinak, představoval bych si to tímhle způsobem. A projektant by měl říct, ano, to je dobrý nápad, s tímto souhlasím.

Jak se vypořádat s požadavkem kdy se chce aby revizní technik suploval práci projektanta?
Oldřich Morávek, www.elektromoravek.com, Dolany (Náchod)
Člověk má ve své přirozenosti pomoct, pomůžu vám, řeknu vám jak to má vypadat, řeknu vám za kým máte jít ať vám to nakreslí. Proč by spousta revizáků nedělali projekty. Musí činnost rozlišovat, revizní technik má revidovat, ne projektovat. Osoba, která má oprávnění revizního technika, může být zároveň i projektant. Jsou to dvě různé činnosti a je potřeba si držet distanc. Ano, zjistil jsem při revizi pochybení, vy nemáte schéma? Mohu vám udělat projekční práce, mohu vám to nakreslit, soupis výkonu.

Ale je to jiná činnost, nemůžu to matlat hlava nehlava, že vezmu skicák, nakreslím vám to a řeknu ano, je to čisté. Můžeme ke kolaudaci. Ne, jsem revizák, našel jsem revizní závady, investore tady máš revizní závady, chybí ti projekt. Mohu ti dát nabídku, že projekt zajistím, naprojektuji ho. Nesu za to zodpovědnost, které musím nést. Špatně jsi to nakreslil, neodpovídá to skutečnému stavu? Nesplnil jsi přepisy které splňují předpisy pro projektanty? Dostaneš za uši. Odrevidoval jsi to podle špatného projektu a neupozornil jsi na to? Je to tvůj boj, opět riskuješ. Pak by to fungovalo.

Měl by revizní technik být na dodavateli elektroinstalace nezávislý?
Oldřich Morávek, www.elektromoravek.com, Dolany (Náchod)
Z právního hlediska asi ne, praxe říká, že ano. Každý z nás podléhá provozní slepotě, nevidí věci a kolikrát se mi už stalo, že jsem přišel po renomovaných montérech a říkám, jak je to možné. To stejné oni přijdou po mně. Jak jsem mohl udělat takovou botu? Mohl, jsme jenom lidi, děláme chyby.
To byl pohled Oldřicha Morávka, školitele, přezkušujícího a revizního technika.Více podrobností o §9 vyhlášky 50/1978 Sb. (text, výklad, stažení, další odborníky) naleznete zde!


POKUD MÁTE KONSTRUKTIVNÍ PŘIPOMÍNKU
K TÉMATU §9,
PŘIDEJTE JI DO NÍŽE UVEDENÉ DISKUSE!
 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 19)
TEXT Z OBLASTÍFIREMNÍ TIPY
Podívejte se na první webcast DT#, který se zaměřil na představení konceptu Digitální továrny 2.0. O tom, co se již několik měsíců připravuje diskutovali Zdeněk Havelka, jednatel společnosti 33A+ a vizionář v oblasti digitalizace, Michalis Busios, ředitel Mezinárodního strojírenského veletrhu a Lukáš Kousal ze společnosti Škoda Auto. Představují nové procesy ve firmách opravdu digitalizaci, která přináší ekonomicky přidanou hodnotu? V mnohých případech se digitalizuje, ovšem ...
11.09.2020 17:00 - 13.09.2020 12:00
Člověk by myslel, že čas rekonstrukcí skončil, ovšem vše má svou délku funkčního života a díky stále novým technologiím hovoříme více o morální než fyzické životnosti. Samozřejmě se v této souvislosti skloňují nejčastěji mobilní telefony nebo fotoaparáty. Ovšem svítidla a světelné zdroje nezůstávají pozadu. Navíc v případě pronájmů administrativních prostor si nájemce v mnohých případech nechá instalovat osvětlovací soustavu v souladu s předmětem jeho podnikání. Chcete znát všechny aspekty nutné k takovým řešením?
Mezitím, co vláda rozdává plošně koronavirovou podporu, existují subjekty, které na pomoc z našich daní nedosáhnou. Takovým typickým subjektem jsou výstaviště. Ta na sebe vážou další dodavatele, kteří jsou na pořádaných událostech závislí. Samozřejmě jsou to i elektrikáři, ale s nimi mnoho dalších profesí. O ubytovacích, pohostinských nebo dopravních službách ani nemluvě. Dá se s tím něco dělat? Nebo jednoduše navýšíme státní dluhy a časem se to spraví?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Jste revizní technik a poohlížíte se po vhodném měřícím přístroji, jenž by více zefektivnil vaši práci a ušetřil cenný čas? REVEXprofi je zajímavý přístroj, který získal již několik ocenění. Je určen ke kontrolám a revizím elektrických spotřebičů a pracovních strojů dle ČSN 331610 a ČSN EN 60204-1.
Zajímavé záznamové zařízení představila na brněnském strojírenském veletrhu 2010 společnost TR instruments. Pokud exportujete své zboží a zajímá vás, jak bylo po čas transportu se zbožím zacházeno, máte možnost využít speciálního záznamníku.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933