Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: V50# §5 Pracovníci znalí dle vyhlášky 50/1978 Sb. (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 20.03.2018
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

V50# §5 Pracovníci znalí dle vyhlášky 50/1978 Sb.


V50# §5 Pracovníci znalí dle vyhlášky 50/1978 Sb.
Požadavky dříve platné ČSN 34 3100 byly někdy organizacemi mylně chápány tak, že osoby znalé jsou již ty, které jsou vyučeny nebo mají ukončenou školu elektrotechnického oboru (směru). Bylo však uvedeno, že činnost na elektrických zařízeních mohou tito pracovníci vykonávat až po skončení odborného zácviku a složení zkoušky. Novou definicí uvedenou ve vyhlášce jsou již tyto nejasnosti odstraněny. Pracovníci se stanou pracovníky znalými až poté, kdy ...
Tým portálu Elektrika, ze dne: 20.03.2018


Pohledy odborníků:

Do seriálu V50# a k §5 vyhlášky 50/1978 Sb. nám doposud odpověděli:


Znění §5:

Pracovníci znalí
§5

(1)
Pracovníci znalí jsou ti, kteří mají ukončené odborné vzdělání uvedené v příloze 2 a po zaškolení složili zkoušku v rozsahu stanoveném v § 14 odst. 1.

(2) Zaškolení a zkoušku uvedené v odstavci 1 je povinna zajistit organizace. Obsah a délku zaškolení stanoví organizace s ohledem na charakter a rozsah činnosti, kterou mají pracovníci vykonávat. Dále je povinna zajistit nejméně jednou za tři roky jejich přezkoušení.
 
(3) Zaškolení provede organizací pověřený pracovník s kvalifikací odpovídající charakteru činnosti, kterou mají pracovníci vykonávat. Zkoušení nebo přezkoušení podle odstavce 2 provede organizací pověřený pracovník s některou z kvalifikací uvedených v § 6 až 9; pořídí o tom zápis, který podepíše spolu s pracovníky znalými.


Výklad §5:


Požadavky dříve platného 51. 34 ČSN 34 3100 byly někdy organizacemi mylně chápány tak, že osoby znalé jsou již ty, které jsou vyučeny nebo mají ukončenou školu elektrotechnického oboru (směru). V článku 34, 2 odst. bylo však uvedeno, že činnost na elektrických zařízeních mohou tito pracovníci vykonávat až po skončení odborného zácviku a složení zkoušky.

Novou definicí uvedenou ve vyhlášce jsou již tyto nejasnosti odstraněny. Pracovníci se stanou pracovníky znalými až poté, kdy po zaškolení složí s úspěchem zkoušku v předepsaném rozsahu. Logický je i základní požadavek výchozího odborného elektrotechnického vzdělání uvedený v příloze 2 vyhlášky.

Současně je třeba na tomto místě upozornit, že organizace musí zajistit, aby tito pracovníci byli při své činnosti vždy řízení pracovníky, kteří mají některou z kvalifikací uvedenou v §6 až §8 (viz §12 odst. 3. vyhlášky).

Nemohou tedy činnost na elektrických zařízeních vykonávat samostatně v těch organizacích, kde by nebylo zajištěno, že jejich činnost bude řízena a kontrolována. Při některých specifických činnostech, jako jsou revize elektrických zařízení, mohou být řízeni i revizními techniky (§9). V tomto případě však musí organizace splnit, s ohledem na kvalifikaci revizního technika, ještě další podmínky, podmiňující případy, kdy revizní technik může řídit ještě další pracovníky. Tyto případy jsou vysvětleny v komentáři a výkladu k §12.

Dále je zde upřesněn způsob zaškolení, kdy se zdůrazňuje povinnost organizace stanovit obsah a délku zaškolení s ohledem na charakter činnosti, kterou budou pracovníci vykonávat. Opět, stejně jako v §4 odst. 2., je potřebné, aby obsah a délku zaškolení stanovila organizace předem.

Organizace, až na výjimečné případy, stanoví obsah a délku zaškolení těchto pracovníků obvykle tak, aby vlastní zkouška mohla být vykonána před uplynutím jednoměsíční zkušební doby (viz zákoník práce).

S ohledem na vnější okolnosti, popř. na kvality pracovníka, je možné operativně doplnit nebo upravit obsah nebo délku zaškolení. Snad ani není zapotřebí zdůrazňovat, že tyto změny musí mít organizace prokazatelně doloženy. Obdobně jako v §3 odst. 2 a §4 odst. 3 je rozveden postup organizace při zaškolení, zkoušce a přezkoušení. Stanoví se kvalifikace pracovníka, který provede zaškolení, zkoušku nebo přezkoušení. V jednotlivých případech, tj. v případě zaškoleni, zkoušky nebo přezkoušení nemusí jít vždy o stejného pracovníka, který bude tyto jednotlivé úkony zajišťovat. Organizace musí splnění této povinnosti věnovat potřebnou pozornost. V této souvislosti je zapotřebí upozornit na požadavky uvedené v §12 odst. 6, který požaduje, aby každý ze zaškolovaných pracovníků, popř. i skupina, měli (s ohledem na charakter činnosti, která bude vykonávána) určeného pracovníka nebo pracovníky, kteří budou za ně plně odpovídat po dobu zaškolování.

Stejně pečlivě musí postupovat organizace, při určení pracovníků, kteří po zaškolení vyzkoušejí pracovníky a nejpozději do uplynutí tříleté lhůty přezkoušejí. Samozřejmým předpokladem je, že tito pracovníci mají znalosti pro předpokládaný rozsah činnosti již dříve ověřeny.

Ke zkouškám nebo přezkoušení je třeba přizvat zástupce základní organizace Revolučního odborového hnutí (viz §14 odst. 2 vyhlášky).

Pokud je při zaškolování vykonávána činnost na elektrických zařízeních pod napětím, nebo v blízkosti částí pod napětím, může tuto činnost vykonávat zaškolovaný pracovník jen pod dozorem pověřeného pracovníka. V ostatních případech je podle charakteru vykonávané činnosti a postupně nabývaných odborných znalostí činnost zaškolovaného pracovníka vykonávána pod dozorem, s dohledem nebo podle pokynů pracovníka pověřeného zaškolením. Jakým způsobem v případech, kdy jde o činnost na elektrických zařízeních bez napětí, bude pověřený pracovník postupovat, může rozhodnout i on sám. Vždy však s přihlédnutím k charakteru vykonávané činnosti a odborným znalostem zaškolovaného pracovníka.


Stažení



POKUD MÁTE KONSTRUKTIVNÍ PŘIPOMÍNKU
K TÉMATU §5,
PŘIDEJTE JI DO NÍŽE UVEDENÉ DISKUSE!
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
V50 Videoseriál o vyhlášce 50/1978 Sb. - , - -

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.