Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

KATALOG: Domovní ...

I když značka Elektro - Praga patří spíše mezi nostalgické vzpomínky, je ...

LIVE EATON: AFDD ...

Přestože je přístroj AFDD na trhu v České Republice a na Slovensku ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
6.06.2020 Siemens představuje nový lokalizační software. Nový software Location Intelligence, který rozšiřuje lokalizační platformu Simatic RTLS o digitální dvojče výkonu. Webový software nově analyzuje a vizualizuje data, zpracovává události, a navíc je lze řešit přímo z lokálních systémů ERP nebo MES. Data získaná na základě údajů o poloze poskytuje uživateli ucelený přehled o toku materiálu, informací o objednávce nebo ...
3.06.2020 Olomouc patří mezi pět nejvyužívanějších dobíjecích stanic ČEZ. Rychlodobíjecí stanice elektromobilů na ulici Dolní Novosadská u dálnice D35 v Olomouci patří mezi pět nejvyužívanějších dobíjecích stanic provozovaných Skupinou ČEZ. Její obliba rostla také v prvním čtvrtletí letošního i přes korovinarovou pandemii. Množství elektřiny, které z ní řidiči "natankovali" do baterií svých ...
2.06.2020 TIP na podrobný katalog ELEKTRO Bečov 2020. Český výrobce elektroinstalačního materiálu v Bečově nad Teplou vydává katalog obsahující řadové, patrové, pojistkové, varistorové svorky, rozpojovací svorky, nulové svorky, koncové svěrky, ekvipotenciální svorkovnice, zemnící svorky, stoupačkové svorkovnice, ale také ...
1.06.2020 UPS Eaton 3S pro elektroniku doma i v zaměstnání. Model Eaton 3S zajišťuje záložní napájení z baterie během výpadku napájení a pokročilou ochranu proti přepětí pro prevenci poškození při úderech blesku nebo při náhodném přepětí v síti. Pokud výpadek napájení trvá déle něž se očekávalo, software Eaton elegantně vypne počítač, aniž by došlo ke ztrátě dat (pro modely 550VA, 700va a 850VA). Eaton 3S disponuje ...
31.05.2020 Srovnání nelegálně zaměstnaných osob v ČR. Kontroly zaměřené na odhalování nelegální práce patří dlouhodobě mezi hlavní kontrolní úkoly orgánů inspekce práce. I v roce 2019 byl výrazný převis poptávky po pracovní síle nad její nabídkou. Nedostatek pracovních sil se odrazil i ve velké poptávce po pracovní síle ze ...
27.05.2020 Tesla obnovila výrobu i přes zákaz. Elon Musk uvedl, že znovu rozjíždí výrobu ve své továrně ve Fremontu i přes zákazy vydané okrskem Alameda. Tento krok následuje po jeho prohlášení na sociální síti, kde okrsku Alameda hrozí soudní žalobou. Úředníci proto záhájili s automobilkou Tesla jednání. Ovšem Musk v tom není sám. Mimo jiné dostal i podporu guvernéra, který doufá, že problém mezi ...
26.05.2020 TIP na instalační kabel pro sdělovací zařízení SYKFY. I když pojem sdělovací technika pojí stále více s UTP kabely, přes to k propojování některých technologických prvků stále používáme SYKFY. Slouží k pevnému uložení ve vnitřních prostorách jako instalační kabel pro účely přenosu informačních stavů. Stínění kabelu zaručuje ...
Vybrané funkce zdarma
Které tři funkce nových videopořadů chcete zdarma?
Celý záznam
Sestřih záznamu
Stopáž záznamu
Audioverze záznamu
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 1036
Bazar
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

V50 §9 Vnímám revizáky a projektanty jako pomyslný vrchol elektrotechnické pyramidy, říká Oldřich Morávek


Document Actions
V50 §9 Vnímám revizáky a projektanty jako pomyslný vrchol elektrotechnické pyramidy, říká Oldřich Morávek
Logiku požadavku proč se někde následně pro udržování §9 stále vyžaduje ještě osvědčení podle §6 doposud nikdo neobjasnil. V továrnách na revizní zprávy to prý funguje principem několika devítkářů v terénu sbírající technická fakta a měření. Ta odesílají na centrálu proškolené osobě, která data sestaví a předpřipraví revizní zprávu. Je to vůbec možné? Zmiňovaná továrna na revize nemá žádná právní nebo technická pochybení. Dovedete si to představit ve své praxi? Prozatím nejlépe popisovaný pracovní vztah mezi revizním technikem a projektantem uvedl Oldřich Morávek zde! Jak se vypořádat s požadavkem, kdy se chce, aby revizní technik suploval práci projektanta? Měl by revizní technik být na dodavateli elektroinstalace nezávislý?
Redakce portálu Elektrika.cz, ze dne: 29.10.2019
reklama


Získání §9 je sice podmíněno předchozím §6 což je logické, ovšem proč se někde následně pro udržování §9 stále vyžaduje ještě osvědčení podle §6 doposud nikdo neobjasnil.Textový přepis mluveného slova rozhovoru ...


Oldřich Morávek, www.elektromoravek.com, Dolany (Náchod)
To je jiná písnička.
Jednak nevím, jak mám změřit elektrické zařízení pod napětím bez toho, aniž bych do něj zasáhnul. Sahám na místa, která jsou pod napětím do zón ohrožení. A za druhé o pár paragrafů níž je napsané, že jako devítkář mohu sedět v komisi, která vydává oprávnění nižším paragrafům. Já můžu říct ano, ty můžeš pracovat na zařízení pod napětím bez toho, aniž bych toto oprávnění měl, nemohl na to šahat. Přeci nemůžu vydávat oprávnění na něco, co sám neznám a co nemohu.

V továrnách na revizní zprávy to prý funguje principem několika devítkářů v terénu sbírající technická fakta a měření. Ta odesílají na centrálu proškolené osobě která data sestaví a předpřipraví revizní zprávu.
Oldřich Morávek, www.elektromoravek.com, Dolany (Náchod)
To bych si model představil spíš opačně, proškolený šestkař, sedmičkář mi bude sbírat data v terénu, měřit, musím mu natolik důvěřovat, abych věděl co měří, sepisuji a dávám na to svůj podpis, svoji zodpovědnost. Je to administrativní činnost, dělba práce ale obávám se, že práce, která zavání průšvihem. Asi bych na to neměl odvahu.

Ovšem zmiňovaná továrna na revize nemá žádná právní nebo technická pochybení. A přece jen jde u nás o renomovanou značku. Dovedeš si to představit ve své praxi?
Oldřich Morávek, www.elektromoravek.com, Dolany (Náchod)
Je pravda, že dvě třetiny té  revize se už těším, až se dcera naučí psát a bude mi chystat. Kdo měřil, kdo je dodavatel, kdo si mě objednal, jaký objekt se revidoval, to umí napsat. Popis zařízení si pak musím udělat sám a měření … hrubé stažení dat z měřáku a nasypání do tabulky, to by asi taky zvládla. Ale stejně já musím přijít a projít to, jestli sedí to, co bylo v surových datech s tím, co prezentuji a musím to já podepsat. Znám elektrikáře, kteří mají problém s češtinou dyslektiky. Dovedu si představit, že od nich napsaná revizní zpráva je hotové peklo pro češtináře, vypadá to divně.

Prozatím nejlépe popisovaný pracovní vztah mezi revizním technikem a projektantem uvedl Oldřich Morávek zde!
Oldřich Morávek, www.elektromoravek.com, Dolany (Náchod)
Vnímám revizáky a projektanty jako pomyslný vrchol elektrotechnické pyramidy. Měli by mít největší znalosti. Každý  samozřejmě na své straně té pomyslné hromádky. Projektant by měl znát technologii, výpočty, návrhy. Revizák má znát způpoby měření, ale oba pracují se stejnými normami a měla by mezi nimi probíhat zpětná vazba. Projektant něco navrhne, revizní technik je jedna z nejvyšších osob v elektrotechnice, má znát normy a zjistit rozpor. Jako revizák to mám v předpisu dané, musím upozornit, pokud zjistím rozpor bez odkladu a jako revizák ho musím ozdrojovat. Je to v rozporu s tímto článkem normy, s tímto nařízením, předpisem.

Revizák se bude daleko více pohybovat v praxi než projektant a musí mezi nimi fungovat dialog, musí se navzájem doplňovat. Revizák kontroluje projekt, soulad instalace s projektem a ověřuje bezpečnost. Je ten poslední, který kontroluje zařízení před uvedením do provozu, projektant je první. Když se stane chyba, revizák by na to měl přijít. Ale projektant je majitelem projektu, autorem myšlenky. Tzn., já můžu říct, že si myslím, že je to špatně, myslím, že by to mělo být jinak, představoval bych si to tímhle způsobem. A projektant by měl říct, ano, to je dobrý nápad, s tímto souhlasím.

Jak se vypořádat s požadavkem kdy se chce aby revizní technik suploval práci projektanta?
Oldřich Morávek, www.elektromoravek.com, Dolany (Náchod)
Člověk má ve své přirozenosti pomoct, pomůžu vám, řeknu vám jak to má vypadat, řeknu vám za kým máte jít ať vám to nakreslí. Proč by spousta revizáků nedělali projekty. Musí činnost rozlišovat, revizní technik má revidovat, ne projektovat. Osoba, která má oprávnění revizního technika, může být zároveň i projektant. Jsou to dvě různé činnosti a je potřeba si držet distanc. Ano, zjistil jsem při revizi pochybení, vy nemáte schéma? Mohu vám udělat projekční práce, mohu vám to nakreslit, soupis výkonu.

Ale je to jiná činnost, nemůžu to matlat hlava nehlava, že vezmu skicák, nakreslím vám to a řeknu ano, je to čisté. Můžeme ke kolaudaci. Ne, jsem revizák, našel jsem revizní závady, investore tady máš revizní závady, chybí ti projekt. Mohu ti dát nabídku, že projekt zajistím, naprojektuji ho. Nesu za to zodpovědnost, které musím nést. Špatně jsi to nakreslil, neodpovídá to skutečnému stavu? Nesplnil jsi přepisy které splňují předpisy pro projektanty? Dostaneš za uši. Odrevidoval jsi to podle špatného projektu a neupozornil jsi na to? Je to tvůj boj, opět riskuješ. Pak by to fungovalo.

Měl by revizní technik být na dodavateli elektroinstalace nezávislý?
Oldřich Morávek, www.elektromoravek.com, Dolany (Náchod)
Z právního hlediska asi ne, praxe říká, že ano. Každý z nás podléhá provozní slepotě, nevidí věci a kolikrát se mi už stalo, že jsem přišel po renomovaných montérech a říkám, jak je to možné. To stejné oni přijdou po mně. Jak jsem mohl udělat takovou botu? Mohl, jsme jenom lidi, děláme chyby.
To byl pohled Oldřicha Morávka, školitele, přezkušujícího a revizního technika.Více podrobností o §9 vyhlášky 50/1978 Sb. (text, výklad, stažení, další odborníky) naleznete zde!


POKUD MÁTE KONSTRUKTIVNÍ PŘIPOMÍNKU
K TÉMATU §9,
PŘIDEJTE JI DO NÍŽE UVEDENÉ DISKUSE!
 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 19)
TEXT Z OBLASTÍFIREMNÍ TIPY
ABB přispívá k Digitální transformaci (nejen) českého průmyslu. ABB totiž není zdaleka pouze dodavatelem robotů, byť je to jedna z domén. ABB, jako jeden z technologických leaderů je globálně unikátní v rozsahu svého portfolia. Pro průmyslové podniky jsme schopni dodat vše počínaje elektrifikací, automatizací, pohony nebo právě robotizaci. To co je však zcela zásadní je technologické propojení jednotlivých řešení pomocí platformy ABB Ability. Jedněmi z témat, které bych určitě rád zmínil specificky jsou nástroj pro řízení výrobních procesů ABB Ability Manufacturing Operations Management a sw řešení pro prediktivní údržbu, využívající umělé inteligence ABB Ability Ellipse, říká v tomto rozhovoru David Řehoř ...
Podívejte se na první webcast DT#, který se zaměřil na představení konceptu Digitální továrny 2.0. O tom, co se již několik měsíců připravuje diskutovali Zdeněk Havelka, jednatel společnosti 33A+ a vizionář v oblasti digitalizace, Michalis Busios, ředitel Mezinárodního strojírenského veletrhu a Lukáš Kousal ze společnosti Škoda Auto. Představují nové procesy ve firmách opravdu digitalizaci, která přináší ekonomicky přidanou hodnotu? V mnohých případech se digitalizuje, ovšem ...
Mezitím, co vláda rozdává plošně koronavirovou podporu, existují subjekty, které na pomoc z našich daní nedosáhnou. Takovým typickým subjektem jsou výstaviště. Ta na sebe vážou další dodavatele, kteří jsou na pořádaných událostech závislí. Samozřejmě jsou to i elektrikáři, ale s nimi mnoho dalších profesí. O ubytovacích, pohostinských nebo dopravních službách ani nemluvě. Dá se s tím něco dělat? Nebo jednoduše navýšíme státní dluhy a časem se to spraví?
V roce 2010 proběhla akvizice firmy Jokab Safety, specialisty na bezpečnost a bezpečnostní systémy s firmou ABB. Jaké jsou výrobkové skupiny ABB Jokab Safety? Proč je s těmito produkty mnohem jednodušší sestavit ochranu a bezpečnostní systémy strojů a zařízení? ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Jste revizní technik a poohlížíte se po vhodném měřícím přístroji, jenž by více zefektivnil vaši práci a ušetřil cenný čas? REVEXprofi je zajímavý přístroj, který získal již několik ocenění. Je určen ke kontrolám a revizím elektrických spotřebičů a pracovních strojů dle ČSN 331610 a ČSN EN 60204-1.
Zajímavé záznamové zařízení představila na brněnském strojírenském veletrhu 2010 společnost TR instruments. Pokud exportujete své zboží a zajímá vás, jak bylo po čas transportu se zbožím zacházeno, máte možnost využít speciálního záznamníku.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933