Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: V50 §7 a §8 Sedmičku bych úplně vypustil, říká Josef Vozobule (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 25.02.2019
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

V50 §7 a §8 Sedmičku bych úplně vypustil, říká Josef Vozobule


V50 §7 a §8 Sedmičku bych úplně vypustil, říká Josef Vozobule
Pokud pomineme osoby samostatně výdělečně činné, kde najde osmičkář uplatnění? Kde se dnes v žebříčku priorit paragrafů podle Josefa Vozobule nachází paragraf 7? Jaký je dnes postup při žádosti o vyšší paragraf? V minulosti byl pracovník navržen organizací a dnes? V minulosti byl každý hrdý na svou výšku paragrafu, přičemž přezkušující komise byly jiného názoru. Nepřikládaly vyšším paragrafům takovou důležitost jako jejich držitelé. V čem byl háček? Mezi letitými elektrotechniky velkých elektromontážních podniků se tradovalo, že sedmičkáři, parťáci se už rukama nemuseli živit a stačilo jim pouze velet. Může to tak být i dnes? Josefa Vozobule z technické inspekce české republiky jsme se zeptali na představu o pracovnících pro řízení činnosti.
Tým portálu Elektrika, ze dne: 25.02.2019






Textový přepis mluveného slova rozhovoru ...

Josef Vozobule, Technická inspekce ČR, Liberec
Je to klasický parťák.

Josefa Vozobule z technické inspekce české republiky jsme se zeptali na představu o pracovnících pro řízení činnosti.
Josef Vozobule, Technická inspekce ČR, Liberec
Který má maximálně 5-6 lidí a hlídá si je. To je klasický "padesátník".

Mezi letitými elektrotechniky velkých elektromontážních podniků se tradovalo, že sedmičkáři, parťáci se už rukama nemuseli živit a stačilo jim pouze velet. Může to tak být i dnes?
Josef Vozobule, Technická inspekce ČR, Liberec
Pracuje. Musí pracovat, dneska musí všichni pracovat, že by 5 lidí uživilo svého parťáka, to je dnes dost nepravděpodobné. Sedmičkáři většinou pracují.

V minulosti byl každý hrdý na svou výšku paragrafu, přičemž přezkušující komise byly jiného názoru. Nepřikládaly vyšším paragrafům takovou důležitost jako jejich držitelé. V čem byl háček?
Josef Vozobule, Technická inspekce ČR, Liberec
Systém vyhlášky 50 je pořád zažitý mezi lidmi tak, že když na minulém školení a zkoušce jsem měl šestku a teď už mám nárok na sedmičku a nikomu člověk nevysvětlí, že vyhláška 50 vlastně vůbec není o postupu paragrafů, ale o skutečné práci, který ten člověk provádí. S tím se setkávám na spoustě akcí, když zkoušíme lidi i někde venku, že v tomto duchu přijdou. Já říkám, co skutečně děláte? Děláte samostatně? Ano. Tak vám stačí 6, celý život. Nepotřebujete víc. S šestkou může mít 2 lidi k ruce, což mu bohatě stačí a on nepotřebuje víc. Ne, já mám teď nárok na sedmičku, já mám nárok na osmičku, protože předtím jsem měl... Ale oni když tu práci nedělají, ani lidi řídit neumí a i přesto, že tu sedmičku má a náhodou se k tomu dostane, tak pak je problém.

Jaký je dnes postup při žádosti o vyšší paragraf? V minulosti byl pracovník navržen organizací a dnes?
Josef Vozobule, Technická inspekce ČR, Liberec
Ideální by samozřejmě bylo, kdyby člověk, který samostatně pracuje v nějaké partě, aby řekl ano, on je dobrý, zkušenosti má, takže by mohl i lidi řídit a teprve pak by se mělo jednat o sedmičce nebo osmičce. Dneska je to udělané tak, že každý řekne, já jsem si udělal živnost na montáž, oprava, revize, zkoušky a k tomu potřebuji osmičku, takže já jí chci. Tohle je sice pravda, on když splní podmínky praxe a vís po něm nikdo nechce. On, jestli někdy bude řídit, nebo nebude řídit jestli řídí dodavatelsky, nebo provoz to už se neřeší. Mezi sedmičkou a osmičkou propastný rozdíl není. Jestli někdo řídí málo lidí, nebo víc lidí, to už není tak velké rozhodnutí. Bohužel to tak bylo kdysi dávno nastavené.


Kde se dnes v žebříčku priorit paragrafů podle Josefa Vozobule nachází paragraf 7?
Josef Vozobule, Technická inspekce ČR, Liberec
Já bych ho vypustil. Já bych tu sedmičku úplně vypustil a sloučil jí s osmičkou. Je to řízení a hotovo.

Pokud pomineme osoby samostatně výdělečně činné, kde najde osmičkář uplatnění?
Josef Vozobule, Technická inspekce ČR, Liberec
Osmičkář v duchu, jak je to napsané, byl vždycky člověk, co zodpovídá za provoz, nebo za firmu. Buď je osmička rozdělená do dvou kategorií, řízení činnosti provádět dodavatelským způsobem a řízení provozu. Firma bude mít jednoho osmičkáře, který bude řídit všechny práce, jednotlivé parťáky… stačí jeden člověk, pokud je toho schopen. Pokud je to ve fabrice, tak tam bude mít osmičkář řízení provozu, který bude mít dílnu, kde je 200 montážních dělnic.




Pokud jste držitelem některého z paragrafů, znáte všechny související informace? Sledujte další díly videoseriálu V50!
Více podrobností o §7 a 8 vyhlášky 50/1978 Sb. (text, výklad, stažení, další odborníky) naleznete zde!





POKUD MÁTE KONSTRUKTIVNÍ PŘIPOMÍNKU
K TÉMATU §7 - 8,
PŘIDEJTE JI DO NÍŽE UVEDENÉ DISKUSE!
TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.