Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: V50# §13 Kdo nedělá řemeslo 10 let, tak je to technická smrt, říká Josef Nyklíček (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 1.11.2018
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

V50# §13 Kdo nedělá řemeslo 10 let, tak je to technická smrt, říká Josef Nyklíček


V50# §13 Kdo nedělá řemeslo 10 let, tak je to technická smrt, říká Josef Nyklíček
Josefa Nyklíčka jsme se zeptali, kdo dnes potvrdí skutečnou praxi elektrotechnika na elektrických zařízeních. A jak se praxe dokladovala kdysi? Respektive za jakých okolností se dala nazvat praxe prokazatelnou? V dnešní digitální době již nelze uvažovat papírové provedení takové knížky a nové cloudové řešení je sice technicky možné, ale ve stávajících legislativních možnostech v nedohlednu. Kde Josef Nyklíček vidí největší problém s doložením praxe? Jaký lze uvést příklad neznalosti, která pramení z krátké praxe v oboru? Poslechněte si, co Josef Nyklíček odpovídá na otázku, zda vyšší vzdělání může zkrátit odbornou praxi.
Tým portálu Elektrika, ze dne: 1.11.2018






Textový přepis mluveného slova rozhovoru ...

Josef Nyklíček, RELS, Žamberk
Člověk je tzv. nebezpečný výrobek.

Josefa Nyklíčka jsme se zeptali kdo dnes potvrdí skutečnou praxi elektrotechnika na elektrických zařízeních
Josef Nyklíček, RELS, Žamberk
Kdo potvrdí praxi je obrovský problém. Vidím to při školeních při potvrzování praxe, kterou já vyžaduji.

Chodí mi zájemci o získání osvědčení, kteří vám řeknou „já jsem to 10 let nedělal“, tak co s tím? Jestliže někdo 10 let nedělá řemeslo, kterému se vyučil, nebo pro to má vyšší odborné vzdělání, tak je to technická smrt. Pokud se tomu nevěnuje, nezískává neustále potřebné informace a nedělá v oboru, to je technická smrt. Takový člověk, když přijde ke zkouškám, možná i udělá testy a zodpoví nám na otázky, leccos se dá našprtat, jak víme ze školních let. Ale co potom v praxi? Člověk je tzv. nebezpečný výrobek. On může skutečně způsobit problém, kdyby to řemeslo dělal. Nemá vědomosti a zkušenosti, které mají elektrikáři, kteří to dělají od vyučení 10-15 let nepřetržitě. To je velký problém!

A jak se praxe dokladovala kdysi? Respektive za jakých okolností se dala nazvat praxe prokazatelnou?
Josef Nyklíček, RELS, Žamberk
Ještě za minulého režimu jsme my starší elektrikáři červenou knížku, do které se potvrzovalo vzdělání, že jsem získal 95, 50, jestli jsem získal praxi atd. tam se to potvrzovalo. Když si to dnes promítám i s tím, co vím z historie i z materiálů po mém dědovi, který byl správcem elektrárny na Kladensku, tak musím říct, že nejlepší by bylo zavedení pracovních knížek, ve kterých by bylo zaznamenáno od kdy do kdy elektrikář kde, u které firmy pracoval atd. jestliže přijde dál do dalšího zaměstnání, předloží knížku, tam je to zaznamenáno. Zaměstnavatel si to může u minulé firmy ověřit. Myslím si, že toto je jediná cesta z toho ven.

V dnešní digitální době již nelze uvažovat papírové provedení takové knížky a nové cloudové řešení je sice technicky možné, ale ve stávající legislativních možnostech v nedohlednu.  Kde Josef Nyklíček vidí největší problém s doložením praxe?
Josef Nyklíček, RELS, Žamberk
Sám já voják v poli, říkám. Jeden jako takový je podnikatel. Jak se to v tomto případě bude posuzovat? I když já si myslím, že nesou kůži na trh a jestliže tito podnikatelé udělají něco špatně, v první řadě je nebudou chtít zákazníci, přijdou o práci a zkrachují. Jestli budou dobří, kvalitní řemeslníci, budou ho dělat tak jak mají a budou na to pyšní, to je hodnocení samo o sobě. Tam ho hodnotí zákazník.

Poslechněte si, co Josef Nyklíček odpovídá na otázku, zda vyšší vzdělání může zkrátit odbornou praxi.
Josef Nyklíček, RELS, Žamberk
V tomto jsem pesimistický. Myslím si, že ne. Dám vám příklad. Když jsem chtěl projektovat, tak jsem musel udělat zvláštní způsobilost na Ministerstvu výstavby a techniky. Musel jsem jako středoškolák s maturitou doložit 14 let praxe v projektové činnosti. To už jsem měl 22 let odmakaných v elektrice, rukama, šroubovákem. Dnes, podívejte se kolik potřebují praxe. Můžu vám říct, že jako revizák se setkávám s projektovými dokumentacemi, to je hrůza a děs. Některé projekty neodpovídají vzdělání lidí. Představoval bych si, že když je to inženýr, má elektrotechnickou fakultu, tak projekt musí vypadat. Někdy jsou v tom ale úplně základní chyby. Protože nemá tu praxi. Já bych vyhláškou nebo zákonem stanovil, že než jde někdo projektovat, musí mít odpracováno X let praxe. Musí to umět udělat rukama. Je to jednoduché, jestliže to umí rukama, umí to nakreslit, spočítat, navrhnout, vím co mě na stavbě čeká, co se tam může stát.

A jaký lze uvést příklad neznalosti, která pramení z krátké praxe v oboru?
Josef Nyklíček, RELS, Žamberk
Seskupení vodičů, kabelů, zatížených. Někoho ani nezajímá nějakej koeficient tam používat na snížení proudové zatížitelnosti...






Další postřehy z praxe Josefa Nyklíčka sledujte v nasledujících dílech videoseriálu V50!

Více podrobností o §13 vyhlášky 50/1978 Sb. (text, výklad, stažení, další odborníky) naleznete zde!


POKUD MÁTE KONSTRUKTIVNÍ PŘIPOMÍNKU
K TÉMATU §13,
PŘIDEJTE JI DO NÍŽE UVEDENÉ DISKUSE!
TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.