Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: V50# §13 Léta praxe, to je pouze krycí manévr, říká František Kosmák (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 17.12.2018
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

V50# §13 Léta praxe, to je pouze krycí manévr, říká František Kosmák


V50# §13 Léta praxe, to je pouze krycí manévr, říká František Kosmák
Jak je to s potvrzováním odborné praxe u přezkoušení dle vyhlášky padesát jsme se zeptali Františka Kosmáka. Odborníka, kterému prošly "rukama" na školeních a přezkoušeních mnozí z vás. Dnes se často stává, že nemá kdo pracovníkovi zpětně potvrdit skutečnou praxi. Co s tím? Jakým klíčem dokážeme vysvětlit zkrácení požadované praxe vyšším teoretickým vzděláním? Co myslíte? Má František Kosmák nějaké osvědčené řešení, jak prokouknout podvodníka s čestným prohlášením o praxi k příslušnému paragrafu? Více sledujte v tomto článku ...
Tým portálu Elektrika, ze dne: 17.12.2018





Textový přepis mluveného slova rozhovoru ...


František Kosmák, bývalý pracovník odborného dozoru, Brno
My jako státní dozor akceptujeme čestné prohlášení. Je to tedy tenký led, v České republice čestné prohlášení, ale bereme to.

Jakým klíčem dokážeme vysvětlit zkrácení požadované praxe vyšším teoretickým vzděláním?
František Kosmák, bývalý pracovník odborného dozoru, Brno
Jak může škola nahradit zkušenosti? Naopak. Škola, je odrazový můstek tomu, abychom v praxi eventuálně něco použili.

Co myslíte? Má František Kosmák nějaké osvědčené řešení, jak prokouknout podvodníka s čestným prohlášením o praxi k příslušnému paragrafu?
František Kosmák, bývalý pracovník odborného dozoru, Brno
Mám. To, co jsem zažil ve fabrice v Anglii. Sedl si tam Minařík a ptal se Kosmáka, řekni mi, jak má vypadat uzemňovací pásek. Měl A4 papír a 20 okýnek. Řekni mi, jaké jsou předepsané normativní barvy krajních vodičů, jak se značí svorky pro 3 fáze v rozvaděči atd. To musí Minařík vědět a předpokládá, že to vím i já a jen to ověří. Je to v souladu se zákonem, 262, že má zaměstnavatel průběžně ověřovat znalosti. Když to já nevím, tak zpozorní a udělá si tam červený křížek. Takhle to projde dál. Když zjistí, že jsem průserář a neznám to v základních věcech tak se usměje, podá mi ruku a rozloučí se.

Ale takovými ústními testy přece nelze odhadnout kolik let skutečně odpracoval.
František Kosmák, bývalý pracovník odborného dozoru, Brno
Žádné léta praxe, to je pro blbé. Krycí manévr léta praxe. Co máš dělat s chlapem, kterému je 55 let, který si za provozu vypne pojistkovým odpojovačem kompenzační rozvaděč o výkonu 180kW. Oblouk jako svině, ogrilovaná ruka. Nedostal ani groš. A teď se rozčiloval. Neví, co je to odpínač, odpojovač a vypínač, rozdíl. Nebo jiný, který zničil mikrovlnou troubu. Také předdůchodový věk. Zapojil troubu a ona shořela. Dostal to k úhradě, proto mi volal, že udělal všechno dobře a neví, proč by to měl platit. Říkám, popište mi v klidu co se stalo. Měl jsem zapojit novou japonskou mikrovlnou troubu 4,5kW na šítku bylo napsáno 400V, 4,5kW a 50Hz. Tak jsem sundal kryt, otevřu to, zelenožlutý tam byl, ale také hnědý, černý a modrý. 400V, tak jsem modrý musel přeznačit, Japonci jsou blbci, to věděl, byl spolehlivě informovaný. A jak to zapojil, tak to shořelo. Tak mu říkám, co bylo na štítku? 400V, říkám, vidíte to. Máte to v plném rozsahu na krku. Vy neumíte přečíst štítek. Nepochopil blbý štítek.

I to patří ke znalostem. Tam nebylo  400/230, jak se normativně zapisuje. 400! tak jsem se ho ptal, jestli někdy viděl spotřebič na 400V, neviděl. Dobře, zapojoval jste někdy svářečku? KS200, JS90.. zapojoval, vidlicí. Kolik drátů jste zapojil? Já blbec, já jsem jeden ohnul, povídá. A už to věděl, to je také dvoufázový. Musím vědět, jak se co zapisuje.

To byl údržbář, který má být šikovný, umět všechno. Vysokoškolsky daný inženýr projektant na VUT se mě ptá, my tam máme čerpadlo a tam je na štítku napsané 400/690 na přepínání, ale nemáme 690V. Co s tím? Byli tam asi další 3 údržbáři, elektrikáři. Chlapi, nemáte někde kýbl? Akorát plechový. Na co ho potřebujete? Někdo z vás teď možná skočí pro 690V. Zas neuměl přečíst štítek! Co je těch 690? To je napětí, které by potřeboval motor k trvalému běhu provozu. Ale on dostane jen 400V, takže běží pomalu, rozbíhá se. To je základní princip a musí to znát. Musí to znát Minařík, který zkouší Kosmáka, kterého si ověřuje ve fabrice jestli ho může zaměstnat, nebo ho poslat čistit kanály. Takhle to funguje.

Je to zase ten obrázek, stupně zodpovědnosti. To v České republice není. Víš kdo má v České republice status nedotknutelnosti, při své činnosti? Revizní technik. On nějak udělá zkoušky, jak se to dnes dělá, že ASPERA, nebo kdo další prodá odpovědi na otázky na testové, tak on si to koupí, za 600Kč, a u zkoušek zaškrtá ABC. Takže inspektoři, už jsme se domluvili a kladou ústní otázky a tam ho dostanou. Princip odbornosti je v tom, co člověk bude dělat a někdo to musí vědět výš, líp, aby se ho dokázal zeptat.




Další názory Františka Kosmáka sledujte v následujících částech videoseriálu V50.

Více podrobností o §13 vyhlášky 50/1978 Sb. (text, výklad, stažení, další odborníky) naleznete zde!


POKUD MÁTE KONSTRUKTIVNÍ PŘIPOMÍNKU
K TÉMATU §13,
PŘIDEJTE JI DO NÍŽE UVEDENÉ DISKUSE!


TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.