Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Předtuchy ...

Ačkoliv si každý prosinec vzájemně přejeme vše krásné a zdraví, minulý ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 412
Bazar
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Osobní nástroje

V50 §14 V životě jsem na kontrole padesátky nikoho neviděl


Document Actions
V50 §14 V životě jsem na kontrole padesátky nikoho neviděl
Prý kdysi chodili na kontrolu inspektoři IBP. Jak je tomu dnes? A co ROH? Dnes odbory. Jejich zástupce by měl být přítomný u zkoušek. Co by se mělo na přezkušování změnit? Jaké návrhy plzeňský cech podal? Má mít přezkušovaný obavu ze ztráty zaměstnání, pokud neudělá zkoušku z padesátky? Jaká je definice pojmu "přerušení praxe"? Provádí elektrikář odbornou praxi tím, že tři roky jezdí na multikáře po stavbách, aniž by na zařízení skutečně pracoval?
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 10.09.2020
reklamaPlzeňský odborník Václav Černý popisuje okolnosti kolem přezkušování podle vyhlášky padesátTextový přepis mluveného slova rozhovoru ...


Václav Černý, ECPR, Plzeň
Zvažovalo se, jestli by neměly být jen některé organizace pověřené zkoušením, např. Elektrotechnický cech plzeňského regionu.

Pak se to změkčilo natolik, že jediná podmínka v návrhu, které dalo gremium bylo, že předsedou, vedoucím zkušební komise musí být revizní technik. Taková podmínka nebyla. Byla tam podmínka, když zkoušíte paragraf 6, tak aspoň jeden člen zkušební komise musí mít paragraf větší než 6. Takže sedmičkář, osmičkář. Tady se určilo, že to bude tříčlenná komise, ale předsedou musí být revizní technik. Není to 100% zajištění, aby se nepodvádělo, ale je tam alespoň revizní technik.

Kdysi chodili na kontrolu inspektoři IBP. Jak je tomu dnes?
Václav Černý, ECPR, Plzeň
Nahlašujeme to, ale v životě jsem tu nikoho neviděl. Z bývalého IBP, dnes je to OIP, (oblastní inspekce práce). Podle mého, pokud to takhle nemá chodit, tak bych to zrušil. Ale pravdou je, že by oblastní inspektoráty práce by měly občas někam zajít a zkontrolovat, jak se to dělá. Ve vyhlášce máte, že to máte oznámit na rozvodnu závody tenkrát. Dnes na ČEZ, EON, pre? Ty nechodí a nemají zájem. V každém případě vyškrtnout. Ale inspektorát by na školení a zkoušky měl dohlédnout.

A co ROH? Dnes odbory. Jejich zástupce by měl být přítomný u zkoušek.
Václav Černý, ECPR, Plzeň
ROH vůbec. Odbory máme. Řeknu vám příklad, protože já spolupracuji s ČEZem v Plzni pořád, mám tam kamarády. Tak oni tam svého zástupce z odborové organizace berou. U nich, dělají si to sami. Jestli je to dobře, já si osobně myslím, že zástupce odborové organizace, který tam bude… jednak to může být neodborník, je tam jen figurka a nerozumí tomu. Třeba se tam jen podepíše, ale na to už jsme rezignovali. Revoluční odborové hnutí jsme zlikvidovali.

Co by se mělo na přezkušování změnit? Jaké návrhy plzeňský cech podal?
Václav Černý, ECPR, Plzeň
My jsme to změnili natolik, že tady není nic jak zkoušet. Mělo by to být formou testu, který by byl vypracovaný, diskutovali jsme počet otázek. Ze začátku jsme jich měli asi 50, zredukovali jsme to na 40 a teď máme asi 35. Návhr grémia bylo 15 otázek, což se nám zdálo hodně málo. To je test. Pak máme tiskopis a asi 5 doplňujících otázek ústních. On udělá test, prospěje, máme 3-5 chyb, probereme jaké udělal chyby, vysvětlíme a pak dáme doplňující otázky z ochrany před úrazem, z oblasti co dělá, tz. elektrická instalace, nebo s tím související normy. Takhle to máme my a myslím si, že je to dostatečné. On se do té knížky musí podívat. V testech není žádný chyták, je tam to, co dostal v knížce.

Má mít přezkušovaný obavu ze ztráty zaměstnání, pokud neudělá zkoušku z padesátky? 
Václav Černý, ECPR, Plzeň
Výsledek zkoušek musí být buď vyhověl, nevyhověl. Pokud nevyhoví, my mu určíme náhradní termín dalších zkoušek. Není to moc. Nedokážu si představit, že když neudělá zkoušky z 50, že by ho vyhodili z práce. To je na zaměstnavateli. U nás zkoušky nejsou o tom, abychom lidi vyhazovali, ale aby se lidé něco dozvěděli. A hlavně oni si libují, že se tu dozví, že je nová norma, vyhláška, a my jsme živnostenstvo zakládali před 25 lety proto, abychom lidem pomohli.

Jaká je definice pojmu "přerušení praxe"? Provádí elektrikář odbornou praxi tím, že tři roky jezdí na multikáře po stavbách, aniž by na zařízení skutečně pracoval?
Václav Černý, ECPR, Plzeň
Pokud se týká přerušení, máme tiskopis, že jde ke zkoušce, nebo k přezkoušení. Když přijde do 3 let, je to přezkoušení. Když přijde po 3 letech, je to zkouška. Je to v podstatě to stejné. Vždy to školení, zkouška a testy také jsou stejné, rozlišujeme zkoušku a přezkoušení. Když mu to propadlo, bohužel. On může změnit zaměstnání na dobu 5 let, půjde jinam, přijde za 5 let, výuční list má pořád, vyhlášku nemá, tak si ji sem přijde udělat. To bereme jako zkoušku. Jediné na co u zkoušky dbáme je to, aby nám řekl co dělá, jaké zaměření a aby to bylo mířené na činnost, jakou dělá. On jí může změnit, ve stejné fabrice úplně jiné zaměření.Další názory a zkušenosti Václava Černého z Plzně sledujte v následujících částech videoseriálu V50.

Více podrobností o §14 vyhlášky 50/1978 Sb. (text, výklad, stažení, další odborníky) naleznete zde!POKUD MÁTE KONSTRUKTIVNÍ PŘIPOMÍNKU
K TÉMATU §14,
PŘIDEJTE JI DO NÍŽE UVEDENÉ DISKUSE!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 8)
TEXT Z OBLASTÍFIREMNÍ TIPY
Sedíme nad prvním dílem učebnice olomouckého SOLID Team s Petrem Létalem. Tato část textů je označována za univerzální, základní informace pro všechny, kteří se připravují na přezkoušení podle vyhlášky 50/78Sb. Co v tomto sešitě nalezneme? ... právní předpisy, technické požadavky na výrobky, elektroenergetika ... stanoviska ČEZ, EON ... základní hlediska na elelektrická zařízení, rozdělení a písmenové značení elektrických zařízení, bezpečnostní předpisy pro práci na elektrickém zařízení, obsluha a práce na elektrických zařízení, předpisy pro elektrická zařízení užívaná laiky. A také uslyšíte, co o tomto díle říká stručně Petr Létal ...
Zkušený technik dnes ví, že datová sběrnice není pouze doménou systémových elektroinstalací nebo řízení osvětlení. Po sběrnici posíláme také hlas a obraz. Na dobu koaxiálních rozvodů v domovním komunikování lze pomalu zapomenout. Domovní telefony ABB-Welcome Midi nabízejí řešení především pro rodinné domy i rozsáhlejší instalace, například v bytových domech nebo rekonstrukce v panelové výstavbě. O dostupných designech, technických možnostech vypovídají veletrhy, výstavy, prezentace a bezpočet publikovaných článků. O praktické stránce věci se člověk dozví po zvýšeném úsilí. Nahlédněme krátce do technického manuálu, který pomáhá při pochopení a návrhu tohoto systému ...
OEZ Letohrad není jen výrobce přístrojů, ale ke svým výrobkům poskytuje také služby. Tou zásadní je servis. Na podrobnosti z první ruky jsme se obrátili na vedoucího servisních služeb, Miroslava Uhra. Co nás zajímalo? Jaké přístroje lze v dnešní době servisovat? Má servis OEZ nějaké výhody, proti konkurenčním dodavatelům? Vozí s sebou technici při výjezdu i celý náhradní jistič? Jak technici můžou vědět k jakému případu jedou? Jak moc budou moderní technologie pomáhat servisu jističů do budoucna? Celou reportáž sledujte v tomto článku!
Druhý díl učebnice olomouckého SOLID Teamu míří na ochranu před bleskem, přepětím a na slaboproudou problematiku. Vzhledem k počtu stran dílu je zřejmé, že se autoři zaměřili především na oblasti, které jsou předmětem zkoušek. A tak publikace poskytuje přehled nejen těm, které čeká zkušební komise, ale i všem, kteří si chtějí ověřit platnost svých domněnek o tématice, která jim není tolik blízká. V článku kromě popisu dílu se ptáme Petra Létala, proč jsou obsahem dvě tak rozsáhlé oblasti ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Zajímavé záznamové zařízení představila na brněnském strojírenském veletrhu 2010 společnost TR instruments. Pokud exportujete své zboží a zajímá vás, jak bylo po čas transportu se zbožím zacházeno, máte možnost využít speciálního záznamníku.
Těsně před konáním AMPERu 2011 jsme se s kamerou zastavili pozdravit zakladatele a členy Žďárského elektrotechnického cechu. Toto slavnostní setkání se uskutečnilo na ranči dvou elektrotechniků Jana Štefáčka a Luboše Pajla v Hamrech u Žďáru. Průvodní slovo měl samozřejmě cechmistr Jaroslav Miklík, který poukázal na osobnosti a pamětníky, kteří nám k tomuto výročí řekli několik slov na kameru. Více sledujte v tomto videoklipu ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933