Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: V50 §10 Revizní technik se liší od projektanta pouze v tom, že musí mít a umět zacházet s přístroji, říká František Kosmák (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 19.12.2019
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

V50 §10 Revizní technik se liší od projektanta pouze v tom, že musí mít a umět zacházet s přístroji, říká František Kosmák


V50 §10 Revizní technik se liší od projektanta pouze v tom, že musí mít a umět zacházet s přístroji, říká František Kosmák
V jaké míře je a není nahraditelný projektant elektrických zařízení? Jak se projektant stavař a projektant elektrických zařízení na společném díle synchronizují, aby se účelně doplňovali? A teď se přesuňme od projektanta k další neodmyslitelné odbornosti každé stavby. K reviznímu technikovi. Jaké jsou znalostní rozdíly mezi projektantem a revizním technikem elektrických zařízení? Hovoří se o tom, že projektant má větší teoretické znalosti s navrhováním konkrétního elektrického zařízení než třeba revizní technik. Je to možné? Jak se projektant stane odborníkem? Kdo jej ověří do stavu odpovídajícímu znalostem revizního technika?
Tým portálu Elektrika, ze dne: 19.12.2019



V této části videoseriálu si poslechněme odborný pohled Františka Kosmáka na kvalifikaci podle §10..




Textový přepis mluveného slova rozhovoru ...

V jaké míře je a není nahraditelný projektant elektrických zařízení?
František Kosmák, bývalý pracovník odborného dozoru, Brno
Prvně si zkusme říct, jak to chodí. Stavaři se nám do elektriky montují. Elektrická zařízení jsou vyhrazeným technickým zařízením. Mají mimořádné nároky. Ty nemůže pojmout v plném rozsahu stavař. Z toho dopředu vyplývá, že se na tom musí podílet oba. Stavař by měl dát rámec, požadavek na elektriku, dodávku v případě požáru na její zajištění. Na funkci dalších důležitých zařízení jako je vzduchotechnika, odtah kouřových spalin, čerpadla požární vody… toto vše jak má být zajištěno a jak dlouho. Má dát požadavek na dobu pobytu osob na chráněných únikových cestách. Toto vše bych požadoval od stavaře, ať mi dá úkol. A já ho budu plnit. Podrobnější věci, by měla obsahovat vyhláška. Nerad to říkám, to by mělo být nařízení vlády.

Jak se projektant stavař a projektant elektrických zařízení na společném díle synchronizují, aby se účelně doplňovali?
František Kosmák, bývalý pracovník odborného dozoru, Brno
Já bych to rozdělil pro oba dva. Stavař mi zadá úkol, on dělá stavbu, tam má mít parametry. Má mi říct, já nechci, aby šly venku svody od bleskosvodů, já chci, aby uzemnění šlo vnitřkem domu. Projektant už musí vědět detaily. Že pruty větší díl čteš jako montér větší díl jich svařit, ale kterých. V té chvíli máš 15 prutů a který díl je větší o patro výš? Detaily… mělo by to být v obou dvou. Stavař rámec a elektrikář podrobnosti. Měl by být podrobnější a do detailů. Vnější vlivy vůbec neví, prostředí normální. Co to je za projektanta. Takhle jednoduše je to ve vyhlášce 499. To jsou stavaři. Dobrý, beru. Já mám za úkol od stavaře vnější vlivy. Já vím, že to musí být odborná komise. Já to mám v elektrikářské normě podrobně.

A teď se přesuňme od projektanta k další neodmyslitelné odbornosti každé stavby. K reviznímu technikovi. Jaké jsou znalostní rozdíly mezi projektantem a revizním technikem elektrických zařízení?
František Kosmák, bývalý pracovník odborného dozoru, Brno
Jednoduchý rozdíl. Revizní technik se liší od projektanta pouze v tom, že musí mít a umět zacházet s přístroji. Aby vyhodnotil, věrohodně ověřil to, co projektant spočítal. Projektant mi dopředu spočítá impedanci vysílací smyčky a já jí měřením ověřím. Oba dva stejné znalosti!

Hovoří se o tom, že projektant má větší teoretické znalosti s navrhováním konkrétního elektrického zařízení než třeba revizní technik. Je to možné?
František Kosmák, bývalý pracovník odborného dozoru, Brno
Je otázka, co dělá. Teorie vyplývá z toho, že to projektuje. Otázka teorie u projektanta je např. navrhoval projektant osvětlení, zářivkové osvěltení velké haly belgické firmy na výrobu výfuků. Spočítal výkony, z trubic. Takže 36W na trubici x 2000 trubic, dostal výkon, proud a průřez vedení. Ale to, že ve svítidle je největším odběratelem tlumivka, která bere 0,5A, to mu zůstalo utajeno. Takhle to nešťastně naprojektoval. Vyhozený čas, peníze, předělávání atd. Projektant musí mít vysoké teoretické znalosti o zkratech, zkratových proudech o zatížení, uložení vedení, atd.

Jak se projektant stane odborníkem? Kdo jej ověří do stavu odpovídajícímu znalostem revizního technika?
František Kosmák, bývalý pracovník odborného dozoru, Brno
Česká komora …… v reálném životě nikdo. Pokud mají nějakého šéfa, je tam vedoucí skupiny, který by měl být vyšší level. Ale jinak, když projektuje sám a investor nepožaduje jeho členství v ČKAITu, tak nikdo. Je to na jeho iniciativě, na dobrovolnosti.


Další části videoseriálu #V50 naleznete zde!

Více podrobností o §10 vyhlášky 50/1978 Sb. (text, výklad, stažení, další odborníky) naleznete zde!




POKUD MÁTE KONSTRUKTIVNÍ PŘIPOMÍNKU
K TÉMATU §10,
PŘIDEJTE JI DO NÍŽE UVEDENÉ DISKUSE!


TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.