Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Něco málo z mé praxe. O elektroinstalačních pancéřových trubkách jsem se toho na střední škole moc nedozvěděl. Občas nějaká zmínka nebo vylistováno v technickém katalogu. Ony pancéřové trubky už asi nejsou tak frekventované jako kdysi. Za to jako ...

V50 §9 Když budu revidovat, tak nedovedu si představit, že bych zařízení nedotýkal, říká Václav Černý


Document Actions
V50 §9 Když budu revidovat, tak nedovedu si představit, že bych zařízení nedotýkal, říká Václav Černý
Nedokážu si představit, že by někdo revidoval zařízení a nesměl se ho dotknout. Je požadavek na dvě samostatná oprávnění opodstatněný? Byly v minulosti zkoušky revizního technika snazší či těžší. Přece jen byla jiná doba. Všichni víme, že je §9 určený pro revizní činnost, proč tedy slyšíme častěji "co na to řekne revizní technik“, nikoliv co na to projektant? Nebojím se říct, že jednou z anomálií je u nás vyžadovat revizního technik jiného než od dodavatele montáže. Někdo tvrdí, že za příčinou se musíme vydat to minulosti, kde byla v módě tzv. kolektivní odpovědnost. Jak je to na Plzeňsku?
Tým portálu Elektrika, ze dne: 22.10.2019
reklama


Mezi lidmi je rozšířeno, že pokud někdo chce §9 musí mít současně i § 6. Zdá se vám to logické? Mě ano, ovšem proč mít doklady dva?



Textový přepis mluveného slova rozhovoru ...

Nedokážu si představit, že by někdo revidoval zařízení a nesměl se ho dotknout. Je požadavek na dvě samostatná oprávnění opodstatněný?
Václav Černý, ECPR, Plzeň
U paragrafu 9, když jdete na revizního technika, tak musíte mít osvědčení minimálně paragraf 6.
Je to někde uvedeno? No, jestli je to někde uvedeno, to nevím, ale já když se ptám Kubáta nebo když se mě někdo ptá, podmínky pro revizní techniky, praxe je tady napsaná vzadu, to je dané, kolik praxe musíte mít, ale jedna z podmínek je předložení osvědčení o zkouškách z vyhlášky 50, a vždycky Kubát říká: ,,Stačí paragraf 6, pro samostatnou činnost.‘‘ To znamená, já, když budu revidovat, tak nedovedu si představit, že bych nevlezl do zařízení, takže musím mít minimálně tu šestku, abych byl oprávněn pro samostatnou činnost.

Zajímalo mne, zda v dávné minulosti byly zkoušky revizního technika snazší či těžší. Přece jen byla jiná doba.
Václav Černý, ECPR, Plzeň
Že by to bylo složitější neříkám, já jsem od roku 1971 revizní technik. Tenkrát jsem musel splnit nějaké ty podmínky, a bylo to ale nadosmrti. Až v roce 2005 vyšla vyhláška, že se každých 5 let musí revizní technik přezkušovat. Což já beru, protože je logické, tady mám 3 roky revizní technik každých 5 let, protože těch změn je moc, tak se taky musím dozvědět o těch změnách. Tenkrát, když si pamatuji, když jsem byl na těch zkouškách, nebyly žádný testy jako je to dneska, abychom měli 100 otázek a z toho jsme dostali jako dneska dvanáct nebo patnáct a můžeme udělat maximálně 3 chyby. Tak bych řekl, že dneska je to jako přísnější, tenkrát to bylo pro mě jednodušší, dneska je to pro mě těžší, jednak z toho obsahu nebo to, co vyžadují na TIČRu, ale hlavně, že jsem už starý.

Všichni víme, že je §9 určený pro revizní činnost, proč tedy slyšíme častěji "co na to řekne revizní technik“, nikoliv co na to projektant?
Václav Černý, ECPR, Plzeň
No jo, to já také slyším. Volá mi, Šula z Blovic (to je náš člen): ,,Pane Černý, já jsem tady a ten hromosvod, ...‘‘ ,,V první řadě to musí vyřešit projektant. Když je tam nějaká změna.‘‘ A on říká: ,,Ale projektant se ptá mě, protože to budu revidovat, jako následně.‘‘ Já pak: ,,Pane Šula, takhle to tady chodí, jo, my máme, my i radíme nebo říkáme  jim: ,,Kdyžtak se ozvěte a tuto‘‘,ale projektant máte pravdu, málokdy se chce do toho tak zapojit, aby, zkrátka některý ne, některý je schopný, některý není schopný. Takže já osobně jako revizní technik, bych projektovat nemohl, to vám řeknu upřímně, to bych neuměl. Zvlášť dneska, když se to kreslí ty schémata na počítači, a tak dále. Znám X projektatnů a klobouk dolu před nimi. Ale pochopitelně znám taky projektatny, kteří chodí za námi, za revizními techniky, a ptají se: ,,Hele, a jakpak tuhleto, a jakpak tuto.‘‘ Já mu s tím rád poradím, ale on by měl být ten, který to vyřeší. Ne?


Nebojím se říct, že jednou z anomálií je u nás vyžadovat revizního technik jiného než od dodavatele montáže. Někdo tvrdí, že za příčinou se musíme vydat to minulosti, kde byla v módě tzv. kolektivní odpovědnost. Jak je to na Plzeňsku?
Václav Černý, ECPR, Plzeň
To se doporučuje. Ale, není to nikde stanoveno napevno. Ale zdůvodňují to tím, to já už jsem slyšel mockrát, aby nebyl ovlivňován firmou, ve které je. To znamená, můj názor je, že to má svou myšlenku. To znamená, když budu zaměstnaný u firmy nebo u organizace, která chce prodat, tak tam pochopitelně nutí víceméně toho revizáka, aby tam přehlédl nějaké závady. To znamená, že ideální je, když ten revizní technik bude buď jako úplně samostatný anebo bude z jiné organizace nebo z jiného SROčka.

Jezdím po světě a zajímám se o způsoby ověřování elektroinstalací. Zaujal mne tento princip. Montér zhotoví elektroinstalaci. Než vystaví předávací dokument klientovi, najme si revizního technika. Jednoho, dva, či tři nezávislé. Ale pozor! Nikoliv proto, aby oni byli garanti jeho práce! Ale proto, aby ho ujistili, že může takové závazné dobrozdání podepsat.
A jak je to u nás? Pokud to nepodepíše jeden revizní technik tak jej vyměníme a podepíše to jiný.
Václav Černý, ECPR, Plzeň
Ale já vím. Já vím, kam míříte. Pochopitelně, jsou revizáci a revizáci. Některý podepíše všechno a neuvědomuje si  riziko, když by se tam něco stalo. Takže, zase je to, jak se tomu říká, když se podplácí. Ať ho budete mít v té organizaci, která to staví, anebo budete mít jiného, vždycky se to nějak udělá.. Tady bych už s tím nic nedělal.




Doba a poměry se mění. Změní se i způsob odpovědnosti? Sledujte s námi další díly pátrání po tom, co nás čeká.


Více podrobností o §9 vyhlášky 50/1978 Sb. (text, výklad, stažení, další odborníky) naleznete zde!


POKUD MÁTE KONSTRUKTIVNÍ PŘIPOMÍNKU
K TÉMATU §9,
PŘIDEJTE JI DO NÍŽE UVEDENÉ DISKUSE!


 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 19)
TEXT Z OBLASTÍ



FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Řešíte, jakou ochranu před bleskem zvolit? Co vám říká pojem oddálený hromosvod? Jak konstruovat tuto ochranu v různých podmínkách radí společnost Dehn. Nechybí výtažky z norem, tabulky a konkrétní postupy. Více zde ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Pokud se chceme svou argumentací stavět na uvádění rozdílu, musíme se podívat na oba póly. V tomto případě na § 47 vyhlášky 137/1998 Sb., jehož obsah je v nové vyhlášce 268/2009 Sb. nahrazen § 36. Jaký je tedy rozdíl mezi zmíněnými paragrafy?
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Je ve všeobecné známosti, že objekty by měly být chráněny hromosvody. Jak ale určit kvalitu systému ochrany před bleskem? Detailnější informace poskytuje ČSN EN 62305-2. Pomůckou pak je free software Milana Kauckého ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933