Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Něco málo z mé praxe. O elektroinstalačních pancéřových trubkách jsem se toho na střední škole moc nedozvěděl. Občas nějaká zmínka nebo vylistováno v technickém katalogu. Ony pancéřové trubky už asi nejsou tak frekventované jako kdysi. Za to jako ...

V50 §9 Revizák je na tom jako projektant, říká Josef Nyklíček


Document Actions
V50 §9 Revizák je na tom jako projektant, říká Josef Nyklíček
Při natáčení seriálu nás také zajímaly zásadní rozdíly mezi projektantem a revizním technikem. A z velké části odpovědí bylo řečeno, že projektant neumí měřit, protože nemusí měřit! Měřit projektant také musí. A je takových potřebných měření více? Ptám se proto, že bych chtěl vidět, jak má vypadat projektantovo seriózní vybavení měřicími přístroji. Jak se Josef Nyklíček dívá na časté požadavky projekční práce vyžadované po revizních technicích? Jaké vědomosti jsou požadovány při přezkoušení na §6 proti §9?
Tým portálu Elektrika, ze dne: 7.11.2019
reklama


S Josefem Nyklíčkem jsme srovnávali potřebné znalosti, dovednosti projektanta a revizního technika. Jak vnímá u §9 znovu potvrzování §6?



Textový přepis mluveného slova rozhovoru ...

Josef Nyklíček, RELS, Žamberk
Jak to vnímám? Že revizák je na tom jako projektant. Revizák pracuje na zařízení, musí odpojovat, přijde do styku s napětím, tam je to jasné, musí to umět. Já si myslím, že toto by mělo být v paragrafu zahrnuté. Není potřeba, aby devítkař, měl na osvědčení psanou ještě šestku. To je blbost.


Při natáčení seriálu nás také zajímaly zásadní rozdíly mezi projektantem a revizním technikem. A z velké části odpovědí bylo řečeno, že projektant neumí měřit, protože nemusí měřit!
Josef Nyklíček, RELS, Žamberk
Projektant by měl umět měřit, v každém případě. Řekněte mi, jak projektant stanoví měrný odpor půdy, když navrhuje uzemnění. Musí to změřit, on to nedělá. Oni to nedělají, něco tam plácnou, nahází dráty do země a myslí si, že to vyjde. Projektant by měl vzít teromet, měřič zemního odporu. Měl by tam jít a změřit měrný odpor půdy, na základě toho jednoduše vypočítat kolik drátu do země potřebuji, aby to dalo 10 Ohmů. Měřit projektant také musí.

A je takových potřebných měření více? Ptám se proto, že bych chtěl vidět, jak má vypadat projektantovo seriózní vybavení měřicími přístroji.
Josef Nyklíček, RELS, Žamberk
Projektant, když projektuje přímo do projektu, musí znát impedanci vstupního napájení. Pokud jí neumí spočítat a nemá poklady, aby si jí početně spočátal, což většinou projektanti neumí, mám s tím určitou zkušenost. Projektant by měl na začátku si jít změřit tam, kde bude připojovat objekt, změřit impedanci smyčky. Jak má volit zkratovou odolnost vstupních jističů atd. proč má ČEZ v připojovacích podmínkách, že hlavní jistič před elektroměrem musí mít zkratovost 10 kA, někteří možná ani neví proč. Dělali to kvůli barevným páčkám, který OEZ vyráběl a byly s tím spory. 10 kA je v běžných jističích maximum, takže si je dali do připojovacích podmínek, že u bytů musí mít 10 kA jističe. Když si to spočítáte a zjistíte, že tam máte nožové pojistky, při zkratu vám to nožová pojistka shodí dolů, proud zkratový a zjistíte, že na tom máte max. 2 kA. Tak proč tam mám dát 10kA? Aby byl ČEZ v pohodě, protože to nařídil, tak to všude dám a šmitec. Nemají s tím žádný problém, nemusí nic zjišťovat a kontrolovat.
Já si myslím, že projektant musí umět měřit, zjišťovat určité instalace, jak je to provedené, jaký je tam systém. Všechno! Projektanti neprojektují nové věci, dělají rekonstrukce a další..

Jak se Josef Nyklíček dívá na časté požadavky projekční práce vyžadované po revizních technicích?
Josef Nyklíček, RELS, Žamberk
To se týká projektování. Revizní technik, je na určité vysoké odborné úrovni. Když má praxi jako montér a zná dělat instalace "rukama", není pro něj problém nakreslit projekt instalace rodinného domu apod., musel by mít rozšíření. Tam bych to neslučoval, paragraf 9 a 10, i když se v požadavcích trochu prolínají.

Jaké vědomosti jsou požadovány při přezkoušení na §6 proti §9?
Josef Nyklíček, RELS, Žamberk
Desítka, pokud jsem to já dával do reálu, tak jsem vyžadoval znalosti i praxi osmičkáře. Praxe dnes v tom není určena. A hlavně maturita. Vyučený elektrikář nemůže projektovat. Maturita a praxe. Tak jsem to vždy dělal, jestli je to špatně nevím.




Vypadá to, že ještě před nahrazením vyhlášky 50 novým nařízením vlády, se dozvíme jak se na jednotlivé § pohlíželo.


Více podrobností o §9 vyhlášky 50/1978 Sb. (text, výklad, stažení, další odborníky) naleznete zde!


POKUD MÁTE KONSTRUKTIVNÍ PŘIPOMÍNKU
K TÉMATU §9,
PŘIDEJTE JI DO NÍŽE UVEDENÉ DISKUSE!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 19)
TEXT Z OBLASTÍ



FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Spojovací prvky elektroinstalací jsou nedílnou částí každého projektu. OBO Bettermann má ve své nabídce položky, které jsou velmi oblíbené pro svou snadnou použitelnost, dostupnost v lokálních velkoobchodech a také díky dobré propagaci ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933