Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: V50# §6 podle Petra Létala (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 3.09.2018
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

V50# §6 podle Petra Létala


V50# §6 podle Petra Létala
Paragraf šest vyhlášky padesát je pro většinu elektrotechniků magickým milníkem elektrotechnické kariéry. Získáním tohoto paragrafu vše teprve začíná. A protože je kvalifikace o bezpečnosti práce na elektrických zařízení, nikoliv tedy o potvrzení o následujících znalostech o instalovaných zařízení, má se takový čerstvý profík ještě co otáčet. Sledujte, jak Petr Létal popisuje často mylnou domněnku o práci šestkařů pod napětím. Jak podle něj vypadá běžný šestkař, nebo kdo je starý lenivý mazák ...
Tým portálu Elektrika, ze dne: 3.09.2018






Textový přepis mluveného slova rozhovoru ...

Petr Létal Solidteam Olomouc
Paragraf 6? To bych řekl, že je nejrozšířenějším paragrafem mezi elektrikáři, protože to má každý, co pracuje na elektrickém zařízení.

Petr Létal popisuje častou mylnou domněnku o práci šestkařů pod napětím
Petr Létal Solidteam Olomouc
Jsou tu dva názory. Někdo říká, když mám šestku, můžu pracovat samostatně na elektrickém zařízení pod napětím. Takhle se to tam píše. A když se zeptám elektrikáře, tak vy půjdete sám do rozvodny a budete pracovat sám a dotýkat se živých částí pod napětím? Nemyslím holou rukou, ale pracovníma pomůckama. Co se stane, když si nějakou neopatrností šmrncnete o živou část. Vy jste izolant s tou šestkou?

Aha, tak to tam sám nepůjdu. Takže si s sebou vezmete druhého šestkaře? Nebo čtyřkaře? Nejlépe čtyřkařku, aby mohla poskytovat první pomoc, klíče má od rozvodny jen ten elektrikář ...

A jak vypadá běžný šestkař?
Petr Létal Solidteam Olomouc
Já bych si ho představoval v montérkách, má brašnu, ráno přijde na dílnu a je to člověk, který dělá běžné prohlídky elektrického zařízení. Prohlédne rozvaděč tím způsobem, že preventivně otevře dveře, podívá se, zda není něco  vypáleného, atd... Když je něco vypáleného, zajde si pro materiál, vypne si to, zajistí, opraví si to … Takovéhle jednoduché práce. Něco evidentního, běžného údržbáře, tak si ho představuji já. Žádné rekonstrukce, modernizace… Údržbář, který to udržuje při životě.

Znáte Murphyho zákony? Petr Létal na ně rád poukazuje ve spojitosti se starými lenivými elektrikářskými mazáky.
Petr Létal Solidteam Olomouc
Vždycky říkám elektrikářům první pravidlo. Vypnout. Vždy musíme vypnout, když to jde, najde vhodná opatření. Jenže elektrikář je tvor lenivý a jak už má praxi a zkušenost, tak začne přemýšlet, jak to udělat, aby to nemusel vypínat. To by znamenalo to to a to. Jen přehodí drátek z jednoho jističe do druhého. Proč bych to celé zastavoval a vypínal, když udělám jen šup a je to. To je právě zdroj častých úrazů, oblouků a zkratů a průšvihů. Tady elektrikářům říkáme: "neriskujte pro svého zaměstnavatele, i když ho máte velmi rádi". V klidu to všechno vypněte, beznapěťový stav, protože Murphyho zákony fungují perfektně. Ve chvíli, kdy je tam napětí, tak se ty dva dráty určitě potkají. Když tam napětí nebude, tak se v životě nepotkají. Šroubovák nespadne a ustřižený drátek z kleští určitě nespadne do toho Deonu, at tak dále.. Takže vzpomeňme si na Murphyho zákony, jak to funguje s namazaným krajícem a nejdražším kobercem.

Kdy je zařízení pod napětím a kdy je pod proudem? To jsou dva rozdílné stavy.
Petr Létal Solidteam Olomouc
Často zapomínají, že se zařízení musí vždy vypnout. Dělají práci zbytečně rizikovou. Tzn., že se často stává, že si to nezajišťují. Každý rok je nějaký případ, vytažení pojistek, na každém školení se říká, jako šestkař můžete vytáhnout pojistky bez napětí, nebo bez proudu? Samozřejmě bez proudu, ale pod napětím. Ke každé prohlídce musíte mít klešťák. Protože jak ověříte, že je pojistka opravdu vypnutá, když je tam třeba kompenzační rozvaděč dal pokyn a on je přilepený, atd.. Každý rok chlap vytáhne žehličkou oblouk a vždycky se to říká. Každý elektrikář bude na školení kývat jojojo. Přijde do praxe a jak kdyby na školení nebyl.. Přepojování proudového trafa, jedna strana na proudovém trafu je přizeměna, každý elektrikář to ví. Elektrikář přepojoval, vždyť jen přehodím drátek z ampermetru. Jenže jak ho přehazoval, tak mu upadl a ten uzemněnej vodič se dotkne šíny. Zapomínají na základní pravidla nebo chtějí zapomínat, protože ví, že by to museli vypnout a podobně ...? U šestkařů se toto bohužel stává.

Další pohledy a praktické zkušenosti Petra Létala sledujte v následujících dílem videoseriálu #V50.


Více podrobností o §6 vyhlášky 50/1978 Sb. (text, výklad, stažení, další odborníky) naleznete zde!


POKUD MÁTE KONSTRUKTIVNÍ PŘIPOMÍNKU
K TÉMATU §6,
PŘIDEJTE JI DO NÍŽE UVEDENÉ DISKUSE!





TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.